TUF B450 Plus stabil olmayan BIOS sürümleri

KeyN_N

Kilopat
Yer
Antalya
Öncelikle TUF B450 Plus ve 5600X ikilisini kullandığımı belirteyim.

Konuya gelecek olursak uzun zamandır RAM ve işlemciyi stabil bir şekilde OC'li olarak kullanıyorum. Ancak son BIOS(3802) güncellemesinden sonra ayarların stabil olmadığını fark ettim HWiNFO vb. uygulamalar üzerinde. Bunun üzerine bir önceki sürüm olan 3604'e geçtim ama bunda da sonuç farklı olmadı. Son çare olarak geçen sene çıkmış olan 3211 sürümünü yükledim. Ve sonuç; her şey stabil.

@Emirizmir aynı anakartı kullanıyorsun diye biliyorum. Sen de deneyimini paylaşırsan sevinirim.

2600X'li sistemimde Asus B450 TUF Plus mevcut ama hiç BIOS güncellemiyorum bu anakart için. O yüzden o konuda bir yorum yapamam.
Ama B550 anakartımda güncellemek zorundayım ve bazı sürümlerde işlemci ve RAM stabilitesinde düşüş olduğunu belirtebilirim. Özellikle Agesa 1.2.0.7 öncesindeki yakın sürümler.

Bende de bu anakart var ayni sorunu yaşadım biraz daha test edeyim olmadı bende eski sürüme geri donuceğim ancak işlemci Ryzen 5 5600.

2600X'li sistemimde ASUS B450 TUF Plus mevcut ama hiç BIOS güncellemiyorum bu anakart için. O yüzden o konuda bir yorum yapamam.
Ama B550 anakartımda güncellemek zorundayım ve bazı sürümlerde işlemci ve RAM stabilitesinde düşüş olduğunu belirtebilirim. Özellikle AGESA 1.2.0.7 öncesindeki yakın sürümler.
Ben aslında AGESA 1.2.0.6b sürümünde stabildim ama 1.2.0.7 sürümünden tekrar geri dönünce stabilite tutmadı nedense.

Bende de bu anakart var ayni sorunu yaşadım biraz daha test edeyim olmadı bende eski sürüme geri donuceğim ancak işlemci Ryzen 5 5600.
Aynı işlemci sayılır. Hata olup olmadığını HWiNFO'daki WHEA sekmesinden takip edebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı