Türkiye'nin Atatürk'ü bilemeyişi, kutsallaştırması ve kalıplaştırması

283156

Megapat
Makaleler
2
Aslında bu konu bu forumun konusu değil. Sadece birkaç insanın aklını, fikrini, eleştrisini merak ediyorum. Fazla sosyal medyayı takip etmem, siyasileri de takip etmem (kendimi takip ederim genelde) ve ama gene de bu kitleyi çokça görüyorum.

"Atatürk'ü benden iyi kimse bilemez!" , "Atatürkçüyüm arkadaş", "Atatürk'e kimse laf atamaz" , "Atatürk eleştrilemez" gibi safsatalar konuşan kesime hitaben bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Bu kesim hep Atatürk'ü kutsallaştırma ve kalıplaştırma peşindedir. Bu zihniyetteki insanlar Atatürk'ün en büyük düşmanlarındandır. Atatürk'ün hataları olduğunu, Atatürk'ün mükemmel olmadığını, 6 ilkesinin bazı birkaç ilkesinin de bazen eskiyebileceğini (100 sene gibi) akılları almak mı istemiyor veya göcünüyorlar mı bilemiyorum. Yani popülizmin etkisiyle mi hareket ediyor (büyük ihtimalle öyle) açıkçası anlam veremiyorum.

Biliyorsunuz ki Atatürk dogmaları, kalıplaşmış şeyleri hiç sevmez. Ama Türkiye insanın yaptığı...

Evet, Atatürk büyük şeyler başardı. Evet, Türkiye milletini bir yaptı, çok iyi yaptı ama ülkeyi ba-tır-dı-lar. Demek ki Türk halkı bi o kadar da zeki değilmiş, o kadar mükemmel bir millet de değil. Bilimde, sanatta, sporda çok iyi başarılarımız da yok. Demek ki iyi değiliz. Bunu kabullenip az olsa da gerçeği görmek çok onemli.

Ek olarak ülkedeki etnik milliyetçileri de hiç hoş bulmuyorum, hepsi birbirinden hastalıkldır. Önceden bu kesime yakınlık duyuyordum, bunu ergenliğime veriyorum. 😁 Kendimi şu anlık sivil veya kültürel milliyetçi olarak görüyorum.

Türkiye insanının Atatürk'ü kalıplaştırması, kutsallaştırması hakkında düşüncülerinizi merak etmekteyim.

Son düzenleme:
Atatürk'ün kutsallaştırılması yanlış. İsmet İnönüden sonrası ise zaten yokuştur. Bir kere adam akıllı insan gelmemiş, gelememiştir geldi ise de ondan öncekinin borçlarını ödemekten hizmet yapamamış tır. Türk halkı zekidir sözünüde o yıllara göre değerlendirmek lazım, günümüzde eksik gelmesi normaldir. Türk halkının yarısı zeki yarısı ise kendini zeki sanmaktadır.

Fikriniz sizde kalması en doğrusu böyle şeyler tartışmaya gelmiyor tarafların ne olduğu belli boşa vakit kaybı oluyor tartışmak, herkesin kendisi doğruları var ben böyle deyince bile beni itici hantal diye düşünenler olacaktır elbet, olay aslında tam bu kendinizi yormayın.

"Atatürk'ü benden iyi kimse bilemez!" , "Atatürkçüyüm arkadaş", "Atatürk'e kimse laf atamaz" , "Atatürk eleştrilemez" gibi safsatalar konuşan kesime hitaben bu konuyu açma ihtiyacı duydum.
Milliyetçilik, islamcılık, kültür, ırk, cinsiyet ne varsa sağıp kullanıyorlar ve halkı manipüle ediyorlar.
Algısı yüksek olanlar anca bir şeylerin farkında.

Atatürk ve silak arkadaşları zamanının zorlu şartlarında imkansızlıklar içinde kendilerini yetiştirmiş büyük insanlardı ama sonrası nafile.
Büyük adamlar zamanında ülke ve halk için imkansızlıklar içinde iyi bir şeyler yaptılar ama dönüp günümüze baktığında içler acısı; imkan var ama iyi niyet yok, her şey daha fazla kaynak elde etmek uğruna dönüyor.

Milliyetçilik, islamcılık, kültür, ırk, cinsiyet ne varsa sağıp kullanıyorlar ve halkı manipüle ediyorlar.
Katiliyorum. Insanlari bu degerlerle somuruyorlar, baska bir sey yaptiklari yok.

Savaştan yeni çıkmış bir ülkede insanlara biraz gaz vermek için söylendiğini düşünüyorum. Moral konuşması gibi düşünün.
Anliyorum ama halkimizin nezdinde boyle anlasilmiyor.

Benim anlamadığım nokta şu mevzu neden atatürk? Yani halkın cahil kalmamasını sağlayan şey eğitim değilmidir? Neden çözüm üretilecek şeyler değil de sürekli eleştirecek bir şeyler arıyoruz bütün sorun sıkıntımız eğitim. Atatürk'ün dönemine baktığımızda eğitim olsun ekonomi olsun vs vs her şeye baktığımızda bugünle arasında dağlar kadar fark var. Biz bu kafayla gidersek gün yüzüne çıkamayız.

Uzun lafın kısası Atatürk büyük bir adam ve onu unuturmak isteyen çok. O yüzden insanlar bu tür konularda sen Atatürk'ü eleştirdiğin vakit "Ulan hakaret mi ediyor bu?" Diyip lincleyebiliyorlar. Bilmiyorlar ki Atatürk eleştirilere açık bir insan ancak ülkenin şu döneminde bazı insanların Atatürke toz kondurmaması gayet normal.

Geri
Yukarı