Türkiye'nin ekonomisi daha önce de böyle oldu mu?

Bundan önce hangi ekonomik sıkıntıya bakarsan bak bundan daha kötüsü yok. Nedenine gelince elimizde ne kaldı? Eskiden kendi yağında kavrulma durumu vardı. Kağıt veya şeker fabrikaları vs. vardı. Şimdi ise ne var ise sattılar.

Özet ile bu yaşa gelmiş biri olarak bundan kötü bir durum hatırlamıyorum.

İyi de konuda zaten bugünün kötü olduğu durumu belirtilmiş;

Haklısınız ve ayrıyeten 3 barajı 2016'da "bilmem ne" sistemi ile iyice arttı.
Günümüzdeki problemler insaları psikolojik olarak etkiliyor.
TL, Dolar karşısında 1 TL daha değer kaybedince çoğu ürünün fiyatında %30 veyahut %50 arası bir artış oluyor.

Eski dönemlerdeki sıkıntıların zorluğu Minecraft gibiydi Survival işiydi.
Şimdiki sıkıntılara baktığımızda ise ne kadar çalışırsak çalışalım bir şey olmuyor.

Geçmişte de günümüzdeki şeylerin benzerleri oldu ama o zaman şöyle bir fark vardı; ülkeyle ilgili her şey tek bir kişinin ağzından çıkanlara bakmıyordu. İşin uzmanı olan birisini ekonomi alanında direksiyona geçirip reformlar yaptırılıyordu. Şimdi ise öyle bir şey yok. 21. yüzyıldaki faiz ile 7. yüzyıldaki faizin farkını bilmeyenler, enflasyonun ne olduğundan haberi olmayanlar, faizin de enflasyonun sonucu olarak ortaya çıktığını anlamamakta ısrar edenler bu şekilde serbest piyasanın içinden geçmeye devam ederlerse geçmiş olsun. Çok uzak olmayan gelecekte ekmeği bile kısıtlamayla alacaksınız.

Olmaz öyle şey diyenlere de bir tarafımla gülüyorum. Son 8 yıldır ülkenin başına gelmeyen kalmadı, hâlâ o olamaz bu olamaz diye gezenler var... İnsan tarihten ders almalı, tabii bunun için önce at gözlüklerini çıkarmak gerekiyor.

Ak parti gelmeden önce daha kötüymüş tüp kuyruğu hastane kıtlığı falan yani öyle diyorlar ben o dönemi bilmiyorum yaşamadım.

Evet AKP gelmeden önce kimsenin evinde fırın yoktu köprü yoktu hastane yoktu grip olanlar ölüyordu. Havada Oksijen yoktu, dinazorlar sürekli bize saldırıyordu.

Ak parti gelmeden önce daha kötüymüş tüp kuyruğu hastane kıtlığı falan yani öyle diyorlar ben o dönemi bilmiyorum yaşamadım.
Tüp kuyruklarını annen baban değil, deden gördü. 1970'lerde olan şeylerin düzelmesini 2002'de yönetime geçmiş partiye yormak da ayrı bir dezenformasyon.

1970'lerdeki petrol krizinin çözümünü ABD'de şimdiki Biden yönetimine yazarlar öyle diyenler o zaman. Saçma sapan algılar... CHP yönetimdeyken şöyle yaptı böyle yaptı diyorlar aynı kişiler, CHP'nin en son uzun süreli yönetimi ne zamanmış diye bakmayı akıl etmez ama bunu diyenler.

Geri
Yukarı