Turizm Rehberliği vs Mütercimlik

iwusft

Femtopat
Daha fazla  
Dil öğrencisiyim ve bu sene sınava gireceğim ama kafamda şöyle bir soru var. Öncelikle öğretmenlik ve dil edebiyat bölümlerini pek istemiyorum. Bunun yerine turizm rehberliği ve mütercim tercümanlık arasında gidip geliyorum puan olarak arada ciddi bir fark var. Sizce hangisi daha iyidir? İyi ve kötü yönleriyle yorumlar mısınız?

Öğretmenlik okuyup turizm rehberi veya tercüman ol. Elinde formasyon da olmuş olur.

Turizm rehberliği eğer özgüvenliysen ve insanlarla tanışmayı kaynaşmayı seviyorsan para açısından da güzel bir meslek. Reddit'ten bir konudan geldim şimdi, soru cevap yapan arkadaş bana günlük asgari 3 bin TL ücreti var demişti. Komisyon ve bahşişlerle birlikte bu rakam ikiye katlanıyor.

Artık öğretmenlik, tercümanlık gibi bölümlerden birkaç haftalık sertifika programına katılıp turist rehberi olamıyorsunuz. Örnekleri var evet en son yıllar önce yapıldı bunlar ama ben yanlışım olmasın 2019'dan beri ne açıldığını gördüm ne de işittim. Açılabilir mi evet açılabilir ama kesin açılacak diye bir kaide yok tamamen sektörde ne kadar eylemli rehberin çalıştığına bakıyor o iş. Turizm okullarında yıllardır programların yapılmamasına dair süren bir tür baskı var. Bakanlık okullara "yetiştirdikleriniz rehber olmuyor mezunlarınız mesleğe atılmıyor" diye kızıp açabilir tabii ki açılmayacağının da bir garantisi yok. Sadece git gide nadirleşen bir olgu. Turist rehberliği mezunuyum. Okuması bence zevkli entelektüel bir bölümdür. Mesleği icra etmiyorum şu an ama, eylemsiz statüdeyim. Hizmet sektörüne bakış açınız, size göre uğraşmaya değer mi sorusuna vereceğiniz cevaba göre değişir. Hem fiziksel hem de mental açıdan yorucu bir meslektir. Kesinlikle severek icra edilmesi gerekiyor aksi takdirde eziyete dönüşür.

Turizm rehberlik daha akıllıca olacaktır. Meslek olarak keyifli bir meslek üstelik. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Dil öğrencisiyim ve bu sene sınava gireceğim ama kafamda şöyle bir soru var. Öncelikle öğretmenlik ve dil edebiyat bölümlerini pek istemiyorum. Bunun yerine turizm rehberliği ve mütercim tercümanlık arasında gidip geliyorum puan olarak arada ciddi bir fark var. Sizce hangisi daha iyidir? İyi ve kötü yönleriyle yorumlar mısınız?
Mütercimlik hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. Ancak rehberlik mesleğini yapabileceğinizi düşünüyorsanız maddi getirisi tamamen sizin yeteneklerinize bağlı. Aranılan ve istenilen bir rehber olmak için 1. sınıftan itibaren hedefini belirlemeniz size katkı sağlar. Öncelikle okumak istediğiniz okulun tercihi bile önemli. Turizm rehberliği birçok farklı ilde veriliyor ancak, rehberliğin bölgesel ve ulusal düzeyde yapıldığını dikkate alarak, eğitim sürecinizde size katkı sağlayacak ve hangi bölgede uzmanlaşacağınıza karar verirseniz size mezuniyet sonrası +1+2 belki +3 avantaj sağlayacaktır. Nadir dillerde (japonca, çince vb.) eğitim veren kurumları tercih etmeniz size ziyadesiyle de katkı sağlar. Turist rehberinin en avantajlı olduğu alan kültür turlarıdır. Kültür turizm için hangi ülkelerden gelindiğine ilişkin ufak bir araştırma yaparsanız ya da hangi bölgede uzmanlaşmak istiyorsanız o bölgeye gelen nadir dillere odaklanırsanız emin olun aranılan ve istenilen rehberler içerisine girerseniz. Genellikle rehberler tur başına aldıkları paralardan ziyade tur sürecinde yaptıkları satışlarla ciddi gelir elde ederler. Bu yüzden diğer arkadaşların belirttiği gibi kendi kişisel özelliklerine göre karar vermen daha yerinde olacaktır.

Hakkında hayırlısı olsun.

Geri
Yukarı