Türkiye'nin Eğitim Sistemi Gerçeği!

Ay Carmela!

Hectopat
Merhaba, ben 8. sınıf öğrencisiyim. Bu konuyu açmamın sebebi içimi dökmek ve ezberci eğitim sisteminin gerçeklerini bizzat 1. ağzından yani öğrencilerden duymanızdır.

Benim derslerim matematik hariç çok iyi, Türkçe ve inkılap tarihi gibi derslerde yazılılarım çok yüksek, ama iş matematiğe gelince bozuyor. Son Türkçe yazılısından 85 alırken matematikten 35 aldım. Matematik sınıf ortalaması 75 civarı ama Türkçe yazılısının sınıf ortalaması 70. Bu nasıl bir mantıksızlıktır? Herkesin yüksek aldığı bir matematik yazılısından ben nasıl 35 alıyorum ama herkesin düşük aldığı bir Türkçe yazılısından 85 alıyorum? Bunun sebebi çok basit, matematik yazılısında ezbere dayalı sorular soruluyor, formülü ezberleyen sınavı geçiyor, ama iş Türkçe dersine gelince ezber işe yaramıyor çünkü sınavda paragrafta anlam, cümlede anlam, sözcükte anlam gibi soru çeşitleri soruluyor. Benim çok zeki ezberci arkadaşlarım matematik yazılısından iyi not alırken Türkçede iyi not alamıyor çünkü okuduğunu anlamıyorlar, verilen metnin ne anlattığını kavrayamıyorlar! Robot gibi yaşıyorlar. Ama onların ortalamaları Matematiğin ders saatinin büyük olması sebebiyle benden yüksek. Geçen dönem ortalamam 78'de kaldı, Türkçe öğretmenim bütün notlarımı 100 girmesine rağmen takdir alamadım. Ama bol bol kitap ve makale okuyup Türkçe gibi bir dersten 100 almak yerine ezbercilik ile matematikten 100 alsaydım takdir almıştım. Hazirandaki LGS sınavında da sayısalın puanlarını yüksek tutup sözelin kredi puanını düşük tutmuşlar. Öyle olsun ben de ezberciliğe başlıyorum, okuduğunu anlayıp bilinçli bir öğrenciyi daha kaybettin MEB! Boş verin okuduğunu anlayıp mantık yürütmek yerine ezberlemek daha çok puan kazandırıyor öyle olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Matematik mi ezber? Geçen sene lise bitirdim. Bir sene mezuna kaldım tekrar gireceğim üniversite sınavına. Ezberim iyidir edebiyatta vesayre. Matematik yüzünden istediğim bölümü kazanamadım. Matematiğin ezber olduğunu düşünmüyorum.

Matematik mi ezber? Geçen sene lise bitirdim. Bir sene mezuna kaldım tekrar gireceğim üniversite sınavına. Ezberim iyidir edebiyatta vesayre. Matematik yüzünden istediğim bölümü kazanamadım. Matematiğin ezber olduğunu düşünmüyorum.

Matematik ezberdir dememiş arkadaş. Matematiği ezberlettiren öğretmenimden dolayı sıkıntı çekiyorum demiş.

Matematik aslında ezber ile yapılacak bir ders değil. Formüller de ezbere dayanmıyor. Hepsinin bir mantığı var. Onu bulan adam "Şu iki sayıya şu işlemi yaparsak sonucu şu olur." şeklinde bir yöntemle bulmamıştır ki o formülleri. Matematik ezber dersi değil. Mantığı kavrarsınız ya da mantığı öğrenirsiniz. Tabii eğitim sistemimiz tüm formülleri ezberlettirip sınavda beynimizin çorba olmasını sağlıyor orası ayrı bir mevzu.

Mesela kendimden örnek vermem gerekirse benim normalde matematik derslerim çok iyidir. 9. sınıfın ikinci dönemi tamamen üçgenler ve trigonometri olduğu için hocamız soru tarzlarını bize gösterip ezberletmeye çalıştı. Benim ezberim de çok kötüdür. O nedenle İngilizce tabanlı iyi liselerin matematik ders kitaplarını inceleyerek trigonometri formüllerini o kitaplardan okudum ve öğrendim. Sınava yönelik fazla da soru çözmedim. Dün sınavımız vardı, sınavdan önce sınıf arkadaşlarımın sorularını yanıtlayamazken sınavda yine tüm soruları büyük ihtimalle doğru yaptım ve sınıfta benden iyi ezber yapan arkadaşlarım bu kadar doğru yapamayacaktır eminim.

Matematik mantık dersidir. Ezber ile öğretilemez, öğretilmemeli. Hocan öyle öğretiyorsa kendin formüllerin mantığını öğrenmelisin. Çünkü eğitim sistemimiz gerçekten sayısal dersleri çok kötü anlatıyor. Bunu Ayhan* hocam da izlediğim bir videosunda söylemişti.

Ayhan Tarakçı | Donanımcı Baba

Ben lisedeyken hoca formülleri verip formulleri doğru yerleştirince her şey halloluyor demişti. Anlamadım bir kaç defa sordum işin mantığını öğrenmek istedim. Hoca anlatmak yerine sen gerizekalı mısın dedi ve o günden sonra matematiği sevmeyi bıraktım. Formül ezberletmek yerine anlatmayı tercih etmedi, ki şuan bir çok hoca böyle anlatmaz ezberlettirir. Ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum kardeşim.

Matematik mantık dersidir.
Hayır değildir! Ben 14 yaşında olmama rağmen ALES sınavının bile paragraf sorularını çözebiliyorum ama 6. sınıf matematiği bile çözemiyorum. Belki de matematik ezbere dayalı değildir, benim beynim matematiğe karşı kilitlenmiştir. Bu resim de az önce rastgele arama motorunda zor paragraf sorusu diye arattığım sorulardan biri.
Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG
LGS'de Türkçede full çekip, matematikten 0 çekersem iyi dalga konusu olurum. Eminim ki öyle olacak.

Son düzenleme:
Matematik sorularının mantığı yoktur. Formüllerin hepsi mantık ile oluşturulmuştur. Formüllerin mantığını öğrendiğin anda zaten tüm formülleri biliyorsun demektir. Formüllerin mantığını ve öğrenmeye çalışmanı öneririm.

Matematik aslında ezber ile yapılacak bir ders değil. Formüller de ezbere dayanmıyor. Hepsinin bir mantığı var. Onu bulan adam "Şu iki sayıya şu işlemi yaparsak sonucu şu olur." şeklinde bir yöntemle bulmamıştır ki o formülleri. Matematik ezber dersi değil. Mantığı kavrarsınız ya da mantığı öğrenirsiniz. Tabii eğitim sistemimiz tüm formülleri ezberlettirip sınavda beynimizin çorba olmasını sağlıyor orası ayrı bir mevzu.

Mesela kendimden örnek vermem gerekirse benim normalde matematik derslerim çok iyidir. 9. sınıfın ikinci dönemi tamamen üçgenler ve trigonometri olduğu için hocamız soru tarzlarını bize gösterip ezberletmeye çalıştı. Benim ezberim de çok kötüdür. O nedenle İngilizce tabanlı iyi liselerin matematik ders kitaplarını inceleyerek trigonometri formüllerini o kitaplardan okudum ve öğrendim. Sınava yönelik fazla da soru çözmedim. Dün sınavımız vardı, sınavdan önce sınıf arkadaşlarımın sorularını yanıtlayamazken sınavda yine tüm soruları büyük ihtimalle doğru yaptım ve sınıfta benden iyi ezber yapan arkadaşlarım bu kadar doğru yapamayacaktır eminim.

Matematik mantık dersidir. Ezber ile öğretilemez, öğretilmemeli. Hocan öyle öğretiyorsa kendin formüllerin mantığını öğrenmelisin. Çünkü eğitim sistemimiz gerçekten sayısal dersleri çok kötü anlatıyor. Bunu Ayhan* hocam da izlediğim bir videosunda söylemişti.

Ayhan Tarakçı | Donanımcı Baba
Matematik ezberdir, matematik yaparken fark etmezsiniz ama soru tiplerini ezberlersiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı