Türkiye'nin eğitim sisteminin kısa özeti

CodeExpert

Centipat
Yer
Silikon Vadisi
Bakıyorsun eğitim sistemine kötü desen o kadar kötü değil. En azından bir iki şey öğreniyorsun. Şayet bazı ülkelere göre geri kalmış bir eğitim sistemimiz var. Bir öğrencinin en iyi liseye gitmesi için LGS sınavına girmesi gerekiyor. Aileler gaza getiriyor çalış çalış lise de rahat edersin. Çocuğun sosyal hayatı bitmiş bir vaziyette sınava giriyor. Sınav süresini konuşamaya bile gerek yok. Bakıyorsun sınava okulda öğretilen hiçbir şey sınavsa yok. Okulda 2x2=4, sınavda çıkan alinin 2 cevizi vardır, Ali'nin ortalamasının karekökünün çevresinin fazlası kaçtır? Misali sorular çıkıyor. Öğrenci o sınavı iyi kötü geçiyor. Liseye geliyor YKS denen baş belası var sırada. Karakterimiz babasının sözünü hatırlayıp lise de rahat ediyor ve 12.sınıf olduğu zaman jeton kafaya düşüyor ders çalışıyor ve hedef tıp fakültesi. Çocuğa soruyorsun neden tıp fakültesi? Diye çocuğun cevap basit.

- Doktorlar iyi maaş alıyor ondan.

Neyse 12 yıllık eğitim hayatını 2 saatte harcayan öğrencimiz eli boş bir şekilde eve döner. Baba sınırlı baba patlamaya hazır bir bomba gibi. Çocuğu görür görmez yanına geliyor;

- Oğlum nasıl geçti sınavın?

Oğul;

- Baba çok çalıştım olmadı 🥺

Baba ise o meşhur söz öbeğini çocuğa söylüyor:

- Peki komşunun çocuğu yaptı sen neden yapamadın?

Oğul ne dese bir anlamı yoktur artık. Hayattan bıkkın bir şekilde YKS sınavına bir daha hazırlanır. Olan harcadığı 12 yıla olmuştur.

LGS konusunda katılmıyorum. Özel okulda okuyorum -bunun için LGS konusunda katılmıyorsun diyebilirsiniz, devlet okullarında ne öğretiliyor bilmiyorum- bu sene okuldan Galatasaray Lisesi'ni tutturan oldu ki matematik hocamızın dediğine göre ilk sınavlarda matematikten 7 net yapıyordu. Özel okul olduğu için iyi hazırlıyor olabilirler onu bilemem ancak LGS'nin TEOG'dan daha iyi olduğu kesin.

LGS konusunda katılmıyorum. Özel okulda okuyorum -bunun için LGS konusunda katılmıyorsun diyebilirsiniz, devlet okullarında ne öğretiliyor bilmiyorum- bu sene okuldan Galatasaray Lisesi'ni tutturan oldu ki matematik hocamızın dediğine göre ilk sınavlarda matematikten 7 net yapıyordu. Özel okul olduğu için iyi hazırlıyor olabilirler onu bilemem ancak LGS'nin Teog'dan daha iyi olduğu kesin.

Kontenjan a bakıyorsun 300.000 bin kişi sınava giren kişi sayısı 1.300.000 küsur kişi. Şimdi 300 bin kişi lise de okuyacak diğerleri tornacı mı olacak?

Kontenjan a bakıyorsun 300.000 bin kişi sınava giren kişi sayısı 1.300.000 küsur kişi. Şimdi 300 bin kişi lise de okuyacak diğerleri tornacı mı olacak?

Kusura bakma ama okumak istemeyen sadece diploma için liseye giden adamla düzgün okumak isteyen kişi aynı okula mı gitsin. Herkes kendi dengi insanlarla okur.

LGS konusunda katılmıyorum. Özel okulda okuyorum -bunun için LGS konusunda katılmıyorsun diyebilirsiniz, devlet okullarında ne öğretiliyor bilmiyorum- bu sene okuldan Galatasaray Lisesi'ni tutturan oldu ki matematik hocamızın dediğine göre ilk sınavlarda matematikten 7 net yapıyordu. Özel okul olduğu için iyi hazırlıyor olabilirler onu bilemem ancak LGS'nin Teog'dan daha iyi olduğu kesin.

Afedersiniz ama örnek sorulara hiç benzemeyen sorular çıktı bu sınavda.

Geri
Yukarı