Tuncmatik vs FSP UPS

Bahsettiğin durumda en azından 1 saat kadar açık tutması gerekir çünkü watt bir güç birimidir. Ve PSU o 600w değerini 1 saat içinde çeker anlamındadır. Prizden çektiği güç 800 olsa 1000VA bir UPS'de güç kaybetse 800 olsa , bak yine 1 saat kadar bir süreye eşdeğer bir değer.
Watt, Volt-Amper ve Watt/saat kelimelerini yanlış anlamışsın.
VA (Volt Amper) Bir cihazın hangi gerilim altında kaç amper kapasitesinde olduğunu ifade eder. (Peak değeridir)
AC gerilimlerin efektif değeri COSq katsayısına bağlı olduğu için DC güce eşdeğerlilik, yani efektif güç değeri için COSq katsayısı ile çarpımı zorunludur.
W. (Watt) Gerçek güç birimidir. DC gerilimlerde ve akımlarda bire bir Volt ve Amper değerleirinin çarpımı ile hesaplanır.
W/h (Watt/hour) Saat başına güç demektir. Birim zamanda harcanan enerji ifadesidir. Evimizdeki sayaçlar bu ölçüm tekniği ile çalışırlar.

Watt, Volt-Amper ve Watt/saat kelimelerini yanlış anlamışsın.
VA (Volt Amper) Bir cihazın hangi gerilim altında kaç amper kapasitesinde olduğunu ifade eder. (Peak değeridir)
AC gerilimlerin efektif değeri COSq katsayısına bağlı olduğu için DC güce eşdeğerlilik, yani efektif güç değeri için COSq katsayısı ile çarpımı zorunludur.
W. (Watt) Gerçek güç birimidir. DC gerilimlerde ve akımlarda bire bir Volt ve Amper değerleirinin çarpımı ile hesaplanır.
W/h (Watt/hour) Saat başına güç demektir. Birim zamanda harcanan enerji ifadesidir. Evimizdeki sayaçlar bu ölçüm tekniği ile çalışırlar.
Peki PSU W/h şeklinden yazmıyormu anlık 600w güç ne demek biliyormusun sen :D

@brkedmrts bende sizin dediğiniz gibi biliyorum @Mr_YAMYAM dediğinde kafam biraz karıştı bu yüzden ama bilgim yanlış olabilir.
Söyledikleri doğru @Mr_YAMYAM 'ında sadece beni yanlış anlamış.
VA aktif güçtür Watt'tan farklıdır. ama sonuçlar yakındır. Zaten net cevirme formülüyle uğraşmak istemediğim için 1000VA yı 800'den hesapladım.

Tabi her zaman 800 değildir bu o zaman hesaba güç faktörü devreye girer. buda 1000VA enerjinin 1 güç faktörü ile 1000W 'a eşit olmasıdır. güç faktörü 0.8 olduğu durumdada 800W a eşit olmasıdır.

Daha detaylı bilgi için Power Factor' diye araştırabilirsiniz arkadaşlar. Gemi'de Elektronik Zabiti bir arkadaşa tekrar ders vermeye kalkmassanız memnun olurum :D

Edit: Terim karışmış.

Ek : Geriye kalan değerde kullanılamayan bir enerji olarak biçim değiştirir. Örneğin ısı gibi.Yoksa UPS'lere neden fan koysunlarki :D

Tunçmatik Digitech Pro 1000VA sahibiyim. Monitör 4K PSU 750W oyun oynuyor isem (ki ultra ayarlar yani max güç çekiyorum) 10 dakika dayanıyor elektrikten gittikten sonra. Oynamıyor isem 30 dakika rahat dayanıyor.

Ayrıca kullandığım UPS'in bir özelliği daha var. Diyelim bilgisayar açık değil elektrik yok güç kaynağını kullanarak PC yi elektrik yokken açabiliyorum. Normalde açılmaz bilgisayar sadece elektrik kesintisinde PC yi korur PC kapalı iken onu açmaya yaramaz. Cold Start özelliği deniyor. Ben elektriğin çok gittiği yerdeyim 10.000 TL civarı sistemim var bunu riske atıp işimi şansa bırakamazdım almak zorundaydım. Siz eğer denildiği gibi çok kesinti yoksa sorun yok.

Son düzenleme:
500-540 Watt üzeri güç çekiyorsa PC açıkta tutamaz elektrik gittiği gibi PC kapanır yüksek ihtimal. 1000VA 600-650 Watt gücü ayakta tutar. Dediğim gibi benim PSU 750W ama yinede rahatlıkla işimi görüyor ekran kartıda 980 Tİ bayağı güç çeker. Bilgisayarı ağır yükte kaç Watt çektiğine bakmak lazım PC bileşenlerine de bağlı.

Tunçmatik Digitech Pro 1000VA sahibiyim. Monitör 4K PSU 750W oyun oynuyor isem (ki ultra ayarlar yani max güç çekiyorum) 10 dakika dayanıyor elektrikten gittikten sonra. Oynamıyor isem 30 dakika rahat dayanıyor.

Ayrıca kullandığım UPS'in bir özelliği daha var. Diyelim bilgisayar açık değil elektrik yok güç kaynağını kullanarak PC yi elektrik yokken açabiliyorum. Normalde açılmaz bilgisayar sadece elektrik kesintisinde PC yi korur PC kapalı iken onu açmaya yaramaz. Cold Start özelliği deniyor. Ben elektriğin çok gittiği yerdeyim 10.000 TL civarı sistemim var bunu riske atıp işimi şansa bırakamazdım almak zorundaydım. Siz eğer denildiği gibi çok kesinti yoksa sorun yok.
Nereye normalde açılmaz, kaç senedir bilgisayar kullanıyorum. Güç kaynağının adaptöründeki şarj bitene kadar PC'n ile istediğini yapabilirsin, istersen üzerinde tepin. Çok iyi hatırlıyorum Lite II ile PC'yi ve UPS'yi kapatıp, UPS'yi tekrar açıp PC'yi de Hazırda Beklet modunda açtığımı. UPS özelliği değil bu her UPS'de var. UPS'yi kapatınca içindeki güç hiçbir yere gitmez. Sadece PC'yi beslediği süre boyunca o şarj tüketilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı