Türklerin sosyal medyada paylaştığı mizahların çalıntı olması

Amogaçi

Hectopat
Sosyal medyada eskiden dönen mizah ve meme'ler biraz eski kafa ve pek de komik olmayan şeyler olsa da en azından bize özgüydü. Şu an Reels, TikTok, Shorts vb. kısa videolarda gördüğünüz meme'lerin yarısından fazlası yabancı içeriklerden çalıntı. Durum böyle olunca orijinal halini bildiğim bir meme'in Türkçe olarak Türklere satılması benim hoşuma gitmiyor hatta İngilizce seslendirmeli meme'leri Türkçe seslendirip içeriği birebir çalarak sanki yeni bir meme yaratmış gibi takılıyorlar. Aslına bakarsak Türkiye'de yüksek kalite meme yapılacak yüzlerce konu ve karakter var. İster absürt yani shitpost ayarında ister genel kitleye hitap eden yüzlerce konu ve karaktere sahibiz.

Yurt dışından çalınan mizah ve meme içerikleri sizleri de rahatsız etmiyor mu? Eğer yurt dışındaki içerikler kullanılacaksa en azından orijinal hali doğrudan Türk kullanıcılarla paylaşılması taraftarıyım.
Buraya elli tane örnek meme atabilirim ama zaten bu tarz şeyleri takip edenler bu konuyu çok iyi biliyordur. O yüzden yalnızca bir örnek bırakacağım.

Orijinal
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da izlerken utanmaktan tüylerimin diken diken olduğu TR araklaması:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yabancılar da bizden epey alıntı yapıyor, bu artık doğal kabul edilen bir şey, ayrıyeten kendi yorumumu da eklemek istiyorum. Bizden çıkan mizahlar genelde anlaşılması zor ve aşırı komik oluyor. Kara mizahları kastetmiyorum.

Yabancılar da bizden epey alıntı yapıyor, bu artık doğal kabul edilen bir şey, ayrıyeten kendi yorumumu da eklemek istiyorum. Bizden çıkan mizahlar genelde anlaşılması zor ve aşırı komik oluyor. Kara mizahları kastetmiyorum.
Sanırsam şu patlama efekti meme'i bizden çıkmıştı. Türklerden çıkan ve globalde herkes tarafından kullanılan kesitler ve videolar mevcut. Ama şöyle düşünmeni isterim mesela yeni bir Türk meme'i çıktı. Otobüs editleri, bilirisin. Bunun İngilizce veya başka dillerde değiştirerek paylaşsalar bu yine beni rahatsız eder. Başka milletlerin meme ve mizahlarını kullanmayalım demiyorum. Onlarda görüp aynı videonun üstüne Türkçe yazı veya ses ekleyip taklit etmemek gerekir diye düşünmekteyim.

Ülkemizde çalarak, kopyalayarak bir yerlere gelmeye çalışmak zaten moda olmuş. Özgün içerik üreten maalesef az kanal var. Elemanın biri tiktokta 1 haftada ne kadar ünlü olabilirim diye video atmış yabancılardan içerik kopyalayarak 150 bin takipçi falan yapıyordu sanırım. Biliyorsunuz tık başına para olduğu için çoğu insanlar en az emekle en çok geliri elde etmek istiyor bunun yolu da bu.

Türkiye'de çok var ki zaten içerik çalmadan ünlü olabilen görmedim ben Türkiye'de bir Murat Abi GF ve Mediakraft gördüm başkada görmedim şimdi bakıyorsun adam içeriğin ismini bile çalıyor videoda aynılarını yapıyor işine gelmeyince "yok kardeş içerik aynı ama video farklı"

Geri
Yukarı