TUF Gaming B550 PLUS (Wi-Fi) BIOS düşürülür mü?

Copocop

Femtopat
Merhabalar, yaklaşık 15 gün kadar önce anakartım arızalanınca yeni bir sistem topladım. Anakart olarak ASUS TUF Gaming B550 PLUS (Wi-Fi), işlemci olarak Ryzen 5600X ve RAM olarak 8x2 3600MHz bellek alarak sistemi kurdum. PC toplandığında anakartın BIOS sürümü 1004'idi. PC başlattığımda bazen Boot yapmıyor ve açılmıyordu, bazen ise normal şekilde başlıyordu. Bunun üzerine ASUS destek üzerinden anakartımı son sürüm olan 1801 beta sürümüne güncelledim. Sorun devam ettiğindeyse RAM frekansları ile ilgili olabileceğini düşündüm ve BIOS menüsünden DOCP ayalarını açtım.

Sistem artık RAM'leri 3600MHz olarak görüyor fakat bugün sorunun tekrar ettiğini gördüm. Sorunun beta sürüm BIOS'tan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Peki şimdi sistemimi beta olmayan son sürüm olan 1202 sürümüne geçirebilir miyim? BIOS güncellemeyip eski bir sürümü yükleme şansım olur mu? Ya da başka ne yapabilirim? Teşekkür ederim.

Ryzen 5600X/G Skill Trident Z Neo 3600Mhz 8x2 RAM/ Asus Tuf Gaming B550 Plus (Wi-Fi)/ Samsung Evo 1TB Sata SSD/ Asus Rog Strix Gtx970/ Xigmatek Vector 750W 80+Silver PSU

Son düzenleme:
Evet, bir önceki sürümü indirip BIOS update yapın eski sürüme geçebilirsiniz.
Teşekkür ederim, birazdan deneyeceğim umarım sorun çözülür.
Evet, bir önceki sürümü indirip BIOS Update yapın eski sürüme geçebilirsiniz.

BIOS'u 1202 sürümüne Update ettim ancak yine de bazen Boot yapıyor bazen ise yapmıyor. Sorun ne olabilir? Nasıl çözebilirim?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, birazdan deneyeceğim umarım sorun çözülür.

BIOS'u 1202 sürümüne Update ettim ancak yine de bazen Boot yapıyor bazen ise yapmıyor. Sorun ne olabilir? Nasıl çözebilirim?

Dostum selam aynı Anakartı kullanıyorum. Bu serinin genel bir problemi var. Usb portları ve boot etmeme problemi için Uefi legacy support u biostan kapatarak çözebildim. Bios update sürekli yapmamanı öneririm. Bios update ile alakalı bir problem değil. Redditte konusu var aratabilirsin.

Dostum selam aynı anakartı kullanıyorum. Bu serinin genel bir problemi var. USB portları ve Boot etmeme problemi için UEFI legacy Support'u BIOS'tan kapatarak çözebildim. BIOS Update sürekli yapmamanı öneririm. BIOS Update ile alakalı bir problem değil. Reddit'te konusu var aratabilirsin.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Araştırdığımda genelde TUF Gaming X570 anakartlarda benzer sorunlar yaşanmış. Son beta olmayan sürüme güncellediğimden beri neredeyse sorun çözüldü. Sizin dediğinşz UEFI ayarları hakkında pek bilgi sahibi değilim. Konuyu araştıracağım. Ayarları kapatmak nasıl bir durum oluşturur? Bilginiz varsa paylaşır mısınız?

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Araştırdığımda genelde TUF Gaming X570 anakartlarda benzer sorunlar yaşanmış. Son beta olmayan sürüme güncellediğimden beri neredeyse sorun çözüldü. Sizin dediğinşz UEFI ayarları hakkında pek bilgi sahibi değilim. Konuyu araştıracağım. Ayarları kapatmak nasıl bir durum oluşturur? Bilginiz varsa paylaşır mısınız?

Bende beta olmayan sürüme güncelledim. 1804 olan. Bir sorun gözükmüyor şuan. Sorun devam ederse Uefi Legacy Support Bios üzerinden kapatılıyor dostum. Usb management kısmından olması lazım. Sorun devam ediyorsa kapatın bu arada. Bende şuan açık.

Geri
Yukarı