TUF F15 laptopun ısınmasının nedeni işlevini kaybetmiş macun olabilir mi?

Thermal Grizzly Kryonaut ve Arctic marka termal pad aldım gelmesini bekliyorum çarşamba elimde olacak. İşlemci 90 civarıyken bakır borunun her yeri aynı sıcaklıkta açıp özellikle kontrol ettim. Parmağımı 2-3 saniyeden fazla tutamadım fanın olduğu yerlerde bile. Macun çözecek gibi herhalde.

Forum da ilk defa 1'den fazla macun kullanıp, istenilen sıcaklık konusunda bu kadar ısrarcı olan birini görüyorum ve merak ettiğim bir sorunun çözümünü deniyorsunuz.
Pürdikkat, yazacağınız bilgileri bekliyorum. Gerçekten Thermal Grizzly kullan biri ile karşılaşıyorum.

Forum da ilk defa 1'den fazla macun kullanıp, istenilen sıcaklık konusunda bu kadar ısrarcı olan birini görüyorum ve merak ettiğim bir sorunun çözümünü deniyorsunuz.
Pürdikkat, yazacağınız bilgileri bekliyorum. Gerçekten Thermal Grizzly kullan biri ile karşılaşıyorum.

Birden fazla macun ama enteresan olan şeyleri atlamışsınız sanırım. Laptopun fabrikadan çıkıştan beri üstünde olan kuruyan macununu silip MasterGel maker sürünce ekran kartı sıcaklığının azalmadığını anlatmıştım. O macun bitti idareten mecburen çakma olan en az 3-4 yıllık macunu sürdüm Chrome'dan birkaç sekmeye girmemle bile 95-100 dereceyi buluyor şu an CPU. MasterGel maker macunu doğru sürdüğüme de eminim macun mu sahteydi veya çok eskiydi de işlev mi yitirmişti bilemiyorum. Kargodan gelmesini bekliyorum Thermal Grizzly'nin ben de ne olacak çok merak ediyorum. Onunla da bu sorunu çözemezsem bakır borudan şüphe etmeye başlayacağım. Yani dediğiniz 1'den fazla macunun içinde şüphelendiğim maker ve çakma macun var henüz Thermal Grizzly kullanmadım. Bu arada size de sorayım :D bakır borudan mıdır sizce sıkıntı? Stres testi yaparken bakırın her yerini kontrol ettim sıcaklık eşit dağılıyor.

Bu arada bu cihaz güce bağlıyken ve turbo moddayken yani arkada olan işlemler de varken oluyor. Daha o çakma macun var ve şu an pilde bu cevabı yazarken sıcaklıklar böyleydi. Usandım bu işten sıvı metalin riskini de almak istemiyorum.

Ekran görüntüsü 2022-09-13 005528.png

Son düzenleme:
Birden fazla macun ama enteresan olan şeyleri atlamışsınız sanırım. Laptopun fabrikadan çıkıştan beri üstünde olan kuruyan macununu silip MasterGel maker sürünce ekran kartı sıcaklığının azalmadığını anlatmıştım. O macun bitti idareten mecburen çakma olan en az 3-4 yıllık macunu sürdüm Chrome'dan birkaç sekmeye girmemle bile 95-100 dereceyi buluyor şu an CPU. MasterGel maker macunu doğru sürdüğüme de eminim macun mu sahteydi veya çok eskiydi de işlev mi yitirmişti bilemiyorum. Kargodan gelmesini bekliyorum Thermal Grizzly'nin ben de ne olacak çok merak ediyorum. Onunla da bu sorunu çözemezsem bakır borudan şüphe etmeye başlayacağım. Yani dediğiniz 1'den fazla macunun içinde şüphelendiğim maker ve çakma macun var henüz Thermal Grizzly kullanmadım. Bu arada size de sorayım :D bakır borudan mıdır sizce sıkıntı? Stres testi yaparken bakırın her yerini kontrol ettim sıcaklık eşit dağılıyor.

Bu arada bu cihaz güce bağlıyken ve Turbo moddayken yani arkada olan işlemler de varken oluyor. Daha o çakma macun var ve şu an pilde bu cevabı yazarken sıcaklıklar böyleydi. Usandım bu işten sıvı metalin riskini de almak istemiyorum.

Eki Görüntüle 1516331

Siz ısı borularıni el yordamı ile ölçüyorsunuz.
Normalde servisler dijital termometre ile ölçerler. Gerekli sıcaklığın kaç olduğu konusun da tecrübe sahibi değilim.
Görseldeki değerleriniz normal.
Bende Ryzen 5 4600H mevcut. Boştaki degeri 55°C-64°C arası geziniyor. Hemde klima altinda

Siz ısı borularıni el yordamı ile ölçüyorsunuz.
Normalde servisler dijital termometre ile ölçerler. Gerekli sıcaklığın kaç olduğu konusun da tecrübe sahibi değilim.
Görseldeki değerleriniz normal.
Bende Ryzen 5 4600H mevcut. Boştaki degeri 55°C-64°C arası geziniyor. Hemde klima altinda
Termometrem bozulduğu için maalesef. Fotoğraflarını atmıştım borunun ona istinaden bakırdan kaynaklı bir sorun olabilir mi sizce?

Hocam ASUS TUF kullanıyorum bilmediğiniz birkaç nokta var sanırım ben dile getireyim. Turbo mod dışında hangi mod açık olursa olsun 85 dereceyi bulduktan sonra laptop fanı daha hızlı çalışmaya başlıyor. Turbo modda ise çok soğuk olsa bile 3000 RPM'de stabil dönüyor sıcaklık 85i geçtiğinde o da artıyor 6000 RPM'e kadar. Yeni macun geldiğinde niye 85 oluyor yine deyip sökmeyin bunu bu sebepten yazdım. Çok ağır bir oyunda bile 87 dereceyi geçmemesi lazım işlemci ekran kartı da aynı şekilde 83-85 arası bir değerde olur bu değerler ağır oyunlar için. LoL CS gibi oyunlarda 75-80 arasında gezer Turbo mod açık iken. Kendim de muadili bir macun olan Arctic MX5 kullanıyorum. Aynı işlemci aynı ekran kartı değil ama baz almak isterseniz diye yazdım. Umarım bakır boru sıkıntı yapmaz. Ben de sonucu takip edeceğim.

Son düzenleme:
Termometrem bozulduğu için maalesef. Fotoğraflarını atmıştım borunun ona istinaden bakırdan kaynaklı bir sorun olabilir mi sizce?

Olma ihtimali var. YouTube'da yeni keşfetiğim teknik servis videoları paylaşan bir kanalda headsink değişikliği ile ilgili bir sözünü hatırlıyorum.
Ama sizin elinizdeki ürün için şartır diyemem.

Hocam ASUS TUF kullanıyorum bilmediğiniz birkaç nokta var sanırım ben dile getireyim. Turbo mod dışında hangi mod açık olursa olsun 85 dereceyi bulduktan sonra laptop fanı daha hızlı çalışmaya başlıyor. Turbo modda ise çok soğuk olsa bile 3000 RPM'de stabil dönüyor sıcaklık 85i geçtiğinde o da artıyor 6000 RPM'e kadar. Yeni macun geldiğinde niye 85 oluyor yine deyip sökmeyin bunu bu sebepten yazdım. Çok ağır bir oyunda bile 87 dereceyi geçmemesi lazım işlemci ekran kartı da aynı şekilde 83-85 arası bir değerde olur bu değerler ağır oyunlar için. LoL CS gibi oyunlarda 75-80 arasında gezer Turbo mod açık iken. Kendim de muadili bir macun olan Arctic MX5 kullanıyorum. Aynı işlemci aynı ekran kartı değil ama baz almak isterseniz diye yazdım. Umarım bakır boru sıkıntı yapmaz. Ben de sonucu takip edeceğim.
Oyun çok ağır olmasa da yine hemen hemen aynı değerleri görüyordum mastergel maker ile. Mesela gta v de en yüksek ayarlar ile en düşük ayarlar arasında 2-3 derece oynamıştı o macunla. Bildiğim kadarıyla ekran kartının maksimum derecesi 95 ve 85i bulmaması gerekiyor bu laptoplarda farklıysa bilemiyorum. Aynı cihazın aynı işlemci ekran kartının test videolarında gördüğü sıcaklıklar 75-79 civarı hep

Olma ihtimali var. YouTube'da yeni keşfetiğim teknik servis videoları paylaşan bir kanalda headsink değişikliği ile ilgili bir sözünü hatırlıyorum.
Ama sizin elinizdeki ürün için şartır diyemem.
Öyleyse servise gönderip bakır değişimi mi yaptırmak mantıklı olur aliexpressten 1200 liraya almak mı?

Pürdikkat, yazacağınız bilgileri bekliyorum.

Ben de sonucu takip edeceğim.

Thermal Grizzly Kryonaut macun geldi uyguladım fanlar tekrardan ateş püskürmeye başladı. İşlemcide büyük fark oldu 95 civarlarında gezerken 82 civarında seyrediyor şu an bazı oyunlarda. Ama ekran kartı pes21 hariç diğer oyunlarda 86 derecede çalışmaya devam ediyor pes21'de ne alakaysa 89-91 civarı. FurMark testinde 75 civarı FPS 80 derece sıcaklık alıp 4500 skor oluyordu şu an böyle. Ekran kartının VRAM'lerinde ve diğer parçalarında 4w/mk bir mavi pad var pek iyi değil Arctic grey 8w/mk termal pad bu hafta sonuna yetişecek sanırım onunla daha da düşecek diye düşünüyorum. Tek düşündüğüm şey bakır boruda eğer bir eğrilik olmasa sıcaklık daha da düşebilir miydi? Birkaç oyundaki değerleri paylaşayım. Ayarlar genelde en yüksekte nvidia optimizesinde ve performans modu turboda.

pes21

pes21.pngpes21_2.png

Lol

lol.png

Assassin's Creed Origins

origins.png

Gta V

gtav.pnggtav2.png

Forza Horizon 5

forza5.png

Crysis2

cyrsis.pngcyrsis2.png

CPU-Z stress

cpu-z.png

Son düzenleme:
Konudan bağımsız bende forza 5 i çoğunluk yüksek ve msaa 4x de oynuyorum ortalama bende de 85 90 derece arası işlemci ve 70 derece civarı ekran kartı sıcaklığı oluşuyor. Bu oyun için normal midir ?

Geri
Yukarı