Turkcell GeForce NOW Rezaleti

Senin suçun. Bir şeylere itiraz etmek yerine "Ne yapalım?" zihniyetinde olduğun için senin suçun. Hatalara karşı gelmek yerine onları savunduğun için senin suçun. Bir kurtulsak bu zihniyetten.
İtiraz edip ağlıyoruz da ne oluyor? Çok mu umrunda şirketlerin? AMD Ryzen'i yapana kadar Intel nasıl kimseyi umursamadan paldır küldür "sevdiyse" hepimizi Turkcell de onun derdinde. Karşısına aynı Ryzen örneği gibi rakip çıkarın bak bakayım fiyatları yarı yarıya indirmiyor mu? Başka türlü fiyat kolay kolay inmez.

Bak, oyun oynamak istiyorsan önünde 3 seçenek var şu anlık:
  1. Konsol almak ki stok yok, olsa bile konsolda oyunlar da çok pahalı.
  2. İki sistem toplamak, ekran kartları sistemin kendisinden pahalı. Sistemler de pahalı gerçi.
  3. GeForce NOW.
Bu piyasada hangisi mantıklı seçenek sence? Oyun oynamak istiyorsan ve elinde ilk 2 madde yoksa seve seve parayı vereceksin.

İtiraz edip ağlıyoruz da ne oluyor? Çok mu umrunda şirketlerin? AMD Ryzen'i yapana kadar Intel nasıl kimseyi umursamadan paldır küldür "sevdiyse" hepimizi Turkcell de onun derdinde. Karşısına aynı Ryzen örneği gibi rakip çıkarın bak bakayım fiyatları yarı yarıya indirmiyor mu? Başka türlü fiyat kolay kolay inmez.

Bak koçum oyun oynamak istiyorsan önünde 3 seçenek var şu anlık:
  1. Konsol almak ki stok yok, olsa bile konsol da oyunlar da çok pahalı
  2. İki sistem toplamak, ekran kartları sistemin kendisinden pahalı. Sistemler de pahalı gerçi.
  3. GeForce NOW.
Bu piyasada hangisi mantıklı seçenek sence? Oyun oynamak istiyorsan ve elinde ilk 2 madde yoksa seve seve parayı vereceksin
Dert fiyat değil şu an. Dert Avrupa sunucularını kapattırıp seni o fiyatlara mahkum etmeleri biz buna kızıyoruz. Ayrıca oyun oynamak istiyorum ama bu niyette bir firmaya gidip de para vermeyeceğim. Elbet bir şeyler değişir. Değişmezse de doğru olanı yaptığım hissi bana yeter.

Benim algımda sorun yok ama senin hafızada bir şeyler yanlış gidiyor galiba. "75 TL'ye çok pahalı deyip 6.000 TL'ye 2060 mı alacaksın ne yapacaksın?" dedin. Buradan ekran kartı almanın mantıksız olduğunu dediğini çıkardım. Eğer buradan onu çıkarmıyorsan senin "Algı"da bir sorun var. Pardon şikayet etmek yerine kabuğa çekilmeyi savunduğun için senin "Algı" zaten sorunlu.
GeForce NOW'ı tartışıyoruz burada. Oyun amaçlı sistemleri, fiyatları ve konsolları tartışıyoruz. İşin içine tasarım masarım sokarsa o ekran kartını almak zorunlu olur senin için zaten, illa bunu yazıp da mesajı bir paragraf daha uzatmam mı lazım düzgün anlaşılmak için?

Pahalıysa pahalı, ne yapalım? Ki pahalı da değil zaten. Yani Avrupa ve Amerika'ya göre pahalı ama aylık 75 TL çok para mı cidden? Hayatınızda hiç markete gitmediniz mi?

Adamlar şu anda tekel konumunda, istediği gibi fiyat çekiyor. Almaya mecbursun. 75 TL'ye çok pahalı diyip 6.000 TL'ye 2060 mı alacaksın ne yapacaksın? Seve seve o 75 TL'yi vereceksin.
indir.jpg

Bak koçum oyun oynamak istiyorsan önünde 3 seçenek var şu anlık:
  1. Konsol almak ki stok yok, olsa bile konsol da oyunlar da çok pahalı
  3. GeForce NOW.
Bu piyasada hangisi mantıklı seçenek sence? Oyun oynamak istiyorsan ve elinde ilk 2 madde yoksa seve seve parayı vereceksin.
Bu konuda size katılıyorum fakat bir konuyu atlıyorsunuz. Parasız hine parasız ama siz parasıza zorla bir şey aldıramazsınız durumu yok zaten. İnsanlar heyecanlandı ucuz fiyat olur, herkes oyun oynayabilir diye. Gelip de eşek kadar koyarsanız fiyata herkes kızar tabi. Bu konuda en iyi yapılacak şey almamaktır. Bir süre sonra fiyatları düşürürler zaten.

Aylık lincimi de yemiş oldum temizinden. Gelip fakir edebiyatı çekmeyi bırakın. 50 Mbps internet bile lüks ülknin çoğu yerinde 🤣 75 TL orta okul, liseli gençler için pahalı olabilir ama şu anda 75 TL hiçbir şey. Geçen eve yemek söyledik 120 lira gitti. Hafta sonu markete, pazara gittik 1 haftalık tedarik 250 lira. Elektrik faturası 150 lira. Doğalgaz 300 lira. Bunların yanında aylık 75 lira hiçbir şey. Emin ol üniversite öğrencilerinin bile büyük kısmı rahatça aylık 75 TL ödeyebilece durumda. Turkcell de buna güvenip bu fiyatı çekti zaten. Ödeyecek durumdasın, başka alternatifin yok Cloud Gaming için. O zaman da ödüyorsun işte ister istemez. Turkcell'in derdi insanlar beni sevsin değil ben onları "seveyim".

O kadar yatırım yaptılar ve bunun bir şekilde parasını çıkarmaya çalışıyorlar. Haklısın fazla para vermek mantıklı değil yurtdışında daha ucuza bunu halledebiliyoruz ama bu adamlarda bunun parasını bir şekilde çıkaracaklar. İstediğimiz kadar sesimizi çıkaralım bu durum değişmeyecek.
Fiyatlar göreceli ve maddi duruma göre değişir, sonradan da revize edilebilir fiyatlar haydi o konuyu geçtik. Ama bu gece yaptıkları hamle çok çok kötü bir ticari hamle. Adamlar resmen senin tüketici seçim hakkını elinden alıyor ve sadece tek bir platformu kullandırmaya zorluyorlar ayrıca rızan olmadan da bilgilerini Türkiye'deki sunucuya aktarıyorlar. Ve yurt dışına bağlı Founders üyelikleri de Mayıs'a kadar sürecek bunu da habersiz olarak yapıyorlar ne bir duyuru ne bir açıklama var. İş fiyatı geçti maalesef artık bundan sonra ne yapsalar kurtarmaz.
Bildiğim kadarıyla da birkaç Influencer da NVIDIA'yla olan sponsorluk anlaşmasını iptal etti bu hamlelerinde sonra.

Adamlar resmen senin tüketici seçim hakkını elinden alıyor

Adamlar ile alakalı bir durum yok. Devlet tarafından bu tarz firmalara engel konulabiliyor. Aynı durum Steam ve birçok platformu da etkiledi. Yurt dışı hesapları ile satın alanları yakalayıp bu erişime engel getirdiler. Bu ülkede yaşıyorsan maalesef bu ülkenin vergi kurallarına uymak zorundasın. Bende bundan memnun değilim memnunmuşum gibi anlaşılmasın ama firmaya böyle bir sitemde bulunmak çok yanlış. Firmaya sitem edene kadar çok sitem etmemiz gereken devlet kurumu var.

Adamlar ile alakalı bir durum yok. Devlet tarafından bu tarz firmalara engel konulabiliyor. Aynı durum Steam ve birçok platformu da etkiledi. Yurt dışı hesapları ile satın alanları yakalayıp bu erişime engel getirdiler. Bu ülkede yaşıyorsan maalesef bu ülkenin vergi kurallarına uymak zorundasın. Bende bundan memnun değilim memnunmuşum gibi anlaşılmasın ama firmaya böyle bir sitemde bulunmak çok yanlış. Firmaya sitem edene kadar çok sitem etmemiz gereken devlet kurumu var.
O hizmeti bana firma verip üzerine yatırım yaptık parasını da kazanalım şeklinde fark koyuyorsa ve kullanıcıdan da bunu satın almasını bekliyorsa. Böyle bir durum da da çıkıp, Sorumlusu biziz ya da biz değiliz diyecek o zaman ya da parasını aldığı kullanıcıyı savunacak. Gel gör ki herkes alışmış herkes bıkmış. Ülkenin ortasına bir bomba düşüp hepimizi silene kadar da bu kafada gideriz zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı