Türknet vs Kablonet

Ben yıllardır TurkNet kullanıyorum ve genel olarak da memnunum.

Bende 2 aydır kullanıyorum ama birkaç sorum olacak ya altyapım fiber 100/8 paketi kullanıyorum geldiler bağladılar modem 2.4 GHz ve 5 GHz yayıyor ama genel olarak şu sorunları yaşıyorum.
1-2.4 GHz olanın bazı zamanlar dışında çok yavaş kalması (yani bende 100 alamayacağımı biliyorum ama 5'lere falan düşüyor yan odada veya modem odasında)
2-5 GHz olana IPad'den bağlanıyorum böyle bazen gidiyor internet tabletin Wi-Fi'sini kapatınca modemi kapatıp açınca falan geri geliyor.
Bunları çözümleri var mıdır yani modem arayüzde yapmamı önereceğiniz adımlar var mıdır?

Kablonet Hayata Renk Katan kampanyayı kullanıyorum. 00.00 ve 19.00 arası en az 40Mbps alıyorum ancak akşam saatleri düşüyor. Memnunum gene de. Gayet iyi ve ilgililer.

Bende 2 aydır kullanıyorum ama birkaç sorum olacak ya altyapım fiber 100/8 paketi kullanıyorum geldiler bağladılar modem 2.4 GHz ve 5 GHz yayıyor ama genel olarak şu sorunları yaşıyorum.
1-2.4 GHz olanın bazı zamanlar dışında çok yavaş kalması (yani bende 100 alamayacağımı biliyorum ama 5'lere falan düşüyor yan odada veya modem odasında)
2-5 GHz olana IPad'den bağlanıyorum böyle bazen gidiyor internet tabletin Wi-Fi'sini kapatınca modemi kapatıp açınca falan geri geliyor.
Bunları çözümleri var mıdır yani modem arayüzde yapmamı önereceğiniz adımlar var mıdır?
  1. Modem ayarlarından ülke ayarının TR olması gerekiyor
  2. 2.4 Ghz modemler için uygun bant aralığı 20 Mhz (otomatik ayarda 40 seçiyor)
    • Kesilme olmadığı sürece çıkış gücü 100
  3. Channel kontrolü ile boş bir kanal bulmak.
  4. Kablosuz modu 802.11 B/G/N mixed olmalı.
  5. Düzelme olmazsa bir de windows ayarlarından network reset atın.

1. Modem ayarlarından ülke ayarının TR olması gerekiyor.
  2. 2.4 GHz modemler için uygun bant aralığı 20 MHz (otomatik ayarda 40 seçiyor)
    • Kesilme olmadığı sürece çıkış gücü 100.
  3. Channel kontrolü ile boş bir kanal bulmak.
  4. Kablosuz modu 802.11 B/G/N mixed olmalı.
  5. Düzelme olmazsa bir de Windows ayarlarından network reset atın.

Ülke ayarını bulamadım (Archer C5V), Channel kontrolünü nasıl yapacağım?

Dostum sorunun internetten kaynaklandığını düşünmüyorum büyük ihtimalle modem ile alakalıdır. Wi-Fi'de illa ki kayıp olacaktır ama dediğin gibiyse modeme reset atıp tekrar yapılandırabilirsin. Onun dışında ben modeme başka bir ayar yapmadım temel yapılandırma ayarı yeterli olacaktır.

Son 5-6 yıldır Kablonet (Türksat) kullanıcısıyım genel anlamda gayet memnunum diyebilirim. 50Mbps download ve 5Mbps upload hızım var. Pingim 8 falan çıkıyor Speedtest uygulamasında. Ama kullandığım tarife gereği gece belirli bir saatten sonra download hızım yarıya (25Mbps) düşüyor ama oda yeterli oluyor. Tek sorunu var her 10-15 günde bir defa gece kesinti sıkıntısı yaşıyorum. Kesildiği gece sabaha kadar gelmek bilmiyor maalesef ve haliylede o gece tüm işim yarım kalıyor. Genel olarak memnum olduğum için işin bu kısmınıda göz ardı ediyorum zaten. Türkiye'de sorunsuz internet yoktur arkadaşlar zaten sorunları, kusurları mutlaka olacaktır hangi internet sağlayıcıyı kullanırsanız kullanın. Ben zamanında Türk Telekom (eski adıyla TTNET) kullanıcısıydım 8-9 yıl kullandım ama şahsen kötüydü. Daha sonra Türksat'a geçtim. İyi ki Kablonet'e geçmişim zamanında diyebiliyorum şuandaki duruma baktığım zaman. TurkNet'te özellikle son zamanlarda çok övülen bir firma evet ama ben denemediğim ya da deneyeni tanımadığım için pek bilmiyorum tabii. Size tavsiyem eğer bulunduğunuz yerde Kablonet altyapısı varsa bence direk geçin derim.

Geri
Yukarı