Çözüldü Tulpar T7 V16.1.2 Isınması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba bilen bilir ben Technopat Sosyal´de asla Monster´ı önermeyen çünkü Monster kullanan biriyimdir ve neredeyse 6´ya yakın ısınma konusu açmışımdır. Şimdiki konumda ise bu sorunun çözüldüğünü ve nasıl çözüldüğü konusunda emin olmasam da yaptıklarımı yazarak aynı sorunu yaşayan kişiler varsa yardımcı olmayı deneyeceğim. Şimdi ilk olarak şunu belirteyim ben bu bilgisayarı yani Monster Tulpar T7 V16.1.2´yi aldığım ilk günden beri işlemcide ısınma sorunu vardı. Son birkaç aydır da ekran kartında aynı sorun vardı. Bu sorunları müşteri hizmetlerine ilettiğimde "98-99 derece normal 100 derece ve üzerini görürseniz arayın" diyorlardı ki 100 derece olduğunda bilgisayar zaten otomatik kapanıyordu. İlk defa bu kadar güçlü bir bilgisayar almış olmanın ve yaşça küçüklüğün vermiş olduğu rehavete kapılıp umursamadım. Bu sorun can sıkıp bilgisayarın sık kapanmasına sebebiyet verince toplamda 3 kez Monster Teknik Servisine gönderdim lakin onlar da format atın düzelir, içini temizledik, termal macun yeniledik diyerek geri yolladılar.

Bunun üzerine ben bilgisayarın içini tekrar açıp temizliğini kendim yapmaya başladım ve sonrasında Arctic MX4-2019 Edition aldım ve bu şekilde 3 kez termal macunu kendim değiştirdim lakin bunlar da çözüm olmadı. Bunlarda termal macunu sürerken macunun yanında gelen plastik bir çubuk gibi bir şey ile yapıyordum yani sıkıyor ve onunla sürüp düzleştiriyordum.

Yaklaşık 1 ay önce yine ısınmadan dolayı gına gelince açtım ve bu sefer "x" şeklinde termal macunu sürdüm ve bunun yanında bir şey dikkatimi çekti. Acaba hatam mı var diye Youtube üzerinde Monster içini temizleyenlerin videolarına baktığımda ekran kartı ve işlemcinin fanının üzerindeki bant gibi bir şeyi çıkarıp temizlediklerini fark ettim. Baktığımda onlar o bandı çıkarır çıkarmaz ayrılıyordu ve tozlar çıkıyordu benimki ise alt kısımdan bir metal plaka ile vidalanmıştı bandı çıkarmama rağmen ayrılmıyordu lakin bandın altında bir boşluk vardı yani fan ile hava çıkışı arasında tünel tarzı bir boşluk vardı. Orasının üst kısmı toz olmuştu. Ben de plakayı kırmadan ortalama bir güç ile hafifçe arasını açıp tozları ince maddeler yardımıyla aldım. Alt tabakanın vidası evdeki en ince tornavida ucundan da küçüktü o yüzden açamadım.

Bu işlemi her iki fan için de yaptıktan sonra benim için mucize sizin içinse belki de normal gelecek bir şey oldu. Artık ısınmıyor bilgisayarım. Ani FPS düşüşlerinin birçoğu yok oldu. Tam da soğutucum bozulmuştu ve yeni soğutucu almıştım lakin şu anda ağır işlemler yapmadığım müddetçe alttaki soğutucuyu çalıştırma gereği bile duymuyorum çünkü ısınmıyor. Şimdi aklımda iki adet soru var birincisi o tozları almamdan kaynaklı mı düzeldi ısınma sorunu yoksa termal macunu sürme şeklimden dolayı mı, ikinci sorum ise nasıl olur da teknik servis böyle bir şeyi akıl edemez ve beni mağdur durumda 3 hatta belki de 4 yıl bu şekilde bilgisayarı kullanmaya zorunlu bırakır. Hala Monster´ı önermeyeceğim, bilirsiniz kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz misali. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Videolardaki ayrıntılara özellikle dikkat edin bu tarz problemler yaşıyorsanız zira küçük bir ayrıntı 3 yıl sinir hastası olmamı sağladı neredeyse. İyi Sosyaller.

Sorunun nasıl çözüldüğü konusunda net bir şey diyemem hocam ama Monster servisinin sorunlu cihazlara "Bir şey yok, kontrol ettik." diye geri yolladıklarını söyleyebilirim. Tek beğendiğim yanı 15 gün içinde koşulsuz iade.

Benim eski bilgisayarımda bakır borunun ızgarası ile fan arasında boşluk vardı, az da olsa bir miktar hava(özellikle ızgara tozlandığında) bilgisayarın içine üfleniyordu. Teflon bant sarmak suretiyle fanın ağzını uzatıp ızgaraya oturttum, sıcaklık değerleri düştü. Dediğinizi tam anlamasam da benzer bir şey olmuş olabilir. Bir de aklınızda bulunsun mümkünse temiz bir eldiven kullanın bilgisayarı temizleme esnasında. Elinizdeki ter veya nemden bakır borular zamanla kararabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı