Turizm lisesinde okumak

Bir işi gerçekten seviyorsan o işin geleceğini sen kendin oluşturursun merak etme. Ben ticaret meslek lisesinde okudum fakat aynı okul içerisinde turizm bölümü de vardı. Bahar geldiğinde öğrencileri Antalya'ya gönderiyorlardı. Mezun olduktan sonra okul websitesi'ni incelediğim zaman bazı öğrencileri Erasmus aracılığı ile yurtdışına staj yapmaya gönderdiklerini gördüm.

Turizm lisesi okumak yerine Anadolu lisesi okuyup üniversiteyi turizm olarak okuyabilirsiniz. İş bulmanız veya kurmanız daha kolay olur.
Lise iş bulmasında bir etki yaratmaz. Önemli olan üniversitedir. Açıktan okuyup x üniversitesini kazananla fen lisesinden mezun olup x üniversitesini kazananın farkı yoktur. Tabii ki anadolu lisesinde daha iyi eğitim alacağından dolayı üniversiteyi kazanmak daha kolay olacaktır.

Lise hocam turizm bölümü mezunuydu. Söylediğine göre güzel meslek yazları otellerde çalışabilirsin. Söylediğine göre ingilizce ve diğer dilleri bilirsen işte güzel para var diyordu. Türkiye zaten turizm cenneti.

Turizm lisesi okursan şu an için pek işsiz kalmazsın, ama iyi bir gelecek kısmına katılmıyorum. İşinizde çok iyi olmalısınız ve onu sevmelisiniz. İşi sevme kısmı sıkıntılı işte.

Benim sınıfımdan kimse ama kimse şu anda alanında çalışmıyor, zamanında çalışan da alan değiştirdi. İnsanlara tahamülün "gerçekten" iyiyse düşünebilirsin, ama tavsiye etmiyorum. Hem çalışan olarak hem de müşteri olarak senin tahammül sınırlarını zorlayacak bir çok kişiyle karşılaşacaksın.

Mesela şunu duymuşsundur, turizmde çalışan adamın sosyal hayatı zora girer diye. Bayramda seyranda insanlar izin ve tatil yaparken sen ekstra mesai yapacaksın. Gerçekten çok sık olarak izin gününde müdürün ya da şefin arayacak senden o gün gelip çalışmanı isteyecek. Çalışma saatlerin sık sık değişecek. Maaş işi de zannedildiği kadar iyi değil.

Bu alanda okumayıp çalışan da çok var yani okul şart değil.

Buraya daha destan yazardım ama içini daha fazla karartmak istemiyorum. Ben başka bir lise okumadığıma çoğu arkadaşım gibi pişman oldum. Bu arada derslerim de iyiydi, mesleğimi öğrenmeye çalıştım ona rağmen katlanamadım. Dediğim gibi bunlar sana da bağlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı