TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) DRAM hatası

Delamir

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

25 Ekim'de Vatan Bilgisayar'dan aşağıdaki parçalardan oluşan bir sistem satın aldım.
Normal montaj yaptıktan sonra Windows 10 kurdum ve normal bir şekilde çalışıyordu sistem.
Anno 1800 oynamak için başladığımda sorunlar da başladı.

Oyunu tüm grafik ayarları ve çözünürlük maksimumken uyanmaya başladığımda bir süre sonra bilgisayar kapandı ve DRAM ışığı sürekli yanıyordu.
Birkaç kez aynı şey tekrarlandı. Bunun üzerine yaptıklarım:
- BIOS güncelledim.
- RAM'leri söküp slotları, pın'leri kontrol ettim, doğru slotlarda mı kontrol ettim.
- Oyun grafik ayarlarını düşürdüm (Ultra High'dan High'a), çözünürlüğü düşürdüm (3840X2160'dan 1920X1200'e)

Sonrasında oynamaya devam ettiğimde kapanma süreleri uzadı fakat bu sefer de ekran kapanıp DRAM turuncu yanıp sönmeyebaşladı. İşlemci ve diğer fanlar çalışmaya devam eder durumda kalıyor.
MSI afterbuner kurup oynarken takip ettiğimde ekteki gibi sıcaklık değerleri alıyorum.
* Acaba çok yüksek grafik değerlerinde oynuyorum da sıcaklık sebebiyle mi bu hatayı alıyorum yoksa anakartta veya RAM'lerde bir sıkıntı mı var bilemiyorum?
* MSI Afterburner'ın gösterdiği "Memory" RAM sıcaklığı mı?

Yardımlarınız ricasıyla...

- Anakart: ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi)
- Işlemci: ASUS Ryzen 7 2700X (kutu içerisinden çıkan soğutucu takılı)
- Ekran kartı: ASUS Radeon TUF 3 RX 5700 XT Gaming OC 8 GB.
- RAM: G.Skill 16 GB(2x8GB) DDR4 3000MHz.
- Monitör: Samsung 32" CHG70 2K 144Hz.
- Kasa: Rampage ımpossing Pro.

Dosya Ekleri

• Adsız 3.png
    Adsız 3.png
    634,4 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleyen: Moderatör:
O anakartın wi-fi içermeyen modelini kullanıyorum. Epey bir süredir DRAM sorunları vardı. En son çıkan BIOS güncelleme notlarında DRAM uyumluluk ve kararlılık iyileştirmesi yazıyordu. Yükledim ve bir aydır tek bir sorun yok. XMP (D.O.C.P.) modu da sorunsuz artık.

Güncelleme yapmış olmanıza rağmen sizde neden devam ediyor bilmiyorum. İlk akla gelen şeyleri denemişsiniz. Merak ettiğim için konuyu takip edeceğim. Memtest86 testini denemenizi öneriyorum.

Bu arada yeşil renkli MEM katmanı ekran kartı belleğinin kullanımı, sıcaklığı ve frekansını gösteriyor. Mavi renkli RAM kısmına bakılacak. Onda da zaten RAM sıcaklık bilgisi elde edilemiyor.

Memtest 86 yeni bitti.
8 saat sürdü.
Her iki RAM de "0" hata buldu.

Bu durumda anakart kalıyor sanırım geriye.
Ekran kartının ısınması Dram hatası vermez diye düşünüyorum ama çok da bilgim yok tabii.

İnternette çok aramama rağmen bir bilgi bulamadım.
Sanırım biraz daha araştırıp, bir şey bulamazsam ASUS servise vereceğim.

Umarım bir cevap bulabilirim...
Baktığım kadarı ile anakart ile RAM'ler de uyumlu...
Bence anakartı garantiye gönderin. Temiz kurulum da işe yarayabilir.
Ayın 5'inde gönderdim ASUS'a.
Bu gün onarım durumu sayfasında "ürününüzün iade süreci başlatılmıştır" notunu görünce aradım.
Kartın chipset'i arızalıymış ve yenisini alabilmem için bir hafta sonra ıslak imzalı evrak göndereceklermiş. Vatanda ürün yok ise para iadesi alınıyormuş.

Bu durumda sizce:
- Aynı anakartı mı almalıyım?
- Yukarıda yazdığım parçalar ile uyumlu tavsiye edeceğiniz bir üst segment anakart var ise geçsem mi?
Kabus sürüyor 😤

En azından ASUS kart iadesi için gereken ıslak imzalı kağıdı gönderdi.
Ben de bu arada boş durmadım ve GIGABYTE X570 AOURUS MASTER anakart takarak denemeye başladım.
5 dk geçmeden oyundan atıp siyah ekrana ya da resetlemeye başladı.
Bir kaç underclock denemesinden sonra değişen bir şey olmayınca, arada bir de wattman arızsaı alınca bu sefer de ekran kartı için bir bildirim açtım ASUS'a. Önce kabul etmeyip aşağıdakileri yapmamı istediler.
Gelen cevap:
- VGA driver sürümünü düşürün
- min 700W PSU deneyin düzelir oldu

Tabii ki denedim ve değişen "0"
İkinci bir bildirim açtım ve akbul ettiler nihayet.
Bu gün ASUS'a ulaştı kart.

Merakla beklemeye deavm bakalım ne sonuç çıkacak... 😒

Son düzenleme:
Memtest 86 yeni bitti.
8 saat sürdü.
Her iki RAM de "0" hata buldu.

Bu durumda anakart kalıyor sanırım geriye.
Ekran kartının ısınması Dram hatası vermez diye düşünüyorum ama çok da bilgim yok tabii.

İnternette çok aramama rağmen bir bilgi bulamadım.
Sanırım biraz daha araştırıp, bir şey bulamazsam ASUS servise vereceğim.

Umarım bir cevap bulabilirim...
Baktığım kadarı ile anakart ile RAM'ler de uyumlu...

Ayın 5'inde gönderdim ASUS'a.
Bu gün onarım durumu sayfasında "ürününüzün iade süreci başlatılmıştır" notunu görünce aradım.
Kartın chipset'i arızalıymış ve yenisini alabilmem için bir hafta sonra ıslak imzalı evrak göndereceklermiş. Vatanda ürün yok ise para iadesi alınıyormuş.

Bu durumda sizce:
- Aynı anakartı mı almalıyım?
- Yukarıda yazdığım parçalar ile uyumlu tavsiye edeceğiniz bir üst segment anakart var ise geçsem mi?
Kabus sürüyor 😤

En azından ASUS kart iadesi için gereken ıslak imzalı kağıdı gönderdi.
Ben de bu arada boş durmadım ve GIGABYTE X570 AOURUS MASTER anakart takarak denemeye başladım.
5 dk geçmeden oyundan atıp siyah ekrana ya da resetlemeye başladı.
Bir kaç underclock denemesinden sonra değişen bir şey olmayınca, arada bir de wattman arızsaı alınca bu sefer de ekran kartı için bir bildirim açtım ASUS'a. Önce kabul etmeyip aşağıdakileri yapmamı istediler.
Gelen cevap:
- VGA driver sürümünü düşürün
- min 700W PSU deneyin düzelir oldu

Tabii ki denedim ve değişen "0"
İkinci bir bildirim açtım ve akbul ettiler nihayet.
Bu gün ASUS'a ulaştı kart.

Merakla beklemeye deavm bakalım ne sonuç çıkacak... 😒

Selamlar aynı anakart ile aynı sorunları yaşamaktayım bir çok kişide 1407 bios surumu sorunsuzken bende 2207 versiyonu en stabil olandı güncellediğime pişman etti beni ve 1 haftadır oyun oynarken oyunun kapanması, bilgisayar boot olurken turuncu lamba dram aşamasında takılıp kalması durduk yere bilgisayarın kendini resetlemesi felan artık sinirlerimi zıplattı konuyu asus tarafıyla görüştüm verilen tavsiyeler aynı değişen bir şey yok konu bios tarafında çözülebiliyor downgrade yapabilsem 2407 sürümüne geri dönücem.

Bu anakartı almayı düşünen ve bu yazıları okuyan birileri varsa kesinlikle bulaşmayın arkadaşlar bios konusunda ciddi sorunları olan bir anakart

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Selamlar

Bu konuyla alakalı redditte asus yetkilisi olduğunu düşündüğüm birine mesaj gönderdim kendisi bios sürümünü 2607 düşürmemi ve cpu ve gpu overclock kapatıp sadece DOCP ile profile 1 aktif edip bir kaç saat deneyimlememi söyledi.

1) Downgrade sonrası söylediği şekilde ayarlamaları yaptım Boot sırasında Turuncu Dram ışığında takılıp kalma henüz yaşamadım sık sık reboot atıyorum bilgisayara.

2) Rdr ve Battlefield 5 oynarken oyun tamamen kapanıyordu 1 saat Battlefield 5 oynadım bu sorun ortadan kalktı rdr ilede deneme yapıcam akşam üzeri.

Birde sorunun neden kaynaklandığını sorduğumda Bios Interface de değişiklik yapılıyormuş AMD CBS bölümünde kategorilendirme nedeniyle default ayarlar olması gereken default ayarlar değilmiş yani biz default ayarlara çektikçe ayarlar donanımla uyumlu olmayan seçeneklerle başlıyormuş.

Bios downgrade etmeden hangi ayarları değiştirirsem bu sorunu düzeltebileceğimide sordum net bir cevap vermedi ancak 2607 nin sorunumu çözeceğini söyledi ve şuan deniyorum.

Bu sorun 1207 sürümünde başlamış 1407 de düzeltmişler ancak sonraki bios güncellemelerinde yeniden ortaya çıkmış bir kaç sürüm daha bios güncelleme tavsiye etmedi son bios versionuda zaten Beta sürümde muhtemelen bu sıkıntıları deniyorlar

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhabalar,
Bir güncelleme yapabilirim sanırım...

Ekran kartında da donanımsal hata sonucu ASUS iade sürecini başlattı.
Özetle:
- Anakart: ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) iade ediledi
- Ekran kartı: ASUS Radeon TUF 3 RX 5700 XT Gaming OC 8 GB iade ediledi

Ve ben geldiğimiz süreçte anakartımı GIGABYTE X570 AOURUS MASTER olarak değiştirdim.
Şimdi ise bu anakarta bana sorun çıkartmayacak (paraya bakmayacağım artık ama uçmaya da gerek yok tabii ☺️) bir ekran kartı alarak devam edeceğim.

Sizden ricam: bu anakart için sorun çıkartmayacak GPU önerilerinizi paylaşır mısınız...

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatmış olacağım ama gün gelir benzer hatadan ötürü birisinin yolu bu konuya düşer diye ekleme yapmadan duramayacağım. İnsanların AMD tabanlı Asus parçalar alırken aslında kumar oynadığını bilmesi lazım.

Yukarıda ilk mesajımda bahsettiğim gibi Asus TUF X570-plus anakartımda 2607 sürümü harici sürekli sorunlarla karşılaştım. Yukarıda sorunumu çözdü dediğim de bu 2607 sürümüydü. Sonra sürümlerde yine sorunları çıktı. Dün akşamki son BIOS update işleminde kilitlendi ve reset attı. Bir daha açılmadı. Crashfree BIOS flash denen şeyleri, BIOS resetlemeyi farklı RAM slot kombinasyonlarını denedim ama olmadı. Sadece DRAM hata LED'i açık vaziyette kalıyor. Ekrana görüntü gelmiyor, çevre birimlerine (fare, klavye, flash bellek) güç gitmiyor. Yani anakart öldü. 12 saattir Asus'a lanetler ediyorum. Konusunu da ayreten açmıştım:

Umarım distribütör Penta teknoloji sorun çıkarmaz. Zira işsiz fakir bir insan olarak anca rüyamda toplayacağım bilgisayarı dışarıdan destek alarak topladım. Hediye gibiydi. Parça parası verecek durumda değilim. İade veya başka ürünle değişim olmasını çok istiyorum. Aynı şirket MSI için de distribütörlük yapıyormuş. Mümkün olursa o markadan B550 ile değişim isteyebilirim.

Asus'un özellikle TUF serisi ile yaşattığı bu rezaleti asla unutmayacağım. Hatta son iki yılda (AMD tarafında) ROG serisi bile rezil etti bazılarını. Onun da X570 anakartlarında bir dönem BIOS sorunu olmuş. Ayrıca RX 5700 XT kartındaki soğutma bloğu fiyaskosu da var. 95 derecede çalışıyordu kart.🙂

Konuyu hortlatmış olacağım ama gün gelir benzer hatadan ötürü birisinin yolu bu konuya düşer diye ekleme yapmadan duramayacağım. İnsanların AMD tabanlı Asus parçalar alırken aslında kumar oynadığını bilmesi lazım.

Yukarıda ilk mesajımda bahsettiğim gibi Asus TUF X570-plus anakartımda 2607 sürümü harici sürekli sorunlarla karşılaştım. Yukarıda sorunumu çözdü dediğim de bu 2607 sürümüydü. Sonra sürümlerde yine sorunları çıktı. Dün akşamki son BIOS update işleminde kilitlendi ve reset attı. Bir daha açılmadı. Crashfree BIOS flash denen şeyleri, BIOS resetlemeyi farklı RAM slot kombinasyonlarını denedim ama olmadı. Sadece DRAM hata LED'i açık vaziyette kalıyor. Ekrana görüntü gelmiyor, çevre birimlerine (fare, klavye, flash bellek) güç gitmiyor. Yani anakart öldü. 12 saattir Asus'a lanetler ediyorum. Konusunu da ayreten açmıştım:

Umarım distribütör Penta teknoloji sorun çıkarmaz. Zira işsiz fakir bir insan olarak anca rüyamda toplayacağım bilgisayarı dışarıdan destek alarak topladım. Hediye gibiydi. Parça parası verecek durumda değilim. İade veya başka ürünle değişim olmasını çok istiyorum. Aynı şirket MSI için de distribütörlük yapıyormuş. Mümkün olursa o markadan B550 ile değişim isteyebilirim.

Asus'un özellikle TUF serisi ile yaşattığı bu rezaleti asla unutmayacağım. Hatta son iki yılda (AMD tarafında) ROG serisi bile rezil etti bazılarını. Onun da X570 anakartlarında bir dönem BIOS sorunu olmuş. Ayrıca RX 5700 XT kartındaki soğutma bloğu fiyaskosu da var. 95 derecede çalışıyordu kart.🙂

Selam

Son gelen BIOS güncellemelerinin tamamı sorunlu ve 2607 sürümü en stabil olanı. Benim de sinirlerimi çok bozuyor bu durum ancak elimizden pek bir şey gelmiyor r/ASUS adresinden yeni çıkan BIOS güncellemelerine atılan kullanıcı yorumlarını takip etmeniz önemli olacaktır birde maalesef bu anakart için her güncellemeyi yapmamak gerekiyor muhtemelen hiç bir şekilde test etmeden direk release ediyorlar ve bir çok kullanıcı sizin gibi sorunlar yaşıyor :( geçmiş olsun

Bu arada 2607 sürümü en stabili derken kötünün iyisi bir stabilite, agesanın güncel nimetlerinden faydalanamıyorsunuz

Selam

Son gelen BIOS güncellemelerinin tamamı sorunlu ve 2607 sürümü en stabil olanı. Benim de sinirlerimi çok bozuyor bu durum ancak elimizden pek bir şey gelmiyor r/ASUS adresinden yeni çıkan BIOS güncellemelerine atılan kullanıcı yorumlarını takip etmeniz önemli olacaktır birde maalesef bu anakart için her güncellemeyi yapmamak gerekiyor muhtemelen hiç bir şekilde test etmeden direk release ediyorlar ve bir çok kullanıcı sizin gibi sorunlar yaşıyor :( geçmiş olsun

Bu arada 2607 sürümü en stabili derken kötünün iyisi bir stabilite, agesanın güncel nimetlerinden faydalanamıyorsunuz

Ben de ilk ve son kez o 2607'de sorunsuz kullandım. Daha önce Aura sync özelliğinin çalışmaması, DRAM stabilite sorunlarına bağlı olarak açılışta DRAM kontrol adımında takılı kalması veya arka arkaya reset atması, açıldıktan sonra sistemin tıklama veya tuşlamalara geç tepki vermesi veya hiç tepki veremeyecek şekilde kilitlenip zorla reset attırması, uyku modundan uyanamayıp reset atması gibi envai çeşit hatalarla boğuştum. Son güncellemeyi yapma sebebim de 3001'de uyku modundan çıkamamasıydı. Bilseydim 2607'ye düşürürdüm. Bu birazda benim hatam. Her ne kadar gerçekçi yaklaşım olmasa da geçmişte yaşattıklarını düşünerek Asus denen markadan uzak durmalıydım. Çünkü ısıtma sorunlu iki adet ekran kartı (birisi yandı) ve bir de kronik olarak ses çipi bozuk bir anakartını kullanmıştım. Bundan sonra prensiplerimden taviz vermeyip şu markalardan uzak duracağım:

Seagate
Acer (ve Packard Bell)
Asus

Yeni konular

Geri
Yukarı