TUF Gaming GTX 1660 Ti OC FPS düşmesi ve yüksek sıcaklık

Anılcan Gül

Kilopat
Daha fazla  
Bu kartın soğutmada iyi olmadığını biliyorum ama bir-iki sorunum var.
Oyunlarda FPS düşüşleri yaşıyorum, standart olarak 100 FPS akıyorsam bir anda 30-40 FPS olabiliyor.
Asıl sorunum ekran kartı standart olarak birçok oyunda en az 80 derece ile çalışıyor. Zorlandığı zaman, çok gürültülü çalışıyor. Bir çok oyunda min: 86 derece çalışıyor.
Defalarca farklı uygulamalar ile kontrol ettim, oyunlarda 90 dereceye geldiği veya geçtiği zaman sol fan 4500RPM ile dönerken, sağ fan en fazla 3000RPM dönüyor. Manuel olarak %100 yaparsam sağ taraf 4500RPM dönebiliyor sorun yok ama ekran kartı zorlandığı zaman Full çalışan sadece sol fan oluyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Temiz kurulum yaptım çözülmedi, format ile denedim çözülmedi. Kendim ASUS GPU Tweak II uygulaması ile sağ fanın sol fandan 2-3 derece daha önce ve %100 çalışması için işlem yapıyorum ama en fazla 3300RPM çalışıyor.

Kasa fanları üstte 2 tane dışarıya hava veren, önde CPU sıvı soğutucusu için kullandığım 2 fan içeriye hava alıyor, altta içeriye hava alan bir fan var ve arkada egzoz fan var.

• Anakart: MSI Z370 GAMING PRO Carbon.
  • Işlemci: i5-8600K.
  • RAM: 8 GB+8 GB Corsair Vengeance DDR4 16 GB.
  • PSU: Seasonic Focus Plus 650 Gold SSR-650FX 650W 80+ Gold.
  • Ekran kartı: ASUS TUF GeForce GTX 1660 Ti OC 6 GB GDDR6 192 Bit.
  • SSD: Samsung 250GB 860 EVO M.2 SATA.
  • HDD: 1TB WD Blue.
  • Sıvı soğutma: Silver stone TD02-E.
  • Monitör: ViewSonic XG2401.

Son düzenleyen: Moderatör:
kasanın havaladnırması da önemli
işlemci sıcaklığı damı yüksek
Kasanın hava akışı oldukça iyi diye düşünüyorum, fanları yazdığım şekilde kullanıyorum. Ayrıca işlemci sıcaklığı boşta 30-33 derece civarlarında. Ekran kartı zorlandığı zaman ve 89-91 derece civarlarında olduğunda işlemci 60-70 derece civarlarında oluyor.

Ekran kartı zorlandığı zaman ilk fan 4500rpm oluyor ama sağ fanı bir türlü 4500rpm çalışacak şekilde ayarlayamıyorum, en fazla 3000rpm çalışıyor. Bu şekilde ekran kartı sesi katlanılmaz oluyor, iki fanı %100 manual olarak ayarladığımda 4500rpm çalıştığı zaman ise ekran kartını yakmak istiyorum, o kadar katlanılamıyor sese.

Yeni konular

Geri
Yukarı