Çözüldü TUF FX506LH Linux Mint'ta Wi-Fi Çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İbn Sina

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
TUF FX506LH cihazına Dual boot ile Linux Mint kurdum fakat Wi-Fi çalışmadığı için güncelleme yapamıyorum. Ne yapabilirim?

Son düzenleme:
Çözüm
Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04-edge linux-firmware

Kablolu ya da tethering ile bağlantı kurduktan sonra yukarıdaki komutu denersin.

bus ID: 03:00.0 chip ID: 14c3:7961

Çıktıdan aygıtın mt7961 olduğu anlaşılıyor, çekirdek sürümünü yükseltip, sistemi yeniden başlatırsan kablosuz ağ sürücüsü kullanılabilir olacaktır.
Bu aygıtta mt7921 kablosuz çipseti varmış, çekirdeğin 5.12 sürümü ile birlikte desteklenmeye başlamış. Telefondan bluetooth ya da usb ile tethering yaparak ya da kablosuz ile internete bağlandıktan sonra, aşağıdaki komutla çekirdek sürümünü güncellersen wifi çalışır.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04 linux-firmware

Buna rağmen wifi çalışmazsa, şu komutları uçbirimde (terminal) çalıştır ve çıktılarını foruma aktar.

Kod:
inxi -SNnxxz
rfkill list

Bu aygıtta mt7921 kablosuz çipseti varmış, çekirdeğin 5.12 sürümü ile birlikte desteklenmeye başlamış. Telefondan bluetooth ya da usb ile tethering yaparak ya da kablosuz ile internete bağlandıktan sonra, aşağıdaki komutla çekirdek sürümünü güncellersen wifi çalışır.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04 linux-firmware

Buna rağmen wifi çalışmazsa, şu komutları uçbirimde (terminal) çalıştır ve çıktılarını foruma aktar.

Kod:
inxi -SNnxxz
rfkill list
Olmadı. İnstall paketi bulunamadı hatası alıyorum. Dediğiniz kodlar da böyle.

kerem@MATBU:~$ inxi -snxxz
Network:
Device-1: MEDIATEK vendor: AzureWave driver: N/A port: 4000
Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
vendor: ASUSTeK driver: r8169 v: kernel port: 3000 bus ID: 04:00.0
chip ID: 10ec:8168
IF: enp4s0 state: down mac: <filter>
Sensors:
System Temperatures: cpu: 53.0 C mobo: N/A gpu: nouveau temp: 27 C
Fan Speeds (RPM): cpu: 0
kerem@MATBU:~$ rfkill list
0: hci0: Bluetooth
Soft blocked: no
Hard blocked: no
kerem@MATBU:~$

Son düzenleme:
Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04-edge linux-firmware

Kablolu ya da tethering ile bağlantı kurduktan sonra yukarıdaki komutu denersin.

Çıktıdan aygıtın mt7961 olduğu anlaşılıyor, çekirdek sürümünü yükseltip, sistemi yeniden başlatırsan kablosuz ağ sürücüsü kullanılabilir olacaktır.

Çözüm
Kod:

Telefonumu kabloyla bağlayıp interneti kullanıyorum tüm güncellemeleri yapmam mı lazım? Windowstan indirip linuxte kuramıyorum değil mi?

Yukarıdaki komutla sadece çekirdek ve linux-firmware paketleri güncellenecek. Yani yukarıdaki komut tüm sistemi güncellemiyor. Yaklaşık olarak 150-200 mb. arası dosya indirilecek ve kurulacak. Aslında şuradaki projedeki sürücüyü kurmak denenebilirdi, ama bu şekilde çekirdek güncellemesi daha sağlıklı olacaktır. GitHub - openwrt/mt76: mac80211 driver for MediaTek MT76x0e, MT76x2e, MT7603, MT7615, MT7628 and MT7688
Bunu nasıl kuracağım?

Kaynağı indirip paket yapayım dedim, ama derlenme sorunu yaşatıyor. Vakit ayırıp çözebilirim belki, ama şu an böyle bir zamanım yok. Çekirdek güncellemesini yaparsan sorun çözülecek, internete kablolu ile kolayca bağlanabilirsin. Paketler elle de indirilebilir ve kurulabilir, ama bunları teker teker bulup ayıklayıp paylaşacak zamanım yok. Tethering ile bağlantı kurabiliyorsan, zaten şimdiye kadar çekirdeği çoktan güncelleyebilmiş olman gerekirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı