TürkNet VDSL Hat değerlerim nasıl?

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, yaklaşık 3 haftadır internet ışığında özellikle 18.00-00.00 saatleri arasında çok sık kopma yaşıyorum. Hat değerleri ile ilgili konulara baktım ama anlayamadım. Hat değerlerimin nasıl olduğunu bana söyleyebilir misiniz? Teşekkür ederim.
Ekleme: TürkNet kullanıyorum.

Ekran Alıntısı.JPG

Son düzenleme:
Bende son zamanda çok kopma yaşamaya başladım. Acaba ne oluyor?
Hiçbir fikrim yok. 2 hafta önce destek kaydı açtım düzelmeyince en sonunda sorunu bana yıktılar ve kabloları kontrol edin dediler. 4 aydır kullanıyorum ve sorun 3 hafta önce başladı. Saatleri de dikkate alarak sinyal yetersizliği olduğunu düşünüyorum. YAPA sisteme dahil ettikleri için kutu uzakta kalıyor. VAE sisteme de geçirmiyorlar.

Hat değerleriniz kötü. Bu da kopmalara neden oluyor. VAE'ye geçerseniz kopma olmaz eğer iç tesisatınız iyiyse.
Talep etmeme rağmen TürkNet VAE'ye taşımıyor.
İç tesisatını değiştir. Hem down ve upload hızın artar.
Hız konusunda sorun yaşamıyorum açıkçası. Sorunum bu kopmaların bu kadar sık olması. Nereden kaynaklandığını kesin olarak bir anlayabilsek. Deneme amaçlı VAE'ye geçme talebinde bulundum onu bile yapmadılar. 4 yıl Superonline kullandık bir kere bile kopma olmadı. Bu yüzden sorunun TürkNet kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Evimin dibinde kutu olmasına rağmen YAPA sistem yüzünden 500 metre uzaktaki kutuya bağlantı sağlıyorum.

Talep etmeme rağmen TürkNet VAE'ye taşımıyor.

Hız konusunda sorun yaşamıyorum açıkçası. Sorunum bu kopmaların bu kadar sık olması. Nereden kaynaklandığını kesin olarak bir anlayabilsek. Deneme amaçlı VAE'ye geçme talebinde bulundum onu bile yapmadılar. 4 yıl Superonline kullandık bir kere bile kopma olmadı. Bu yüzden sorunun TürkNet kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Evimin dibinde kutu olmasına rağmen yapa sistem yüzünden 500 metre uzaktaki kutuya bağlantı sağlıyorum.

Genelde kopmaların çoğunluğu iç tesisattan olur. Değiştirirsen hızında hem artış olabilir diye düşünüyorum.

Genelde kopmaların çoğunluğu iç tesisattan olur. Değiştirirsen hızında hem artış olabilir diye düşünüyorum.
Bu zamana kadar evime en fazla 100 metre uzakta olan kutudan hizmet aldım. Şu an YAPA yüzünden 523 metre uzaktaki bir kutudan hizmet alıyorum. Hiç bu kadar fazla sorunu bu kadar kısa süre içerisinde de yaşamadığım için onlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum açıkçası. Peki iç tesisatı kime kontrol ettirebilirim? Bir de belirttiğim gibi kopmalar 18.00-00.00 saatlerinde oluyor. Yani insanlar evine dönüp internet kullanımı bir nebze artınca. Modemi kapatıp açtığımda kısa süre içerisinde düzeliyor durum.

Bu zamana kadar evime en fazla 100 metre uzakta olan kutudan hizmet aldım. Şu an yapa yüzünden 523 metre uzaktaki bir kutudan hizmet alıyorum. Hiç bu kadar fazla sorunu bu kadar kısa süre içerisinde de yaşamadığım için onlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum açıkçası. Peki iç tesisatı kime kontrol ettirebilirim?

Yapada nasıl işliyor bilmiyorum fakat genel olarak TT elit ekip çağırarak ölçüm yaptırabilirsin. Sallıyorum şu an senin modeme 32 Mbps geliyor. Yapılan ölçümde 60 Mbps çıktı şu demek olur iç tesisatın kötü olduğu anlamına gelir ki böyle upload hızım var iken VAE geçmem asla. Benim 8 idi 6 üstünü geçmiyor diye arıza kaydı bıraktım 5 çektiler upload hızımı Türk Telekom. Şu an aldığın upload iyi download konusunda 523 metrede 32 alman garip geldi açıkcası. Benim santral uzaklığım 501 metre gelen hız 60 Mbps download/51 Mbps upload geliyor. Elektrikçi yardımıyla yenileyebilirsin iç tesisatını. Kopmaların çözülceğini düşünüyorum baktın yine devam ediyor bu sefer TürkNet'e bir sıkıntı vardır. Baktın olmuyor iç tesisatın demek ki eskimiş olabilir. Bir de hızın artarsa keyfini çıkarırsın. Bu arada TürkNet'in sitesinde Max hız kaç yazıyor hız sorgulamada?

Yapada nasıl işliyor bilmiyorum fakat genel olarak TT elit ekip çağırarak ölçüm yaptırabilirsin. Sallıyorum şu an senin modeme 32 Mbps geliyor. Yapılan ölçümde 60 Mbps çıktı şu demek olur iç tesisatın kötü olduğu anlamına gelir ki böyle upload hızım var iken VAE geçmem asla. Benim 8 idi 6 üstünü geçmiyor diye arıza kaydı bıraktım 5 çektiler upload hızımı Türk Telekom. Şu an aldığın upload iyi download konusunda 523 metrede 32 alman garip geldi açıkcası. Benim santral uzaklığım 501 metre gelen hız 60 Mbps download/51 Mbps upload geliyor. Elektrikçi yardımıyla yenileyebilirsin iç tesisatını. Kopmaların çözülceğini düşünüyorum baktın yine devam ediyor bu sefer TürkNet'e bir sıkıntı vardır. Baktın olmuyor iç tesisatın demek ki eskimiş olabilir. Bir de hızın artarsa keyfini çıkarırsın. Bu arada TürkNet'in sitesinde Max hız kaç yazıyor hız sorgulamada?
TT elit ekibi çağırırsam anca ölçüm yapabilir sendeki gibi hız düşümü yaşamam çünkü YAPA'daki hızlara TT karışmıyor diye biliyorum. Upload pek umurumda olan bir olay değil çünkü internete aşırı bir yükleme yapmıyorum, kullanıma başka bir etkisi var ise onu da bilmiyorum. Umurumda değil derken iyice yerde sürünen değerler istemem tabi :)
Sitede tahmini hız 75 Mbps olarak ama aktif alt yapıda olan her yerde bunu yazıyor. Neden 75 alamadığımı sorduğumda ise alt yapınız geliştikçe sizden ücret almadan hızınız arttıralacaktır diyor. TT'den alt yapı sorguladığımda o da Hipernet kullanabileceğimi söylüyor ve onun kutusu çok yakın.
Geçenlerde kutuda bakım vardı Turkcell Fiber geldiği söylendi. Komşumuz başvuru yapmak istemiş ve verebilecekleri en yüksek hızın 8 Mbps olacağını belirtmişler. Nasıl iş anlam veremedim.

Geri
Yukarı