Türknet YAPA için hangi modemi kullanıyorsunuz?

Asus ac68u modem router kullanıyorum. Tavsiye ederim.
Bölgemde VDSL hizmeti varmış ama biraz uzak olduğum için (1200-1300 metre civarı) Türknet Destek bana o hızları alamazsınız dedi. Ne kadar doğru bilemiyorum ama ben yine de eski modemi değiştirsem daha mı iyi olur diye düşünüyorum.

Şu an Airties Air 6271KN kullanıyorum. Ara sıra kopmalar oluyor. YAPA Kesintisiz Profilde 15-16 MBPS hızları görürken HIZLI veya OYUN profilinde 19 20 MBPS hızları görüyorum.

Hangi modeme yakın hissetsem mutlaka olumsuz bir yorum okuyorum. Mesela Türknet YAPA'da Asus modemler sorun çıkartıyor diyenler oluyor. Bu arada hem VDSL hem de ADLS destekli olmasını istiyorum.

Bir de ikinci el alınır mı sizce? Örneğin şu modeller?

Zyxel VMG8924
Zyxel VMG3312 B10B
Airties 5650

Şu saatte modem ayarlarındaki değerler bu şekilde. Bu arada hat zayıflaması 18 civarıydı ama yeni telefon kablosu ile nedense biraz artmış.

Bilgisayardan modeme kadar olan kablolu 20 metre CAT6 olarak değiştirdim.

Bina girişinden de kablo çekmeyi düşündüm ama bina arka cephede ve elektrikçi biraz mırın kırın etti olmaz gibisinden. Bir de şu an çok fazla kopma olmuyor, o yüzden erteliyorum bunu.

Eki Görüntüle 455806

Asus ac68u modem router kullanıyorum. Tavsiye ederim. Zyxel,Airties,ZTE,Tilgin kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Asus ac68u modem router kullanıyorum. Tavsiye ederim.

Asus ac68u modem router kullanıyorum. Tavsiye ederim. Zyxel,Airties,ZTE,Tilgin kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Teşekkürler ederim. Ancak bir modeme 1069 TL para verecek durumda değilim. Açıkçası yeterli olması için de bu kadar yüksek meblağlara ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Asus AC68U En ucuz 1069 TL.

Teşekkürler ederim. Ancak bir modeme 1069 TL para verecek durumda değilim. Açıkçası yeterli olması için de bu kadar yüksek meblağlara ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Asus AC68U En ucuz 1069 TL.

İlk çıktığı zaman 499TL gibi fiyatı vardı.

İlk çıktığı zaman 499TL gibi fiyatı vardı.

Aynen hocam. Modemi araştırdığımda ilk çıktığı kampanya fiyatına denk geldim. Şu an o fiyatlarda olsa cidden alınabilir duruyor. Ancak paramızda muhtemelen o oranda değer kaybetmiş olmalı.
@Batina ankastrenin durumu içler acısı, kendi kablonuzun olduğu kısmı biliyorsanız ve pay varsa eki her iki tarafdan kesip yeniden ekleyin, belki durum düzelebilir.

Zira ekler paslanmış, paslanan ekler ping, CRC, hızda dalgalanma, SNR ve hat zayıflamasını berbat eder.

Ankastrenin fotoğrafını çekip TT ile paylaşın. Belki gelip değiştirirler. Çok umutlu değilim ama TT arada şaşırtmıyor değil. Verdiğim adrese bir mail atın, belki ilgilenirler.

[email protected]

Mail attım hocam. Sonrasında telefon ettiler ve ilgilenemeyeceklerini elektrikçinin ilgilenmesi gerektiğini söylediler. En azından denemiş olduk.

Bu arada ikinci elden Airties 5650 aldım. Türknetin HIZLI ve OYUN profillerinde ve bazende STANDART profilde direk VDSL olarak bağlanıyor ve tüm ışıklar normal yanmasına rağmen internete giriş yapmıyor. Demek ki otomatik olarak geçiş yok. Ancak modem ayarlarında download 39 upload 7 seviyelerinde gözüküyor.

Türknet ile görüştüğümde bana 1000 metrenin üzerinde VDSL sıkıntı çıkartır gibisinden konuştular ve benim santrale uzaklığım 1255 metre olduğundan VDSL geçişini yapamıyorlarmış. O zaman neden modemde o hızları görebiliyorum bilemedim doğrusu. 1100 metrelerde VDSL kullananlar varmış onun üstünde var mı bilemiyorum.

Altyapı sorgulamasında 35 mbps hız desteği olduğu gözüküyor ama işte demek ki altyapı sorgulamasına çokta güvenmemek lazım. Bilemiyorum belki VDSL port vs bir şeyler yok ve Türknet yokuşa sürüyor.

Bu arada Airties 5650 ile kopmalar son buldu :) en yüksek OYUN profilinde bile kopma olmuyor. SNR 6 civarı olmasına rağmen kopmuyor. Şaşırdım doğrusu.

Şu bina girişine de bir ara kendim müdahale edeceğim. En azından dediğiniz gibi kesip daha düzgün bağlayabilirim. Belki biraz olsun değerler daha iyi olur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı