Türkiye'nin Özel Birlikleri: SAT (Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı)

Makaleler
49
Merhaba.

Bu konuda Türkiye'nin globalde SOF (Özel Harekât Kuvveti) dediğimiz sınıfa giren, yüksek bütçeye ve görev kabiliyetine sahip birliklerinden biri olan Sual Taarruz Grup Komutanlığı'nı inceleyeceğiz.

- Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı (SAT) -​

SAT (Su Altı Taarruz Grup Komutanlığı) Türk Deniz Kuvvetleri bünyesindeki üstün yetenekli subay ve astsubaylardan oluşan Türkiye'nin ilk ve tek deniz komando birliğidir. 1963 yılında kurulan birliğin ilk personellerini ABD'li Navy Seal komandoları eğitmiştir. Geçmişte SAS (Sualtı Savunma) ile beraber Kurtarma ve Sualtı Grup Komutanlığı'na bağlıyken, günümüzde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlıdır.

ilXyhQd.jpg

Görevleri​

SAT komandolarının temel görevleri Doğrudan Eylem, Özel Keşif ve İstihbarat Toplama'dır. SAT personelleri savaş durumunda sualtı ve su üstünden sabotaj, sinsi taarruz, karadan veya havadan düşmanın kıyıdaki kritik tesislerine ve yüzer platformlarına baskın yapabilecek görev kapasitesine sahiptirler. Ayrıca etkin oldukları görev alanlarından birisi de VBSS (Visit, board, search, and seizure), yani basitçe gemi baskınıdır.

nyt7ozt.jpg

03JGZoG.jpg

Eğitim​

SAT komandoları geniş görev kabiliyetlerine en zor askeri eğitimlerden birini almalarına borçludur. 9 aylık eğitimleri boyunca 44 farklı alanda zorlu eğitimler alırlar. Bunlardan bazıları:

SAT eğitimine katılmak isteyen adayları zorlu sürece hazırlamak için uygulanan 8 haftalık Fiziksel Eğitim Geliştirme Programı, personelin yüzme, sualtı sızma, savaş dalışı gibi deniz operasyonları için aldığı 8 haftalık Kurbağa Adam Kursu, nişancılık, silah becerileri, kara muharebesi gibi temel eğitimlerin verildiği 8 haftalık Muharebe Kursu'dur. Bu temel kurslardan sonra Cehennem Haftası gelir. Cehennem Haftası'nda personeller 1 hafta boyunca günde 2 saat uyku izniyle aşırı fiziksel ve psikolojik baskıyla savaş ortamına hazırlanırlar. Personellerin birçoğu bu aşamada elenir ya da kendi isteğiyle ayrılır. Geçmişte Cehennem Haftası'nda hayatını kaybeden adaylar olmuştur.

Cehennem Haftası'nı atlatan personeller bu sefer Dağ Haftası eğitimi alırlar. Personel bir dağa bırakılır ve bir hafta boyunca doğada bulduğu malzemelerle hayatta kalmaya çalışır. Eğitimlerinin sonuna yaklaşan personeller, personel tahrip, sıhhiye, savaş normları, helikopter sevki, sevk ve idare gibi eğitimlerin verildiği 20 haftalık Teknik ve Bireysel Eğitimlerle beraber 12 hafta boyunca temel SAT görevleri olan göğüs göğüse muhabere, gemi zapt müsaderesi, anti-terör, baskın, sabotaj, gelişmiş taarruz, VIP koruma eğitimlerinin verildiği Taktik Eğitimler kursunu tamamlarlar. Son olarak personellere 9000ft civarında hava indirme eğitimi verilir.

1673099405835.png

1673099442047.png

1673099965371.png

2J7VmYt.jpg

Operasyonlar​

Her ne kadar ismi Sualtı Taarruz olsa da, SAT'lar sadece deniz de değil, karada da aktif rol oynarlar. İşte dünden bugüne SAT komandolarının katıldığı çeşitli operasyonlar:

• Kıbrıs Barış Harekâtı'nda kıyıya çıkan ilk TSK unsuru SAT komandolarıdır.
  • 1993 yılında içinde uyuşturucu olduğu tespit edilen Lucky-S isimli gemiye Akdeniz'de opersayon düzenlenmiş ve 14 ton uyuşturcu ele geçirilmiştir.
  • 31 Ocak 1996'da Yunan askerlerinin bulunduğu Kardak Adası'na sızma operasyonu yapılmış, kimse fark etmeden adaya Türk Bayrağı çekilmiştir. Olaydan sonra Yunanistan Genel Kurmak Başkanı istifa etmiştir. Ayrıca bu operasyonla beraber SAT komandoları ilk kez medyaya gösterilmiştir.
  • 1996'da Çeçen militanların kaçırdığı Avrasya isimli feribotta rehine kurtarma operasyonu yapılmıştır.
  • 2011 yılında P*K tarafından rehine alınan Kartepe adlı deniz otobüsündeki rehinelerin kurtarmak için operasyon yapılmıştır. SAT personelleri gemiye gizlice sızarak üzerinde patlayıcı bulunan teröristi etkisiz hale getirmiş ve hiçbir sivil zarar görmeden tüm rehineleri kurtarmışlardır.
  • 2015 yılında Diyarbakır, Siirt ve Hakkari'de Hendek Operasyonlarına katılmışlardır.
  • 2016'da Fırat Kalkanı Harekâtı'na katılmışlardır.
  • 2018 yılında Zeytindalı Harekâtı'na katılmışlardır.
1673100921278.png

W1kEPY5.jpg

2018%2F03%2Fafr1.jpg

ARVqGvI.jpg

sat2.jpg

Teçhizat​

SAT komandoları, TSK bünyesinde en yüksek bütçeye sahip birliktir. Gelin bir SAT personelinin kullandığı ekipmanlar ortalama ne kadar ediyor, hesaplayalım.
yXahxvf.jpg

• M4A1 SOP MOD Block II: $700
  • EOTech EXPS3-0 Holografik Nişangah: $650
  • EOTech G33 Yakınlaştırıcı: $489
  • AN/PEQ16: $2.000
  • Surefire SOCOM556 Bastırıcı: $925
  • OpsCore GPNVG-18 Gece Görüş Gözlüğü: $39.999
  • OpsCore RAC Taktik Kulaklık: $1.300
  • OpsCore Fast High-Cut Kask: $3.249
  • 6094 Plaka Taşıyıcı: $580
  • SIG Sauer P226: $1.230
  • Vortex Venom Mini Red Dot: $250
Bu ekipmanlar toplam 51.373 dolar, yani yaklaşık 1 milyon TL'ye denk geliyor. Bunların dışında CZ Scorpion, MP5, Glock 19 gibi farklı silahlar, Elcan Specter gibi farklı nişangahlar da kullanılıyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Disiplin şiarımız, görev aşkımız, feda canımız.
img_20211110_094448-jpg.1210712

Son düzenleme:
@hadwiger hocam kursiyerler dağ haftasında tek başına mı bırakılıyorlar yoksa bir tim olarak mı hareket ediyorlar bunu her zaman merak etmişimdir.

Teçhizat konusunda, mühimmat masrafını görmedim, 5.56'ların ve 9 mm'lerin maaliyeti ne kadardır acaba?
Bunu tam olarak bilmek mümkün değil. Konuda fiyatlardan bahsederken her şeyin birim fiyatını baz alarak yazmıştım, TSK SAT için ne kadar ve ne sıklıkla mühimmat ikmal ediyor bilmiyoruz. Ancak çok pahalı olduğunu düşünmüyorum çünkü mermiler Türkiye'de üretiliyor. Çoğunlukla da 5000-10000 mermilik kasalar halinde orduya teslim ediliyor. Dediğim gibi fiyatı tam olarak bilmek mümkün değil.

Bunu tam olarak bilmek mümkün değil. Konuda fiyatlardan bahsederken her şeyin birim fiyatını baz alarak yazmıştım, TSK SAT için ne kadar ve ne sıklıkla mühimmat ikmal ediyor bilmiyoruz. Ancak çok pahalı olduğunu düşünmüyorum çünkü mermiler Türkiye'de üretiliyor. Çoğunlukla da 5000-10000 mermilik kasalar halinde orduya teslim ediliyor. Dediğim gibi fiyatı tam olarak bilmek mümkün değil.
Tabii genel olarak MKEK'te üretildiğini biliyordum da bizim ürettiğimiz fişeklerin Amerikan tipi fişeklere göre geride kaldığı bazı yönleri olduğunu görmüştüm, barut konusundaydı sanırsam, belki yurtdışından da bu mermileri ithal ediyor muyuz diye bir soru aklıma geldiğinden dolayı, bu sorumu sormuştum.

Tabii genel olarak MKEK'te üretildiğini biliyordum da bizim ürettiğimiz fişeklerin Amerikan tipi fişeklere göre geride kaldığı bazı yönleri olduğunu görmüştüm, barut konusundaydı sanırsam, belki yurtdışından da bu mermileri ithal ediyor muyuz diye bir soru aklıma geldiğinden dolayı, bu sorumu sormuştum.
9mm ve 5.56'ların MKEK'te üretildiğini biliyoruz ama SAT envanterinde bulunan MacMillian TAC50 gibi bazı özel silahların mermileri direkt silah üreticisinden temin ediliyor. 50 kalibre mermiye her zaman ve yüksek sayıda ihtiyaç olmadığı için yurtdışından ithal edilmesi maddi açıdan sıkıntı olmaz. Ama 5.56 ve 9mm'ye çok fazla ihtiyaç oluyor, bunları yurtdışından almak biraz zora sokardı.

9mm ve 5.56'ların MKEK'te üretildiğini biliyoruz ama SAT envanterinde bulunan MacMillian TAC50 gibi bazı özel silahların mermileri direkt silah üreticisinden temin ediliyor. 50 kalibre mermiye her zaman ve yüksek sayıda ihtiyaç olmadığı için yurtdışından ithal edilmesi maddi açıdan sıkıntı olmaz. Ama 5.56 ve 9mm'ye çok fazla ihtiyaç oluyor, bunları yurtdışından almak biraz zora sokardı.
Ben de tam buna benzer bir örnek verecektim. 5.56 NATO mühimmatını ele alacak olursak mesela:
Cheap 5.56x45 Ammo For Sale - 62 Grain FMJ M855 Ammunition in Stock by Armscor - 20 Rounds
Bu herhangi bir Amerikan pazarından gördüğüm bir şey. Biliyorsunuz, M855, 5.56 NATO'nun en önemli fişeklerinden birisi, zırh deliciliği sayesinde, askeriyede kullanılıyor mu böyle fişekler bilmiyorum da belki M193 gibi orijinal ve sade fişekler kullanıyor olabilirler. Fiyatı mermi başına burada 75 Cent ediyor, hadi 1$'a vursak ülkemizdeki maaliyeti neredeyse 20₺, ithal olarak gelirse eğer. Yüzlerce mermi için de önemli bir maaliyet oluşabilir bu yüzden. Kendimiz bu kalitede mermi üretiyor muyuz onu bilmiyorum.

Ben de tam buna benzer bir örnek verecektim. 5.56 NATO mühimmatını ele alacak olursak mesela:
Cheap 5.56x45 Ammo For Sale - 62 Grain FMJ M855 Ammunition in Stock by Armscor - 20 Rounds
Bu herhangi bir Amerikan pazarından gördüğüm bir şey. Biliyorsunuz, M855, 5.56 NATO'nun en önemli fişeklerinden birisi, zırh deliciliği sayesinde, askeriyede kullanılıyor mu böyle fişekler bilmiyorum da belki M193 gibi orijinal ve sade fişekler kullanıyor olabilirler. Fiyatı mermi başına burada 75 Cent ediyor, hadi 1$'a vursak ülkemizdeki maaliyeti neredeyse 20₺, ithal olarak gelirse eğer. Yüzlerce mermi için de önemli bir maaliyet oluşabilir bu yüzden. Kendimiz bu kalitede mermi üretiyor muyuz onu bilmiyorum.
MKE zırh delici mermiler de üretiyor ama kalite olarak diğer ülkelere göre hangi seviyede bir bilgim yok maalesef. Yine de Türkiye'nin uzun yıllardır sahada aktif görev yapan bir orduya sahip olduğunu varsayarsak, bu fişeklerin kalitesiz olduğunu sanmıyorum.

SAT envanterinde bulunan MacMillian TAC50
Zaten bu silah doğrudan her şeyiyle ithal geliyor, .408 Cheyenne Tactical diye bir fişek kullandığından.
408cheytacand50bmg.png

Soldaki .50 BMG sağdaki .408 CheyTac.

MKE zırh delici mermiler de üretiyor ama kalite olarak diğer ülkelere göre hangi seviyede bir bilgim yok maalesef. Yine de Türkiye'nin uzun yıllardır sahada aktif görev yapan bir orduya sahip olduğunu varsayarsak, bu fişeklerin kalitesiz olduğunu sanmıyorum.
Aynen öyle ama ülkemizdeki maaliyeti de ABD'deki gibi 1 dolar değil de belki 5-10₺ oluyor bile olabilir, üzücü biraz.

Yeni konular

Geri
Yukarı