Türkiye'nin eğitim sistemi nasıldır?

Ben şahsen sınavların var olmasını gerektiğini düşünüyor ve bu konuda sistemi savunuyorum. Sizce sınavsız nasıl olabilir? Yerine ne getirilmeli?
Ben sınavların yapılmasına tamamıyla karşı birisi değilim. Sınavlar olabilir ama düzenlenmesi gereken çok şey var şu anki sınav sisteminde.
@Fikop @5thAvenue @Nieagerams demek istediğim eğitim sistemi kötü fakat bu tamamen berbat anlamına gelmiyor iyi olan yanlarından biri ise sınav sistemi örneğin YDT sınavı ezberci eğitime tamamen karşı çıkan bir sistemde oluşturuluyor insanların 12.sınıfa kadar ezberlediği binlerce grammar kuralları yerine seni okuduğunu anlama üzerinde sınava sokuyor 2016'dan önce ise bu böyle değildi sınavlar İngilizce ne okuduğunu anlamasan bile grammar kuralıyla sorular yapılabiliyordu ama artık bu neredeyse 80 sorunun 15'i için geçerli demek istediğim sınav sistemimizde ki bu iyileştirmeler keşke normal eğitim sistemimizde de yapılsa.
YDT sorularına neredeyse hiç bakmadım ben o yüzden o konuda yorum yapmam pek doğru olmaz. Ama aynı şey TYT'deki Türkçe testinde de yapılıyor. 40 sorunun 30 tanesi falan paragraf veya okuduğunu anlamaya dayalı. Kulağa mantıklı geliyor ama soruları incelediğimizde saçma sapan kasıntı sorular var. Şıkların hepsi birbirinin aynısı. Matematikte de mesela uzun uzun sorular var, soruyu anlayana kadar süre geçiyor.

Geri
Yukarı