Türklerin Avrupa aşkı

Mesela sizi neden rahatsız ediyor? Beni rahatsız etmiyor mesela. Seneye de Almanya'dayım. Gelişmişlik, medeniyet, saygı, kalite her şey batıda? Avrupa'lı insanların istemediği insanlar vasıfsız ve düşük zeka olanları. Mühendis, teknikler, doktor gibi kaliteli meslekleri asla reddetmezler. Zaten fark ettiysen doktorlar tek atıyor vizelerde. Bana bakılırsa ben de Arap medeniyetini sevmiyorum.

Size Arap medeniyetini savunun denmedi, ama Avrupa'yı savunun da denmedi, bu benim de rahatsız olduğum konudur, ülkede belirli imkanlar yok diye herhalde özenilebilir, ama kültürüne değil bilimine özenilmesi gerek. Kendi kültürümüz gittikçe azalıyor onun yerine yabancılaşıyoruz. Atatürk batıcılık derken bunu kast etmiyordu maalesef. ( genel olarak yazıyorum kimse alınmasın)
Avrupa'da sağcı partiler etki almaya başladı, umarım bu kendi ülkesinden utanç duyanların bir an önce utanç duyduğu yere dönmesine sebep olur.

Hocam konuyu Donanma'dan hava kuvvetleri'ne geçirmeyelim. Türkiye buna para harcıyorsa haliyle diğer dünya ülkeleri de buna para harcıyor. En basiti 1941 yılında Japon'lar savaşa 6 uçak gemisi sokabiliyordu. Demem o ki maalesef ülkemiz donanma konusunda bayağı zayıf ve diğer ülkelerin de yaptıkları yatırımı düşünürsek onları geçmemiz bir hayal olarak kalır.

Tarih boyunca da öyleydik türkler kara savaşlarında çok güçlülerdi hala da öyleyiz ama denizde İspanya ve İngiltere ile rekabet edemedik bende diyorum ki bunlara özen gösterirsek ki göstermeye başladık gelecekte büyük bir güç olabiliriz bizde o potansiyel var 1. dünya savaşı'ndan kalma eziklik duygusundan bir çıkalım.

Ben 1.dünya savaşında kaybettiğimiz için değil küçükken 0,75 kuruşa aldığım ekmeği şu an 7,50 TL'ye aldığım için kendimi ezik hissediyorum.

Hala da öyleyiz.
Sen dağda koşan lavukları vurarak kendini güçlü görüyorsan diyecek bir şeyim kalmıyor. Türkiye askeri bakımdan geri kalmış bir ülke, hala M48'ler envanterde. M60'lar terörle mücadelede iyi bir başarı göstermiş olabilirler ama ciddi bir savaş durumunda herhangi bir başarı beklenmesin.

Tarih boyunca da öyleydik türkler kara savaşlarında çok güçlülerdi hala da öyleyiz ama denizde İspanya ve İngiltere ile rekabet edemedik bende diyorum ki bunlara özen gösterirsek ki göstermeye başladık gelecekte büyük bir güç olabiliriz bizde o potansiyel var 1. dünya savaşı'ndan kalma eziklik duygusundan bir çıkalım.

Hocam onun için iyi birilerinin gelmesi gerekiyordu maalesef, Atatürk ile sanayileşmede büyük adım atıldı, fakat Atatürk'ten sonra benzer icraati yapabilen tek adam çıkmadı. Kara savaşlarında iyi olsak bile her şeyi siyasette ve masada kaybediyoruz. Denizcilikte ise türkler hiçbirzaman başarılı değildi maalesef. Belki Fatih sultan mehmed biraz daha yaşasaydı askeri ve bilim konusunda hem endülüsten hem de diğer Avrupa bilimcilerinden faydalanırdık. Fakat kendine benzeyen oğlu cem sultan başa geçemediği için başa Osmanlı'daki en başarısız padişahlardan 2.bayezid geçmiştir. Ardından yavuz, kanuni gelse de kimse Fatih gibi değildi.

Sen dağda koşan lavukları vurarak kendini güçlü görüyorsan diyecek bir şeyim kalmıyor. Türkiye askeri bakımdan geri kalmış bir ülke, hala M48'ler envanterde. M60'lar terörle mücadelede iyi bir başarı göstermiş olabilirler ama ciddi bir savaş durumunda herhangi bir başarı beklenmesin.

Atatürk zaten Sovyet'lerin kullandığı "beş yıllık plan"lardan yürürlüğe koydu fakat sonra vefat ettiği için çok devam ettirilmedi.

Hocam bizim halkta cahil maalesef bu sadece cumhuriyette değil eski dönemlerde de var. Yenilikçi kim varsa gâvur ilan edilmiştir.
En yakın örneklerden biri sultan 2.mahmuddur.

Yeni konular

Geri
Yukarı