Çözüldü Tulpar T5 v19.1 modelinde işlemciye giden voltaj bir süre sonra düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lilsi0n3

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bu sorun yüzünden laptopumu satmayı bile düşünüyorum. Umarım yardımcı olan birileri olur. Monster Tulpar T5 v19.1 modelini kullanıyorum. Ve oyun oynarken işlemcimin normalde 3900GHz'de çalışması gerekirken 2500 GHz de dalgalandığını gördüm ve hoşuma gitmedi. Uzun bir süre araştırdım, en sonunda voltajı kontrol ettiğimde oyuna girdiğim zaman işlemcime giden voltaj 49-50 değerlerindeyken aradan 3-4 dakika geçtikten sonra 29-30'a düşüyor ve bu da işlemci frekansını kısıp oyunda FPS düşmesi yaşamama neden oluyor.

BIOS ayarlarına falan da baktım, sıcaklığa da baktım, başta 93-95 derece aralığında oluyor, voltaj düştükten sonra 80 derecede fanı kısıp devam ediyor çalışmaya. Cidden can sıkıcı bir durum ve laptopu satmayı istemesem dahi bundan dolayı satmayı düşünüyorum ve ayrıca termal bakımları yeni yapıldı tamamen format atmama rağmen bu durum devam ediyor.

İşlemci/ Intel Core i7 9750H.
Ekran kartı/ GTX 1660 Ti.
Ram/ 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yapıp geliyorum hemen.

Benchmark tssti yapınca işlemcinin durumu bu şekilde sıvı metal uygulaması var. Isınmıyor gayet iyi ama oyuna girince işlemciyi kesiyor.

Eki Görüntüle 2135628

Oyunda da bu şekilde.

Eki Görüntüle 2135631
FIVR atın. Monster kontrol merkezinde her şey en üst performansa ayarlı değil mi?

Yapıp geliyorum hemen.

Benchmark tssti yapınca işlemcinin durumu bu şekilde sıvı metal uygulaması var. Isınmıyor gayet iyi ama oyuna girince işlemciyi kesiyor.

Eki Görüntüle 2135628

Oyunda da bu şekilde.

Eki Görüntüle 2135631
Power Limit 1023 ayarlayın bu arada.

Power Limit 4'te sağdaki kutuya 1023 değerini girin.
Bd prochot tikini kaldırmak sorunu çözer diye biliyorum.

SpeedStep tikini kaldırmam gerekli mi peki?

Bd prochot tikini kaldırmak sorunu çözer diye biliyorum.

Dostum seni rahatsız ettiğim için senden çok özür diliyorum ama bu durumdan dolayı cidden moralim alt üst oluyor. Konu başlangıcında sizin verdiğiniz ayarlarla PC gayet güzel çalışıyordu ama sonrasında format atmıştım ve Throttle Stop'u silip tekrar geri yükledim, dediğiniz ayarları da yaptım ve işlemcim buz gibi olmasına rağmen Turbo frekansa geçmiyor, yardımcı olur musunuz? Okuduğum şehirde doğru düzgün bilgisayarcı yok, götüremiyorum da.

1709893259531.png

speedstep tikini kaldırmam gereklimi peki

dostum seni rahatsız ettiğim için senden çok özür diliyorum ama bu durumdan dolayı cidden moralim alt üst oluyor konu başlangıcında sizin verdiğiniz ayarlarla pc gayet güzel çalışıyordu sonrasında format atmıştım throotle stopu silip tekrar geri yükledim dediğiniz ayarlarıda yaptım işlemcim buz gibi olmasına rağmen turbo frekansa geçmiyor yardımcı olurmusunuz okuduğum şehirde doğru düzgün bilgisayarcı yok götüremiyorumda

Eki Görüntüle 2135546
SpeedShift'in tikini kaldırın TPL sekmesinde. Sistemdeki sürücüleri güncelleştirin. Eksikler var gibi görünüyor başta Chipset eski gibi.

Windows Update sekmesinde isteğe bağlı sürücü güncellemelerinin hepsini yapın.

Speedshift'in tikini kaldırın tpl sekmesinde. Sistemdeki sürücüleri güncelleştirin. Eksikler var gibi görünüyor başta chipset eski gibi.

Yapıp geliyorum hemen.

Speedshift'in tikini kaldırın tpl sekmesinde. Sistemdeki sürücüleri güncelleştirin. Eksikler var gibi görünüyor başta chipset eski gibi.

1709902543823.png

Oyunda da bu şekilde.

1709902880469.png

Yapıp geliyorum hemen.

Eki Görüntüle 2135628

Oyunda da bu şekilde.

Eki Görüntüle 2135631
FIVR atın. Monster kontrol merkezinde her şey en üst performansa ayarlı değil mi?

Yapıp geliyorum hemen.

Eki Görüntüle 2135628

Oyunda da bu şekilde.

Eki Görüntüle 2135631
Power Limit 1023 ayarlayın bu arada.

Power Limit 4'te sağdaki kutuya 1023 değerini girin.

Çözüm
Fıvr atın. Monster kontrol merkezinde her şey en üst performansa ayarlı değil mi?

Power limit 1023 ayarlayın bu arada.

Power limit 4'te sağdaki kutuya 1023 değerini girin.

Evet yaptım dediğinizi ekran kartım 80 dereceyken 85'e çıktı bunu yapınca kafayı yersin yemin ederim :D. Şöyle yapabilir miyiz; 1023 yerine daha orta bir ayar girebilir miyiz? Max yerine orta performansta çalışması için.

Dosya Ekleri

• 1709903553813.png
    1709903553813.png
    3 MB · Görüntüleme: 6
  • 1709903732864.png
    1709903732864.png
    293,2 KB · Görüntüleme: 6
Evet yaptım dediğinizi ekran kartım 80 dereceyken 85'e çıktı bunu yapınca kafayı yersin yemin ederim :D. Şöyle yapabilir miyiz; 1023 yerine daha orta bir ayar girebilir miyiz? Max yerine orta performansta çalışması için.
Önceki ayarlarınız 1023 yapmadan önceki ayarınız zaten uygun olan ayardı. Yani talebiniz doğrultusunda olan ayar zaten önceki ayardı. CPU ısınmaz ve GPU da ısınmaz öyle olursa. Dilerseniz Power Limit ayarlayabilirsiniz. Sizin sorununuzu çözdüm sonuç olarak yani bundan sonra ne yapacağınız sizin talebinize kalıyor. Çekmesin güç diyorsanız Power Limitleri 120'den düşürün.

Önceki ayarlarınız 1023 yapmadan önceki ayarınız zaten uygun olan ayardı. Yani talebiniz doğrultusunda olan ayar zaten önceki ayardı. CPU ısınmaz ve GPU da ısınmaz öyle olursa. Dilerseniz Power limit ayarlayabilirsiniz. Sizin sorununuzu çözdüm sonuç olarak yani bundan sonra ne yapacağınız sizin talebinize kalıyor. Çekmesin güç diyorsanız Power limitleri 120'den düşürün.

Sayenizde çözüm buldum duruma, teşekkür ederim.

Geri
Yukarı