TUF B450M-PRO GAMING anakarta kaç adet fan takılabilir?

Jashua

Centipat
Merhaba arkadaşlar.
Anakart: TUF B450M-PRO GAMING.
Kasa: CM MasterBox MB511

Önde 3 fan ve 1 tane de egzoz fan mevcut. Şu an işlemcide noctua NH-U12S soğutucusunu kullanıyorum. Bioas'da 2 adet cha, 1 adet ise CPU fan ayarı mevcut. 1 adet ise 4 pinli RGB çıkışı mevcut.

Öğrenmek istediğime gelecek olursak;
Kasayla beraber gelen fanları gürültülü çalıştığı için değiştirmek istiyorum.(Öndeki 3 taneyi ve egzoz fanını )artı olarak ise kasanın üstüne de 2 adet egzoz fan takmak istiyorum.

- Öndeki 3 adet fan PSU'ya bağlı, egzoz fan ise cha1 olarak bağlı. Ben önde değiştireceğim 3 Fan'ı cha1 olarak bağlamak istiyorum. Bu mümkün müdür? Yani Volt veya güç olarak cha1'e 3 adet fan bağlanabilir mi? Elektronik bilgim olmadığı için bunu öğrenmek istiyorum. Misal Volt yetmez, güç yetmez, anakarta hasar verir vs. vs.

- Cha2'ye de arka egzoz Fan'ı ve yeni alacağım +2 egzoz fanını bağlamayı düşünüyorum. Aynı üstteki sorum bunun içinde geçerli. Yani Anakart'a toplamda 6 adet fan bağlanmış olacak. Bunun herhangi bir sıkıntısı veya tehlikesi var mıdır?

- Fan önerilerinizi bekliyorum RGB'li de olabilir. Şu an kasa soğutmasında bir sorunum yok mevcut olan fanlar ile. O yüzden buna eşteğer fanlar önerebilirseniz sevinirim.

Bu nasıldır sizce?

Hava Akışı: 55.9 CFM
Fan Gürültü Seviyesi: 14.1 dBA

O fana o parayı vermeyin. Şimdi aklıma gelmiyor ama Cooler Master ve Arctic ürünlerine bakabilirsiniz. Anakartın pin başına verebileceği akımı datasheetden öğrenebilirsiniz sanırım. Onun için ayrı bir veritabanı vardı ama bulabilir miyim bilmiyorum. Genelde 1 ve 2 amper oluyor. 1 amper için 5 fan ortalama söylüyorum, 0,2 amper çektiğini varsayıyorum bir fanın, 2 amper için 10 fan diyebiliriz.

O fana o parayı vermeyin. Şimdi aklıma gelmiyor ama Cooler Master ve Arctic ürünlerine bakabilirsiniz. Anakartın pin başına verebileceği akımı datasheetden öğrenebilirsiniz sanırım. Onun için ayrı bir veritabanı vardı ama bulabilir miyim bilmiyorum. Genelde 1 ve 2 amper oluyor. 1 amper için 5 fan ortalama söylüyorum, 0,2 amper çektiğini varsayıyorum bir fanın, 2 amper için 10 fan diyebiliriz.

Anladığım kadarıyla sorun olmaz diyorsunuz..Peki o modelleri araştırayım.Aslında kasayla gelen fanlar kadar hava üflese yeterli diye çok araştırmadım sanırım mevcut fanlardan 1 tık da olsa iyidir diye düşündüm :)
DC mod ile 3 pinli 3 adet SP120 fani, anakartımda kullandım ve bir sorun olmadi. Bagladiginiz fanlarin tanesinin 0.30A geçmemesine dikkat edin.

Peki 3 fanı tek çıkışa nasıl takabilirim ? Set olarak almadığımı düşünürsek eğer ayrı bir aparata ihtiyacım olacak sanırım ?

Ürünün 3 girislisi ile yapabilirsin ama fanların tanesi 0.30A geçmesin.

Tamamdır teşekkürler.

Birde Benim anakartımda ARGB girişi yok 4 pinli RGB girişleri mevcut 2 tane..ARGB Fanları nasıl kullanabilirim. Konnektor falan ile diyorlar bunun için de bir link alabilir miyim bilginiz var ise.?

- Bir tane fan buldum ama hangi kısımı baz alacağım fan alırken ? 0.30A geçmesin dediğiniz yer için ?

Fanın özelliklerinde şunlar yazıyor ;

FAN RATED CURRENT : 0.25A
FAN SAFETY CURRENT : 0.37A
RGB RATED CURRENT : 1.40A
FAN POWER CONSUMPTION : 3.0W
RGB RATED VOLTAGE : 5V DC

Son düzenleme:
Tamamdır teşekkürler.

Birde Benim anakartımda ARGB girişi yok 4 pinli RGB girişleri mevcut 2 tane..ARGB Fanları nasıl kullanabilirim. Konnektor falan ile diyorlar bunun için de bir link alabilir miyim bilginiz var ise.?

- Bir tane fan buldum ama hangi kısımı baz alacağım fan alırken ? 0.30A geçmesin dediğiniz yer için ?

Fanın özelliklerinde şunlar yazıyor ;

FAN RATED CURRENT : 0.25A
FAN SAFETY CURRENT : 0.37A
RGB RATED CURRENT : 1.40A
FAN POWER CONSUMPTION : 3.0W
RGB RATED VOLTAGE : 5V DC
Bu sorular için cevap var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı