Tulpar T7 v25.1 17,3 için 2x32 RAM önerisi

Hayalet_

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. bu linkteki Notebook'u kullanıyorum. 2 yılın ardından bir yükseltme yapma isteğim oldu.
Şu an içerisinde 2x8 DDR4 Samsung RAM var, benim bilgisayar 64'e kadar destekliyormuş.
Acaba 2x32 alsam çok mu abartı olur?
Hem video montajı hem de oyun için kullanıyorum bilgisayarı.

Adsız.png

Bu linkteki ürünü buldum, sanırım benimkinin daha yüksek kapasitelisi ancak orijinal midir bilmiyorum.
Bu fiyata değer mi sizce? Yoksa 2x16 da mantıklı mı?

Şuna bakabilirsin.
İnternetten Amazon dışında alışveriş yapmama kararı aldım uzun zaman önce. Teşekkürler tavsiyeniz için

Amazon.com.tr şuan bu ürünü inceliyorum, konuya girenler yorumunu bırakırsa sevinirim.

Son düzenleme:
Konuyla alakasız ama şunu da söylemek isterim, Monster cihazlarında kalitesiz macun kullandığı için ısınma problemlerine neden olabiliyor. Hazır RAM alıyorken kaliteli bir macun da al derim. İstersen cihazına UV yapıp limitleri de kaldırabiliriz, hem daha serin çalışır hem çok daha performans alırsın.

Konuyla alakasız ama şunu da söylemek isterim, Monster cihazlarında kalitesiz macun kullandığı için ısınma problemlerine neden olabiliyor. Hazır RAM alıyorken kaliteli bir macun da al derim. İstersen cihazına UV yapıp limitleri de kaldırabiliriz, hem daha serin çalışır hem çok daha performans alırsın.
Isınma sorunu yaşamıyorum ben, benim cihaz msi kasası kullanıyor. UV dediğiniz şeyi açar mısınız hocam ?

Isınma sorunu yaşamıyorum ben, benim cihaz MSI kasası kullanıyor. UV dediğiniz şeyi açar mısınız hocam?

Biliyorum MSI kasa kullandığını, arkadaşımda da var aynı laptop :D En iyi soğutmaya sahip laptopa bile kötü macun sürersen o laptop ısınır.

UV derken bahsettiğim şey undervolting, buradaki amaç işlemcinin voltajının fazlalığını alarak daha az güç çekmesini ve dolaylı yoldan daha az ısınmasını sağlamak. Bu dediğim işlemler herhangi bir performans kaybına neden olmuyor, cihaz sıcaklıktan dolayı thermal throttle yapıyorsa performansa faydası bile olur.

Bu UV işlemini yaptıktan sonra ise tuning yaparak işlemciyi bütün limitlerinden kurtarıyoruz ve işlemcinin saf gücüne ulaşmış oluyoruz.

İyi de bu Intel neden fazla voltajla piyasaya sürüyor bu işlemcileri diyebilirsin, nedeni her işlemcinin silikon kalitesinin farklı olması, bundan dolayı her işlemci aynı voltajda stabil çalışamayabiliyor bundan dolayı voltajı hiçbir işlemcide sorun çıkarmayacak düzeye çıkarıyorlar ve işlemciyi öyle piyasaya sürüyorlar.

Şu rehberle dediğim işlemleri yapabilirsin. Kafana takılan bir şey olursa bana sorabilirsin.

Biliyorum MSI kasa kullandığını, arkadaşımda da var aynı laptop :D En iyi soğutmaya sahip laptopa bile kötü macun sürersen o laptop ısınır.

UV derken bahsettiğim şey undervolting, buradaki amaç işlemcinin voltajının fazlalığını alarak daha az güç çekmesini ve dolaylı yoldan daha az ısınmasını sağlamak. Bu dediğim işlemler herhangi bir performans kaybına neden olmuyor, cihaz sıcaklıktan dolayı thermal throttle yapıyorsa performansa faydası bile olur.

Bu UV işlemini yaptıktan sonra ise tuning yaparak işlemciyi bütün limitlerinden kurtarıyoruz ve işlemcinin saf gücüne ulaşmış oluyoruz.

İyi de bu Intel neden fazla voltajla piyasaya sürüyor bu işlemcileri diyebilirsin, nedeni her işlemcinin silikon kalitesinin farklı olması, bundan dolayı her işlemci aynı voltajda stabil çalışamayabiliyor bundan dolayı voltajı hiçbir işlemcide sorun çıkarmayacak düzeye çıkarıyorlar ve işlemciyi öyle piyasaya sürüyorlar.

Şu rehberle dediğim işlemleri yapabilirsin. Kafana takılan bir şey olursa bana sorabilirsin.
Anladım teşekkürler, benim herhangi bir performans veya ısınma sorunum yok. Orjinalliğini bozmama taraftarıyım :)

Anladım teşekkürler, benim herhangi bir performans veya ısınma sorunum yok. Orijinalliğini bozmama taraftarıyım :)

Bu dediğim işlemler kalıcı değil, uygulamayı silince ilk haline geri dönüyor ve zarar veren bir şey de değil. Yine de siz bilirsiniz :) Cinebench R23 Multi Core testi yapın isterseniz, bakalım ne kadar performans kaybı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı