Turkcell fibere geçilmeli midir?

serhanszs

Hectopat
Öncelikle merhabala, r ben halihazırda bir TurkNet kullanıcısıyım. Paketim VDSL2 75/8 paketi. 2 ay önce mahallemize Superonline fiber altyapı geldi, sevindim ama fiber istersem TurkNet ile devam edemeyecektim. 2 gün önce kapıma Superonline'dan bir eleman geldi, bize bir kağıt verdi paketlerin bulunduğu kağıt, kağıtta bana en uygunu FİBER 500/20 paketiydi, üstüne Wi-Fi-6 modem veriyorlarmış, kurulum falan ücretsizmiş. Şimdi tamam, bunlar hoş da aklımda münhim sorular var.
  • Halihazırda ASUS N16 modem kullanıcısıyım Turkcell'e geçersem o modemi internet şifremi öğrenip kullanabilir miyim? Çünkü onların vereceği modem çok sağlam bir şeye benzemiyor.
  • Modem Wi-Fi 6 ama kullandığımız cihazllarında Wi-Fi 6 desteklemesi gerekmiyor mu?
  • Turkcell ping konusunda nasıl? Akşamları ping yükselir mi? Modem 4 kişiyi kaldırabilir mi, hız kaybeder miyim?

Sadece bunları merak ediyorum. TurkNet VDSL2 de kalınır mı, yoksa Superonline 500/8'e geçmeli miyim? Cevaplarsanız sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabala, r ben halihazırda bir TurkNet kullanıcısıyım. Paketim VDSL2 75/8 paketi. 2 ay önce mahallemize Superonline fiber altyapı geldi, sevindim ama fiber istersem TurkNet ile devam edemeyecektim. 2 gün önce kapıma Superonline'dan bir eleman geldi, bize bir kağıt verdi paketlerin bulunduğu kağıt, kağıtta bana en uygunu FİBER 500/20 paketiydi, üstüne Wi-Fi-6 modem veriyorlarmış, kurulum falan ücretsizmiş. Şimdi tamam, bunlar hoş da aklımda münhim sorular var.
  • Halihazırda ASUS N16 modem kullanıcısıyım Turkcell'e geçersem o modemi internet şifremi öğrenip kullanabilir miyim? Çünkü onların vereceği modem çok sağlam bir şeye benzemiyor.
  • Modem Wi-Fi 6 ama kullandığımız cihazllarında Wi-Fi 6 desteklemesi gerekmiyor mu?
  • Turkcell ping konusunda nasıl? Akşamları ping yükselir mi? Modem 4 kişiyi kaldırabilir mi, hız kaybeder miyim?

Sadece bunları merak ediyorum. TurkNet VDSL2 de kalınır mı, yoksa Superonline 500/8'e geçmeli miyim? Cevaplarsanız sevinirim :)
Kendi asus modeminizi küçük bir MAC adresi değişikliği ile kolayca bağlayabilirsiniz hatta belki ona bile gerek kalmayabilir, pingler fazla uçmuyor genel olarak ping ile ben sıkıntı yaşamadım, evet diğer cihazlarında desteklemesi gerek.

• Modeminiz Wi-Fi 4 bir modem. Normalde Superonline kullanıcı adı ve şifreyi vermiyor ama öğrenmenin yolları var. Verdikleri modem gayet iyi bu arada özellikle ZTE olan.
  • Cihazların Wi-Fi 6 desteklemesi gerekiyor evet ama Wi-Fi 5 ile de bağlanabilir cihazlar. Sizin modeminizden daha iyi bir performans verecektir.
  • TürkTelekom'un pinglerinin daha iyi olduğunu duymuştum ama pinglerin uçması veya modemin fazla kişiyi kaldıramaması diye bir durum henüz olmadı.

Ping için fiber > vdsl.
Verecekleri cihaz router olarak interneti dağıttığı için ister değiştirirsin (büyük ihtimal kullanıcı adı ve şifreyi vermeyecekleri için kullanılamaz) veya çift router olarak kullanırsın. Diğer router için DHCP kapatmayı unutma yeter.
Wi-fi 6 5GHz ile çalışan geriye dönük tüm cihazlara bağlanır. Üstelik büyük ihtimal 2.4 GHz yayın da yapabilen çift kanal router verecekleri için tüm geriye dönük cihazlarla kullanılır.

Halihazırda ASUS N16 modem kullanıcısıyım Turkcell'e geçersem o modemi internet şifremi öğrenip kullanabilir miyim? Çünkü onların vereceği modem çok sağlam bir şeye benzemiyor.
Turkcell kendisi şifreyi vs. paylaşmıyor, kendiniz halledebilirsiniz ama.
Modem Wi-Fi 6 ama kullandığımız cihazllarında Wi-Fi 6 desteklemesi gerekmiyor mu?
Evet, gerekiyor. Tamamen pazarlama stratejisi bence.
Turkcell ping konusunda nasıl? Akşamları ping yükselir mi? Modem 4 kişiyi kaldırabilir mi, hız kaybeder miyim?
TürkNet'den iyi diye biliyorum ama ikisini de kullanan arkadaşlar cevaplarsa daha kesin olur.
TurkNet VDSL2 de kalınır mı, yoksa Superonline 500/8'e geçmeli miyim?
Fiyata ve ihtiyacınıza göre durum değişir; yüksek hızlara ihtiyacınız varsa, bütçeniz el veriyorsa geçilir bence.

Kendi asus modeminizi küçük bir MAC adresi değişikliği ile kolayca bağlayabilirsiniz hatta belki ona bile gerek kalmayabilir, pingler fazla uçmuyor genel olarak ping ile ben sıkıntı yaşamadım, evet diğer cihazlarında desteklemesi gerek.
Ya onu turkcellin verdiği modemin arayüzünden öğrenirim bi yerde yazar ama turkcell internetimi kesermi asus modeme geçersem o önemli

• Modeminiz Wi-Fi 4 bir modem. Normalde Superonline kullanıcı adı ve şifreyi vermiyor ama öğrenmenin yolları var. Verdikleri modem gayet iyi bu arada özellikle ZTE olan.
  • Cihazların Wi-Fi 6 desteklemesi gerekiyor evet ama Wi-Fi 5 ile de bağlanabilir cihazlar. Sizin modeminizden daha iyi bir performans verecektir.
  • TürkTelekom'un pinglerinin daha iyi olduğunu duymuştum ama pinglerin uçması veya modemin fazla kişiyi kaldıramaması diye bir durum henüz olmadı.
Eminmisiniz hocam evde en fazla 4 cihaz bağlanıyor kaldırırmı sizce ?

Hayır kesmez MAC adresini turkcell in verdiği modemle aynı yaparsanız
mantıklı ben en iyisi geçeyim modemden memnun kalmaz isem asusa dönerim

Yeni konular

Geri
Yukarı