Turizm Rehberliği okunur mu?

Ulusalcı

Hectopat
Arkadaşlar iyi bir üniversitede yani ortalama 400 dil puanı ile öğrenci alan bir üniversitede turizm rehberliği okumak sizce nasıldır? Mesleğin önü açık mı sizce?

O kadar puan yapabiliyorsan öğretmenlik, tercümanlık falan oku. Turizm rehberi olmak için illa rehberlik okumaya gerek yok. İlerleyen zamanlarda sınavına girip olabilirsin. 70 YDS notu, bir de bakanlığın yapacak olduğu sınav olması lazım.

Arkadaşlar iyi bir üniversitede yani ortalama 400 dil puanı ile öğrenci alan bir üniversitede turizm rehberliği okumak sizce nasıldır? Mesleğin önü açık mı sizce?
Bence mantıklı bir seçim olur. Tabi olabildiğince dil öğrenmeniz gerekecek, buna ne kadar yatkın olduğunuzu bilmeniz lazım. Türkiye'ye yılda milyonlarca turist geliyor. Tabi bir de yurtdışına giden turistlere de rehberlik yapabilirsiniz. Mesela Ukrayna'ya her yıl binlerce turist yolluyoruz :D Turist işini boş verdik desek bile yurtiçinde hemen her şehirde acenteler günü birlik turlar düzenliyorlar, 150 TL'ye Ürgüp, 350 TL'ye Trabzon gibi. Öyle bir iş yapıp rehber de kendiniz olabilirsiniz. Ben 2011'de üniversite okurken arkadaşım yakın illere üniversite öğrencilerini götürüp bir aylık harcamasını tek turda çıkarıyordu.

Bir mesleği sevdiğiniz için değil de parası için iş istihdamı için seçenlere acıyorum. (Mesajım hiçbir şahısa özel değildir.)

@Ulusalcı, dil üzerinden şahsen turizm rehberliği okumanı önermiyorum. Bomboş bölüm, herkes turist rehberi olabilir. Onun yerine dil edebiyat ya da tercümanlık eğer öğretmenliğe ilgin varsa öğretmenlik okumanı öneririm.

Geri
Yukarı