Türkiye'nin Atatürk'ü bilemeyişi, kutsallaştırması ve kalıplaştırması

Onlar mod oluyorlar diye laf atabilende olmuyor eziyorlar genelde. Ama taktir ediyorum seni cesaretin varmış ban yemek uğruna güzel yazmışsın tebrik ederim. Dediğin gibi bu arada 10 binlerce mesajlı kişiler bazen 39 mesajlı adamdan saçma kafa açabiliyor ama işte anlat anlatabiliyorsan.

Ceza alacağımı zannetmiyorum.

Ha moderasyondan ben de hoşnut değilim, orası ayrı konu ama Ata'nın eleştirilebilir olduğunu ilk soyleyişim değil. Ceza almadım şu ana kadar.

Ama evet, linç yersiniz. Onu da göze alarak bir şeyler yazarsınız zaten.

Aslında bazı koyu kemalist olduğunu düşünen İzmir'liler tam olarak böyle "Atatürk'ün bazı hataları var" diyorum adam da diyor ki "Sen atama nasıl hatası var dersin hain şerefsiz bilmem ne bilmem ne evladı" diyor. Bu kesim Vatansever olduğunu düşünüyor ve tek yaptıkları Atatürk portresi önünde rakı story'si atmak.

Atatürk ülkenin kurucusu olduğu kadar bir askerdir, diplomattır ve her şeyden önce bir insandır. Elbette asker olduğu sırada da hataları vardır, paşa olduğu sırada da hataları vardır, ülkeyi kurarken de hatalar yapmıştır, cumhuriyet sonrasında da hatalar yapmıştır. Sonucunda bizim tarihimizin bir parçasıdır ve tarihimiz için önemli birçok kirlilikten birisidir. Tarihimizi iyileriyle ve kötüleriyle kabul etmeliyiz, benimsemeliyiz. Birinin hataları ve yanlışları olduğunu söylemek veya öne sürmek onu sevmeme, onu kötüleme, ona düşman olma anlamına da kesinlikle gelmemektedir. Ne kadar birçok büyük icraat yapmışsa da hataları da vardır. Ek olarak, Atatürk ve Cumhuriyetin kuruluşu hakkında birçok bilgi, daha o zaman deforme edilmiştir, İsmet İnönü zamanında deforme edilmiştir, sonrasında yine deforme edilmiştir. Doğrusuyla yanlışıyla onu ve yaptıklarını bilmek, o günün insanları gözünden o günleri okumak bizim tarih bilincimizi güçlendirir, daha iyi çıkarımlar yapmanızı sağlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…