TUF Gaming A15 FA507XI şarj takıp çıkarırken donma ve ekran gitmesi

xqwetoon

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar, 2 gün önce aldığım asus fa507xi elime ulaştı. Windowsu kurdum otomatik bios güncellemesi yaptı ekran kartını ve driverlarını myAsus üzerinden güncelledim vesaire derken. Bugün jak girişini telefon kulaklıgı ile kullanırken(arkada ders dinliyordum) sarjı çıkarıp taktıgımda gelen sesin dondugunu ve 1-2 saniyelik cızırtı oldugunu fark ettim. Bu sarjı tak çıkar denemelerinin ardından seste bozulmanın yanında ekran da gidip gelmeye başladı. Hatta mouse'u oynatmaya calıstıgımda ufak donmalar da oluyordu. Ancak bu dediğim gibi 1-2 saniye süren bir durum ve sadece jak girişini kullanırken başıma geldi normal sarj çıkar tak durumlarında ekran kararıp gelmiyordu. Bilgisayarın hızından özelliklerinden aşırı memnunum ve ilk defa böyle garip bir hatayla karşılaşıyorum. sebebi sizce ne olabilir? iade etmeli miyim?

Bazı konuları incelediğimde ekran kararıp gelmesini hz değişimine bağlayan arkadaşlar olmus ama jak girişinden bir şey dinlerken sesde yüksek bir takılma ve cızırtı da oluyor bu esnada. (1-2 saniyelik bir süre).

Bu arada ekran gidip gelme işlemi sadece jak girişi doluyken oluyor. Diğer türlü usb yuvaları doluyken bir sorun yaşamadım sarj takıp cıkarırken

Son düzenleme:
Driver büyük ihtimalle realtektir. Unofficial versiyonu büyük ihtimal sorunu çözer.
yanlış yönlendirme olmasın, az önce sarj aletini çıkarıp mouse hareket ettirmeyi denedim(jak girişi boşken) yine donma yaptı yani sarjı tak çıkar yaparken sanki 1-2 saniyeliğine güç kaybı oluyor gibi. Mouse donuyor, jaktan cızırtı geliyor vs. Şimdi mux switchi deneyeceğim

Yanlış yönlendirme olmasın, az önce şarj aletini çıkarıp mouse hareket ettirmeyi denedim(jak girişi boşken) yine donma yaptı yani sarjı tak çıkar yaparken sanki 1-2 saniyeliğine güç kaybı oluyor gibi. Mouse donuyor, jaktan cızırtı geliyor vs. şimdi MUX Switch'i deneyeceğim.

Olmazsa dediğim gibi de deneyin.

ve ek olarak bu donma işi sarja takarken değil, sarjdan çıkardığımda gerçekleşiyor

MUX switch dahili GPU'dan harici GPU'ya geçtiği için olabilir. Armoury Crate üzerinden GPU modunu Ultimate olarak ayarlayın.
maalesef işe yaramadı hocam

Olmazsa dediğim gibi de deneyin.
hocam kurdum bunları ama bu da işe yaramadı dediğim gibi sadece sarjı çıkardığım zaman 1-2 saniyelik bir donma oluyor bilgisayarda, usb bağlantıları ses veya ekran.

Son düzenleme:
Ve ek olarak bu donma işi sarja takarken değil, sarjdan çıkardığımda gerçekleşiyor.

Maalesef işe yaramadı hocam.

Hocam kurdum bunları ama bu da işe yaramadı dediğim gibi sadece sarjı çıkardığım zaman 1-2 saniyelik bir donma oluyor bilgisayarda, USB bağlantıları ses veya ekran.

Muhtemelen güç moduna girerken oluyordur.

denemelerim sonucu son olarak şunu söyleyebilirim,

Sarja takarken hiçbir türlü takılma donma vesaire olmuyor.

Sarjdan çıkardığım an, seste cızırtı, görüntü ve mouse imlecinde 1-2 saniyelik donma kasma oluyor.

Sarja takılı değilken kullanımda bir sıkıntı yaşamıyorum ancak söylediğim gibi. Her sarjdan çıkardığımda 1-2 saniyelik bir donma mevcut maalesef çözemedim

denemelerim sonucu son olarak şunu söyleyebilirim,

Sarja takarken hiçbir türlü takılma donma vesaire olmuyor.

Sarjdan çıkardığım an, seste cızırtı, görüntü ve mouse imlecinde 1-2 saniyelik donma kasma oluyor.

Sarja takılı değilken kullanımda bir sıkıntı yaşamıyorum ancak söylediğim gibi. Her sarjdan çıkardığımda 1-2 saniyelik bir donma mevcut maalesef çözemedim
1-Windows 10 kullanıyorsanız 11'e geçin. Windows 10'da ekran hz değişince ben de sorun yaşıyorum.
2-Armoury Create kaldırıp yerine G-Helper kullanın.
Maalesef asus un böyle sinir bozucu hataları var. O kadar para verip alıyoruz şu yazılım sorunlarını çözemiyorlar. 2018 yılında aldığım eski acer laptop'um çok daha iyiydi.

Yukarıda yazdıklarım ekran gitmesini çözer fakat cızırtı problemini ben de yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı