TUF Gaming B650-Plus RAM uyumluluğu

TheFingolfin

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim anakart için aşağıda belirtmiş olduğum RAM kiti satın aldım. Yalnız cahilliğimden dolayı uyumluluğuna bakmamıştım.

G.Skill Ripjaws S5 Siyah DDR5-6000MHz CL32 32 GB (2x16 GB) Dual 1.35V F5-6000J3238F16GX2-RS5K

1-) Bu RAM'ler anakartla uyumlu çalışır mı?
2-) RAM'larin üzerinde Intel XMP yazıyor. Anakart AMD EXPO uyumlu gözüküyor bu durumda 6000MHz'de verimli kullanamaz mıyım? Yoksa XMP uyumlu başka bir anakart mı seçmeliyim?
3-) İşlemci olarak Ryzen 9 7950X almıştım. AMD işlemci olduğu için XMP konfigürasyonlu RAM'ler sorun yaratır mı?

DDR5 ÜSTÜNLÜĞÜ​

Stok DDR5 hızlarını aşmak isteyenler için TUF GAMING B650 anakartlar, AMD EXPO™ desteği sayesinde sistem toplama meraklılarına yönelik kitlere hazır. Tecrübeli kullanıcılar, UEFI menüsünde bulunan kapsamlı seçenekler aracılığıyla performansı daha fazla ayarlayabilirler.

bu açıklamaya istinaden bıos tan ilgili ayarları yaptığında her türlü sorunsuz kullanırsın diye anlıyorum, umarım sorun sıkıntı olmadan kullanırsın

Merhabalar, Bir amd klancısı olarak AMD EXPO yazması lazım, uyumlu tam olarak teknik bilgi sahip değilim fakat İntel icin üretilmiş ramlar var ve yeni AMD işlemciler icin üretilmiş ramlar var, eğer siz AMD kullanacaksanız bence AMD EXPO üzerinde yazanlardan almalısınız. Vermiş oldunuz ramları kullanmadım ve herhangi bir bilgim yok. Ben kendim icin uyumlu olan aldım, AMD EXPO üzerinde yazanlardan aldım

DDR5 ÜSTÜNLÜĞÜ​

Stok DDR5 hızlarını aşmak isteyenler için TUF GAMING B650 anakartlar, AMD EXPO™ desteği sayesinde sistem toplama meraklılarına yönelik kitlere hazır. Tecrübeli kullanıcılar, UEFI menüsünde bulunan kapsamlı seçenekler aracılığıyla performansı daha fazla ayarlayabilirler.

bu açıklamaya istinaden bıos tan ilgili ayarları yaptığında her türlü sorunsuz kullanırsın diye anlıyorum, umarım sorun sıkıntı olmadan kullanırsın
Teşekkür ederim yalnız tatmin olamadım. Kesin bilen birisi varsa yanıtlayabilir mi? Ramler uygun fiyata geldi şimdi onları değiştirmeye kalksam aynı ayarda EXPO olan ramler fiyat olarak çok fark ediyor. Haliyle henüz anakart almadığım için uygun olan başka bir model bakabilirim duruma göre.

Teşekkür ederim yalnız tatmin olamadım. Kesin bilen birisi varsa yanıtlayabilir mi? RAM'ler uygun fiyata geldi şimdi onları değiştirmeye kalksam aynı ayarda expo olan RAM'ler fiyat olarak çok fark ediyor. Haliyle henüz anakart almadığım için uygun olan başka bir model bakabilirim duruma göre.

Merhaba, tekrardan.
İşlemci AMD oldu icin hangi anakart alırsanız alınız pek değişmez RAM'lar işlemci göredir ve MHz anakart destekledi kadar uyumlu olur yoksa standart MHz de kullanırsınız. Yani 4800 MHz DDR5 icin. Yani 6200 MHz bir RAM'larınısınız ama anakart 6000'a kadar destekler 6000'a kadar kulanabilirsiniz ama manuel olarak acarsınız, veya 4800 Standard olarak, boosting olmadan. Ben bu sebepten dolayı ramlar değiştirdim :) ondan biliyorum uyumlu olmadı icin AMD EXPO RAM'lar aldım.
Saygılar.
Diğer arkadaşların cevapları bende merakla bekliyorum.

Merhaba, tekrardan.
İşlemci AMD oldu icin hangi anakart alırsanız alınız pek değişmez RAM'lar işlemci göredir ve MHz anakart destekledi kadar uyumlu olur yoksa standart MHz de kullanırsınız. Yani 4800 MHz DDR5 icin. Yani 6200 MHz bir RAM'larınısınız ama anakart 6000'a kadar destekler 6000'a kadar kulanabilirsiniz ama manuel olarak acarsınız, veya 4800 Standard olarak, boosting olmadan. Ben bu sebepten dolayı ramlar değiştirdim :) ondan biliyorum uyumlu olmadı icin AMD EXPO RAM'lar aldım.
Saygılar.
Diğer arkadaşların cevapları bende merakla bekliyorum.
Teşekkür ederim. Sonrasında hiç uğraşmak istemediğim ve piyasanın oynaklığını da göz önüne alarak GSKILL 32GB (2x16GB) Flare X5 6000MHz CL32 DDR5 1.20V AMD EXPO Siyah Dual Kit Ram siparişi verdim. Bu kez dikkat ettim hem anakart ile uyumlu hemde expo destekli. Diğer özellikler de zaten aynı. Elimde kalan ramler için iade oluşturacağım zaten kutuyu açmadım bile intel yazısını görünce.

Selam arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim anakart için aşağıda belirtmiş olduğum RAM kiti satın aldım. Yalnız cahilliğimden dolayı uyumluluğuna bakmamıştım.

G.Skill Ripjaws S5 siyah DDR5-6000MHz CL32 32 GB (2x16 GB) Dual 1.35v F5-6000J3238F16GX2-RS5k

1-) bu RAM'ler anakartla uyumlu çalışır mı?
2-) RAM'larin üzerinde Intel XMP yazıyor. Anakart AMD expo uyumlu gözüküyor bu durumda 6000MHz'de verimli kullanamaz mıyım? Yoksa XMP uyumlu başka bir anakart mı seçmeliyim?
3-) işlemci olarak Ryzen 9 7950X almıştım. AMD işlemci olduğu için XMP konfigürasyonlu RAM'ler sorun yaratır mı?

Bende 2 gün önce ASUS TUF B650 Plus AM5 anakart aldım ve RAM olarak da G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z5 RGB 6000MHz CL32 EXPO destekli olan seri aldım ve işlemcimde R5 7600X.
İlk kurulumdan sonra 6000 MHz'ye çektim hiçbir sorun yoktu ancak Windows Update'lerini yaptıktan sonra sorunla karşılaştım ve şu an 4800MHz stok frekans üstüne çıkartamıyorum BIOS ile sorun yaşıyorum, 6000'e çektiğimde bilgisayar açılıyor ancak anakartın üstündeki beyaz ışık sabit yanıyor ve bilgisayar açılışı yaklaşık 45-50 saniye sürüyor tekrar BIOS sıfırlayıp stok frekanslara çekince normale dönüyor bilgisayar. Eski sürüm bir BIOS ile tekrar deneyeceğim 1-2 güne çok yordu beni bu aralar :)

Geri
Yukarı