Turanid ırk ve Türklerin biyolojik ırkı hakkında

228522

Kilopat
Makaleler
4
Tek ırkın "Homo Sapiens" olduğundan ve ırk diye bir şey olmadığından bahsetmeyin, koskoca Antropoloji bilimi var.
Türk halklarıyla özdeşleşmiş biyolojik ırk "Turanid" olarak bilinir. Bu ırk Mongoloid(Asyatik veya sarı ırk) ve Caucasoid(Avrupai veya beyaz ırk) ırkları arasında bir yerde olarak biliniyor ama genel olarak Mongoloid ırkın alt kolu olarak kabul edilir. Şahsen Mongoloid ırk grubuna dahil olduğunu düşünüyorum. Turanid ırkın pek çok alt kolu bulunur ve kimisi Caucasoid kimisi Mongoloid gözükür. Andronovo Turanid(benim ırkım) en çok Caucasoid gözüken olmakla beraber hatırı sayılır bir Mongoloid görünüşe sahiptir. Turanid ırkta olduğu gibi çoğu ırkta seviyeler vardır. Turanid ırkının seviyeleri bu şekildedir:
  • 1-Aralid
  • 2-West Turanid
  • 3-Pamirid
  • 4-Plains Pamirid
  • 5-East Pamirid
  • 6-Andronovo Turanid
  • 7-Alföld
  • 8-Central Pamirid
  • 9-Turanid(genel)
Turanid ırkın seviyelerinin ortalama görünüşleri bu şekildedir:
Aralid:
1631990292221.png

West Turanid:
1631990343546.png

Pamirid:
1631990374308.png

Plains Pamirid:
1631990404013.png

East Pamirid:
1631990427011.png

Andronovo Turanid:
1631990462949.png

Alföld:
1631990493380.png

Central Pamirid:
1631990546078.png

Turanid:
1631990568122.png
Şimdi gelelim aslen Türklere ait olmayan ama Türklerde görülebilen ırklara:
  • Uralid
  • Baykal
  • Kumid
  • Sibirid
Şimdi bu ırkların ortalama görünüşlerine bakalım.
Uralid:
1631990941872.png

Baykal:
1631991037843.png

Kumid:
1631991107286.png

Sibirid:
1631991145151.png
Şimdi metinsel kısma gelelim ve Turanid ırk, seviyeleri ve genetik yapının bu duruma etkisi üzerine konuşalım.

Turanid ırk hakkında:
Orta Asya bozkırlarına özgü, brakisefal kafatası yapılı, orta boylu, genellikle ince gövdeli, oval başlı, geniş alınlı bir ırktır ve seviyelerine göre değişiklik gösterir. Farklı seviyelerinde farklı göz çekikliği(fold) bulunur, en sık "Mongoloid Fold" denilen göz çekikliği gözükür.

Turanid ırk ve seviyeleri hakkında:
Turanid muhtemelen Altay, Tien Shan ve Baykal gölü çevresinde ortaya çıktı ve yayıldı. Aralid seviyesinin oldukça Mongoloid gözükürken Alföld seviyesinin Caucasoid gözükmesi ve genellikle sarışın-mavi gözlü olmasına Turanid ırkın çok geniş bir coğrafyaya yayılması sebep gösterilebilir.

"Genetik yapı ırka etki eder mi?" sorusu hakkında:
Genetik yapı bu duruma etki eder fakat bu her zaman geçerli değildir. Örneğin "Yörükler" Türkiye içerisinde en yüksek "Doğu Avrasya" geni taşıyan insanlar olmalarına rağmen çoğu Yörük daha fazla Mongoloid gözüken Aralid yerine daha fazla Caucasoid gözüken Andronovo Turanid ile Pontid ırka sahiptir. Pontid ırk "Wallachia" bölgesinde gözüken ve Mediterranid(Caucasoid ırkın içerisindedir) grubunda bulunur.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, fikirlerinizi paylaşın ve tartışalım.

Tek ırkın "Homo Sapiens" olduğundan ve ırk diye bir şey olmadığından bahsetmeyin, koskoca Antropoloji bilimi var.
Türk halklarıyla özdeşleşmiş biyolojik ırk "Turanid" olarak bilinir. Bu ırk Mongoloid(Asyatik veya sarı ırk) ve Caucasoid(Avrupai veya beyaz ırk) ırkları arasında bir yerde olarak biliniyor ama genel olarak Mongoloid ırkın alt kolu olarak kabul edilir. Şahsen Mongoloid ırk grubuna dahil olduğunu düşünüyorum. Turanid ırkın pek çok alt kolu bulunur ve kimisi Caucasoid kimisi Mongoloid gözükür. Andronovo Turanid(benim ırkım) en çok Caucasoid gözüken olmakla beraber hatırı sayılır bir Mongoloid görünüşe sahiptir. Turanid ırkta olduğu gibi çoğu ırkta seviyeler vardır. Turanid ırkının seviyeleri bu şekildedir:
  • 1-Aralid
  • 2-West Turanid
  • 3-Pamirid
  • 4-Plains Pamirid
  • 5-East Pamirid
  • 6-Andronovo Turanid
  • 7-Alföld
  • 8-Central Pamirid
  • 9-Turanid(genel)
  • Uralid
  • Baykal
  • Kumid
  • Sibirid
Şimdi metinsel kısma gelelim ve Turanid ırk, seviyeleri ve genetik yapının bu duruma etkisi üzerine konuşalım.

Turanid ırk hakkında:
Orta Asya bozkırlarına özgü, brakisefal kafatası yapılı, orta boylu, genellikle ince gövdeli, oval başlı, geniş alınlı bir ırktır ve seviyelerine göre değişiklik gösterir. Farklı seviyelerinde farklı göz çekikliği(fold) bulunur, en sık "Mongoloid Fold" denilen göz çekikliği gözükür.

Turanid muhtemelen Altay, Tien Shan ve Baykal gölü çevresinde ortaya çıktı ve yayıldı. Aralid seviyesinin oldukça Mongoloid gözükürken Alföld seviyesinin Caucasoid gözükmesi ve genellikle sarışın-mavi gözlü olmasına Turanid ırkın çok geniş bir coğrafyaya yayılması sebep gösterilebilir.

Genetik yapı bu duruma etki eder fakat bu her zaman geçerli değildir. Örneğin "Yörükler" Türkiye içerisinde en yüksek "Doğu Avrasya" geni taşıyan insanlar olmalarına rağmen çoğu Yörük daha fazla Mongoloid gözüken Aralid yerine daha fazla Caucasoid gözüken Andronovo Turanid ile Pontid ırka sahiptir. Pontid ırk "Wallachia" bölgesinde gözüken ve Mediterranid(Caucasoid ırkın içerisindedir) grubunda bulunur.

Kendim West Turanid-Plains Pamirid fenotipe sahibim.

Büyük ihtimal Özbekistan taraflarından gelen bir Turanlı sülaleye mensubum.

Kendim West Turanid-Plains Pamirid fenotipe sahibim.

Büyük ihtimal Özbekistan taraflarından gelen bir Turanlı sülaleye mensubum.
Muhtemelen. Ayrıca fenotip şans işidir, yani %5 Türk olan birisi düşük seviye(1, 2, 3 gibi) Turanid fenotipe sahip olabilir. Düşük seviye olma ihtimali daha düşük fakat şansa bağlı olduğu için değişiyor.

Muhtemelen. Ayrıca fenotip şans işidir, yani %5 Türk olan birisi düşük seviye(1, 2, 3 gibi) Turanid fenotipe sahip olabilir. Düşük seviye olma ihtimali daha düşük fakat şansa bağlı olduğu için değişiyor.
Şans işi gerçekten de.

Örneğin Yunan Kadın ile Moğol Adam evlendiği zaman doğan çocuklarının Tungid olma ihtimali de var, Pontid olma ihtimali de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
tek ırkın "homo sapiens" olduğundan ve ırk diye bir şey olmadığından bahsetmeyin, koskoca antropoloji bilimi var.
Türk halklarıyla özdeşleşmiş biyolojik ırk "turanid" olarak bilinir. Bu ırk mongoloid(asyatik veya sarı ırk) ve caucasoid(Avrupa'i veya beyaz ırk) ırkları arasında bir yerde olarak biliniyor ama genel olarak mongoloid ırkın alt kolu olarak kabul edilir. Şahsen mongoloid ırk grubuna dahil olduğunu düşünüyorum. Turanid ırkın pek çok alt kolu bulunur ve kimisi caucasoid kimisi mongoloid gözükür. Andronovo turanid(benim ırkım) en çok caucasoid gözüken olmakla beraber hatırı sayılır bir mongoloid görünüşe sahiptir. Turanid ırkta olduğu gibi çoğu ırkta seviyeler vardır. Turanid ırkının seviyeleri bu şekildedir:
  • 1-aralid
  • 2-West turanid.
  • 3-pamirid
  • 4-plains pamirid.
  • 5-east pamirid.
  • 6-andronovo turanid.
  • 7-alföld
  • 8-central pamirid.
  • 9-turanid(genel)
Şimdi gelelim aslen türklere ait olmayan ama türklerde görülebilen ırklara:
  • Uralid
  • Baykal
  • Kumid
  • Sibirid
Şimdi metinsel kısma gelelim ve turanid ırk, seviyeleri ve genetik yapının bu duruma etkisi üzerine konuşalım.

Turanid ırk hakkında:
Orta Asya bozkırlarına özgü, brakisefal kafatası yapılı, orta boylu, genellikle ince gövdeli, oval başlı, geniş alınlı bir ırktır ve seviyelerine göre değişiklik gösterir. Farklı seviyelerinde farklı göz çekikliği(fold) bulunur, en sık "mongoloid fold" denilen göz çekikliği gözükür.

Turanid muhtemelen Altay, tien shan ve baykal gölü çevresinde ortaya çıktı ve yayıldı. Aralid seviyesinin oldukça mongoloid gözükürken alföld seviyesinin caucasoid gözükmesi ve genellikle sarışın-mavi gözlü olmasına turanid ırkın çok geniş bir coğrafyaya yayılması sebep gösterilebilir.

Genetik yapı bu duruma etki eder fakat bu her zaman geçerli değildir. Örneğin "yörükler" Türkiye içerisinde en yüksek "doğu avrasya" geni taşıyan insanlar olmalarına rağmen çoğu yörük daha fazla mongoloid gözüken aralid yerine daha fazla caucasoid gözüken andronovo turanid ile pontid ırka sahiptir. Pontid ırk "wallachia" bölgesinde gözüken ve mediterranid(caucasoid ırkın içerisindedir) grubunda bulunur.

Annem ve teyzelerim turanid gibi duruyor fazlasıyla.
Ama baba tarafımdaki herhangi biri ve ben bu konudaki hiçbirine uymuyoruz.

İşin tuhaf yanı annem ve babam yakın akraba 😅

Güzel yazı olmuş tebrikler.

Türkiyede yaşayan diğer etnik gruplar ve Kafkasya ırklarıyla ilgili de bu tarz yazılar paylaşabilir misiniz? Bir Çerkes olarak Kafkasya ırkları hakkında da bu tarz bir şeyler okumak isterim sizden.

Ben icerikle ilgili degil, bu kisimla ilgili tartisacagim.

Antropoloji tam olarak bir doga bilimi sayilmaz, empirik kanitlar uzerinden ilerlese de diger "Humanities" dallarinda oldugu gibi sosyal ve kulturel etkenlerle cok ilgilenir. Bu sebeple birilerinin cikip da bu yazida ya da baska yazidaki irk tanimlarini yeterince ikna edici bulmamasi bilimsellige aykiri degil. Direkt genotip ve fenotip arasi bir baglantidan bahsetmiyoruz zira burada, sosyal ~ kulturel ~ fiziksel gorunus harmanlandigi icin biraz daha flu bir kategorizasyondan bahsediyoruz.

Güzel yazı olmuş.
Annem ve teyzelerim turanid gibi duruyor fazlasıyla.
Ama baba tarafımdaki herhangi biri ve ben bu konudaki hiçbirine uymuyoruz.

İşin tuhaf yanı annem ve babam yakın akraba 😅
Avrupa'ya kıyasla daha çok Asya katkımız ve Turanid fenotipi oranı olsa da Anadoluda Med ve Armenoid fenotipleri çok daha yaygın.
Anadolu Türkleri çok fazla AEF genetiği taşıyor.

Son düzenleme:
Hocam yazınız çok hoşuma gitti.
  • Uralid
  • Baykal
  • Kumid
  • Sibirid
Bu kısmı EU4'de oynarken rahatlıkla anlıyorum.

Neyse soruma geçeyim. Türkler kılsız/tüğsüz veya az olan insanlar mıdır? Bu konuyu merak ediyorum ama kavrayamıyorum.
Bu arada ayrımcılık olsun veya olmasın ırk evrimsel bir gerçektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı