TurkNet 2.4 GHz kanalı çok düşük hız veriyor

Mesafeyi kısaldığında mesela modemin yanında ne kadar alıyorsunuz? Bir de sabit mi alıyorsunuz bu hızı yoksa akşamları vs. mi oluyor? Kablolu bağlantıda aldığınız hız ne kadar ( Bilgisayarınızdaki ethernet portunun kapasitesi de önemli tabi burada). Ek olarak o modemde 5GHZ olması lazım. Modem ayarlarınızı kendinize göre yapmayı denediniz mi? Genelde Default olarak 5GHz kapalı olabiliyor o modemde.
Modemin yanında telefonla yaptığım testlerde de benzer hızları almaktayım. Günün her saati de yakın hız alıyorum. Kablolulu bağlantıyı maalesef kuramıyorum bilgisayar ile bağlantığımdan ötürü. 5GHz kanalından telefonla yaptığım testlerde (IPhone SE 2020) 300 Mbps civarı görebildim.

Modemin yanında telefonla yaptığım testlerde de benzer hızları almaktayım. Günün her saati de yakın hız alıyorum. Kablolulu bağlantıyı maalesef kuramıyorum bilgisayar ile bağlantığımdan ötürü. 5GHz kanalından telefonla yaptığım testlerde (IPhone SE 2020) 300 Mbps civarı görebildim.
O zaman dediğim gibi konu 2.4 GHz'den kaynaklı ve türknetin yapabileceği fazla bir şey yok. Eğer imkanınız varsa bulunduğunuz odaya yakın bir yere yüksek hızı kaldırabilecek bir router alıp o router'ı modeme kabloyla bağlarsanız en azından sizin odanızdaki hız sorununuz çözülür. Yeni modem almaktansa ev içinde CAT6 kablo çekerek (koltuk arkası vb. bir yerden) odanıza alacağınız router'a bağlarsanız bu da çözüm olabilir. Onun dışında yapabileceğiniz çok da fazla bir şey bulunmuyor. İsterseniz 2.4 GHz'i devredışı bırakıp direkt 5GHz ile bağlanın ya da kanalları ayırın 5GHz ayrı görünsün böylece sinyal kalitesine göre geçiş yaparsınız.

Geri
Yukarı