TUF GTX 1660S fanı traktör sesi çıkararak düşük RPM'de çalışıyor

Elias_Kötzz

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam. Başlıkta ki gördüğünüz model **fan 1** kısmı PC açılırken aşırı rahatsız ederek (normalde açılırken fan Full'de açılır o ses değil) rampaya çıkmaya çalışan reno 0.9 motor gibi aşırı sesli açılıyor. Ben MSI Afterburner üzerinden fulleyip indirmezsem normal hale dönüyor. Aslında gene normal değil, çamaşır makinesinin düşük devrindeki ses çıkıyor.
-Fan 1 maksimum 55'lik güçte çalışıyor.
-Fan 2 tam verimli çalışıyor.
-Fan vidaları sağlam yerinde oynayan yok.
-Fanlardan biri dengesiz dönüyor diğeri sağlam dönüyor.
-ASUS'un kendi ekran kartı yazılımı ile tekrar test edeceğim.
Garanti sanırsam son 1 ayı kaldı ama malum Marmaris'te bulunmam nedeni ile ASUS teknik servise ulaşımım zor ve UPS Kargo'ya güvenmiyorum. Daha önce de ASUS anakartı servise verdiğim zamanda sağ olsun UPS anakart kutusunun altına binbir türlü dolu kutu ile dışarı koymuş ve dışarıda da yağmur yağıyordu, belki de geç kalsam :/
Kısacası ne yapmamı önerirsiniz?
İdareten kullandığım (ağır oyunlar için) fan hız ayarları.

1677951288229.png

1677951302394.png

Eklemeyi unutmuşum oyunlarda sıcaklık değerim ortalama 75~80 derece arası kendi ayarlarımı uygulamazsam. Uygularsam 75~78 arası

Son düzenleme:
Herkese selam. Başlıkta ki gördüğünüz model **fan 1** kısmı PC açılırken aşırı rahatsız ederek (normalde açılırken fan Full'de açılır o ses değil) rampaya çıkmaya çalışan reno 0.9 motor gibi aşırı sesli açılıyor. Ben MSI Afterburner üzerinden fulleyip indirmezsem normal hale dönüyor. Aslında gene normal değil, çamaşır makinesinin düşük devrindeki ses çıkıyor.
-Fan 1 maksimum 55'lik güçte çalışıyor.
-Fan 2 tam verimli çalışıyor.
-Fan vidaları sağlam yerinde oynayan yok.
-Fanlardan biri dengesiz dönüyor diğeri sağlam dönüyor.
-ASUS'un kendi ekran kartı yazılımı ile tekrar test edeceğim.
Garanti sanırsam son 1 ayı kaldı ama malum Marmaris'te bulunmam nedeni ile ASUS teknik servise ulaşımım zor ve UPS Kargo'ya güvenmiyorum. Daha önce de ASUS anakartı servise verdiğim zamanda sağ olsun UPS anakart kutusunun altına binbir türlü dolu kutu ile dışarı koymuş ve dışarıda da yağmur yağıyordu, belki de geç kalsam :/
Kısacası ne yapmamı önerirsiniz?
İdareten kullandığım (ağır oyunlar için) fan hız ayarları.

Eki Görüntüle 1689956

Eki Görüntüle 1689957

Eklemeyi unutmuşum oyunlarda sıcaklık değerim ortalama 75~80 derece arası kendi ayarlarımı uygulamazsam. Uygularsam 75~78 arası.

Tozdan dolayı ses yapıyordur veya bilye.

Senin açmanı tavsiye etmem geçen video da gördüm usta yi bile yordu montaj ve demontaj kısmı. Tabii biraz sizin el becerinize bağlı.
Bazen %55 te bile fan kenarlara çarpma sesi bile geliyor. Ses çok rahatsız etmiyor da aslında uzun vadede kart ısınınca problem olur bir şekilde bunu düzeltmem lazım. Usta işçilik yok ama gene de video linkini sallayarbilir misiniz ?

Ya da güvenilir kaynaktan fan satın alıpta takabilirim ama sağlam satan firma ve site bilmiyorum.

Bazen %55'te bile fan kenarlara çarpma sesi bile geliyor. Ses çok rahatsız etmiyor da aslında uzun vadede kart ısınınca problem olur bir şekilde bunu düzeltmem lazım. Usta işçilik yok ama gene de video linkini sallayarbilir misiniz?

Bir de öyle kullanmaya devam edersen fanı bir yere çarpıp kanatlarını kırarsın fan hızını çok yükseltme.
O video bulamadım da burada benzeri işlem yapıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de öyle kullanmaya devam edersen fanı bir yere çarpıp kanatlarını kırarsın fan hızını çok yükseltme.
O video bulamadım da burada benzeri işlem yapıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam burada yağlama yapıyor bilye ile ilgili işlem yok

Bir de burada ki işlem için o yağa da ihtiyacım var +işcilik uğraştırır. En iyisi sıfır fan takmak gibi gözüküyor gözüme

Geri
Yukarı