Turkcell Superbox Hız Problemi

Chavushh

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Teknisyen
Merhabalar,

Bugün itibari ile Superbox aboneliğim başladı. Superbox kullanmaya başlamadan önce yaklaşık 1 hafta kadar günde 2-3 kez telefonumdan mobil internet üzerinden hız testleri yaptım. Yaptığım testlerde minimum 180Mbps download, maksimum 330Mbps download aldım. Upload kısmında ise minimum 45Mbps, maksimum 58Mbps aldım. Kullandığım cihaz Note 9 fakat daha düşük modellerde de hemen hemen aynı değerleri elde ettim. Bu hızlardan sonra Superbox aboneliğimi başlattım. Gelgelelim sonu hüsran oldu. Superbox cihazında öğlen 12:00'dan akşam 22:00'a kadar yaptığım testlerde aldığım hız, mobil cihazıma göre çok çok düşük. Download tarafı minimum 40 Mbps maksimum 110 Mbps, upload tarafı sabit olarak 24 Mbps ve bu hızları hiçbir şekilde geçmedi. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde baz istasyonu yoğunluğu vs gibi kolay cevaplar veriyorlar. Aynı anda test yaptığımda da telefonumda 290 Mbps download Superbox'ta 98 Mbps download çıkıyor. Konuyla ilgili bilgisi olan yardımcı olabilecek var mı? @Recep Baltaş ve @Ali Güngör sizlerde de Telefon ve Superbox arasında bu şekilde farklar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Bugün itibari ile Superbox aboneliğim başladı. Superbox kullanmaya başlamadan önce yaklaşık 1 hafta kadar günde 2-3 kez telefonumdan mobil internet üzerinden hız testleri yaptım. Yaptığım testlerde minimum 180Mbps download, maksimum 330Mbps download aldım. Upload kısmında ise minimum 45Mbps, maksimum 58Mbps aldım. Kullandığım cihaz Note 9 fakat daha düşük modellerde de hemen hemen aynı değerleri elde ettim. Bu hızlardan sonra Superbox aboneliğimi başlattım. Gelgelelim sonu hüsran oldu. Superbox cihazında öğlen 12:00'dan akşam 22:00'a kadar yaptığım testlerde aldığım hız, mobil cihazıma göre çok çok düşük. Download tarafı minimum 40 Mbps maksimum 110 Mbps, upload tarafı sabit olarak 24 Mbps ve bu hızları hiçbir şekilde geçmedi. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde baz istasyonu yoğunluğu vs gibi kolay cevaplar veriyorlar. Aynı anda test yaptığımda da telefonumda 290 Mbps download Superbox'ta 98 Mbps download çıkıyor. Konuyla ilgili bilgisi olan yardımcı olabilecek var mı? @Recep Baltaş ve @Ali Güngör sizlerde de Telefon ve Superbox arasında bu şekilde farklar var mı?
Evet telefonda 125 Mbps görüp Superbox'ta 105 gördüğüm oldu arada. Testin bağlandığı sunucu da sonucu değiştiriyor. Tavsiyem 1 GB bir dosyayı indirip öyle ölçün sonra yükleyip yine süreyi ölçün. Daha uzun süreli test ile ortalama sonuç daha güvenilir olacaktır.

Evet telefonda 125 Mbps görüp Superbox'ta 105 gördüğüm oldu arada. Testin bağlandığı sunucu da sonucu değiştiriyor. Tavsiyem 1 GB bir dosyayı indirip öyle ölçün sonra yükleyip yine süreyi ölçün. Daha uzun süreli test ile ortalama sonuç daha güvenilir olacaktır.
Yani sizin yine çok iyi. 125 değil de 105 görmüşsünüz. Bu kabul edilebilir. Benim durumum çok daha kötü. Telefonda 285 görüyorum hemen ardından Superbox 95 görüyorum. PS4 cihazından kablolu olarak kütüphanedeki oyunlardan birini indirerek deneme yaptım yok yani aynı. Hatta mobil cihazımı bağladım denedim fark çok büyük. Superbox ile 4-5Mb/s indirme yaparken mobil cihazımı bağladığımda 30-35Mb/s indirme yaptım. Bu durum karşısında ne yapmamı önerirsiniz?

Yani sizin yine çok iyi. 125 Değil de 105 görmüşsünüz. Bu kabul edilebilir. Benim durumum çok daha kötü. Telefonda 285 görüyorum hemen ardından superbox 95 görüyorum. PS4 cihazından kablolu olarak kütüphanedeki oyunlardan birini indirerek deneme yaptım yok yani aynı. Hatta mobil cihazımı bağladım denedim fark çok büyük. Superbox ile 4-5Mb/s indirme yaparken mobil cihazımı bağladığımda 30-35Mb/s indirme yaptım. Bu durum karşısında ne yapmamı önerirsiniz ?
Bunun video kaydını alın, müşteri hizmetlerine şikayetinizde tüketici haklarına gideceğinizi bir belirtin bakalım ne diyecekler... Yani modem ayarlarından da kaynaklanabilir ama kısıtlanmış olma ihtimali daha yüksek.

Bunun video kaydını alın, müşteri hizmetlerine şikayetinizde tüketici haklarına gideceğinizi bir belirtin bakalım ne diyecekler... Yani modem ayarlarından da kaynaklanabilir ama kısıtlanmış olma ihtimali daha yüksek.
Evet benim de ilk aklıma gelen şey kısıtlama söz konusu. Ayrı ayrı 3-4 müşteri temsilcisi ile görüştüm hepsi aynı bahaneyi söylüyorlar. Biz size şu kadar hız alırsınız demedik vs gibi. Hız testi yaparken 99-100 Mbps geldiğinde orada tıkanıyor. Upload aynı şekilde 24 Mbps gelince zorluyor ama gitmiyor :) Yardım için teşekkürler.

Note 9 çok üstün bir cihaz. Bir ihtimal, bölgenizdeki baz istasyonu Note 9'un sahip olduğu, lakin Superbox'ın sahip olmadığı banttan yayın yapıyor ve hızı o sayede alıyor olabilir. Bu ihtimal dahilinde. Bu konuda uzman olmadığımdan detay veremiyorum ama olasılığı yüksek bir durum.

Note 9 performanslı bir cihaz günün sonunda. Birebir aynı değerleri yakalamak zor.

Note 9 çok üstün bir cihaz. Bir ihtimal, bölgenizdeki baz istasyonu Note 9'un sahip olduğu, lakin Superbox'ın sahip olmadığı banttan yayın yapıyor ve hızı o sayede alıyor olabilir. Bu ihtimal dahilinde. Bu konuda uzman olmadığımdan detay veremiyorum ama olasılığı yüksek bir durum.

Note 9 performanslı bir cihaz günün sonunda. Birebir aynı değerleri yakalamak zor.
Evet ama farkettiyseniz konuyu açtığım yazımda, düşük modeller ile de hemen hemen aynı değerleri aldığımı belirttim. Note 4 cihazı 210Mbps hız alıyor.

Ayrı konu açmaya gerek var mı bilemedim. Superbox cihazını başka modemle birlikte kullanabiliyor muyuz? Asus AC68U modemim ile kullanabilir miyim? Evimde normal kullandığım Türk telekom 35Mbps internet var bunu zaten iptal ettireceğim. Yani modemi menzil arttırıcı olarak kullanmak istiyorum. Modemi resetleyip, WAN bağlantısı mı yapıyoruz? Ya da WPS tuşundan direkt olur mu ?

Sorun çözüldü. Kendim hallettim :) modem arayüzünde şebeke ayarları kısmından Sadece 4G ve Manüel olarak ayarladım telefondaki hız değerleriyle aynı hızları alıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı