Wi-Fi 2.4 GHz düşük hız veriyor

halil71

Kilopat
Videoda görüldüğü gibi aynı noktadan 2 hız ölçümü yaptım. 2.4GHz(Halil) ile 5GHz arasındaki bu kadar hız ve ms farkı olmasının sebebi ne olabilir? Sizce neden telefon kullanılmadığı zamanlar 5 GHz'den kopuyor? Wi-Fi'den videodaki gibi tekrar 5GHz seçince bağlantı düzeliyor.

Not: Video uzantısını burası kabul etmediği için YouTube attım.

Video

Son düzenleme:
Öncelikle video gizli.

2.4 ve 5Ghz ağlarının çalışma mantığını bilmek lazım. 2.4Ghz daha uzak mesafelere erişebilir ancak daha düşük hız verir. Ek olarak günümüzde bir çok kablosuz cihaz bu frekans üzerinden iletişim kurduğu için bu frekans çok kalabalık olur. Bu yoğunluk yüzünden ağınızın kalitesi düşer.

5 Ghz bağlantılar ise daha sık sinyal gönderir ancak mesafe olarak duvarları aşmakta zorlanır. Sık gelen sinyaller çok daha yüksek hızda internet bağlantısı ve düşük gecikme süresi sunar. Ancak örneğin 2 yan odada bu ağa bağlanamazsınız çünkü kapsama alanı düşüktür.

Eğer telefonu 2 wifi ağına da bağlayıp otomatik bağlantı seçenekleri açıksa telefon siz 5 Ghz'e bağlasanız bile kendini arada 2.4Ghz olana alabilir. Bu genelde cihazla ilgili sorundur. Eğer telefonla 5Ghz kapsama alanı içinde kalıyorsanız diğer ağı unutabilirsiniz.

Ağınızın performansını bir nebze olsun yükseltmek isterseniz Microsoft Store'dan Wifi Analyzer prgramını indirip çevrenizdeki ağlara bakabilirsiniz. 1-11 arasındaki frekanslarda çevrenizdeki ağlara göre hangi frekans daha boş ise kendi ağınızı modem arayüzünden oraya alabilirsiniz. Daha boş frekansta daha yüksek performans alabilirsiniz.

Öncelikle video gizli.

2.4 ve 5GHz ağlarının çalışma mantığını bilmek lazım. 2.4GHz daha uzak mesafelere erişebilir ancak daha düşük hız verir. Ek olarak günümüzde birçok kablosuz cihaz bu frekans üzerinden iletişim kurduğu için bu frekans çok kalabalık olur. Bu yoğunluk yüzünden ağınızın kalitesi düşer.

5 GHz bağlantılar ise daha sık sinyal gönderir ancak mesafe olarak duvarları aşmakta zorlanır. Sık gelen sinyaller çok daha yüksek hızda internet bağlantısı ve düşük gecikme süresi sunar. Ancak örneğin 2 yan odada bu ağa bağlanamazsınız çünkü kapsama alanı düşüktür.

Eğer telefonu 2 Wi-Fi ağına da bağlayıp otomatik bağlantı seçenekleri açıksa telefon siz 5 GHz'e bağlasanız bile kendini arada 2.4GHz olana alabilir. Bu genelde cihazla ilgili sorundur. Eğer telefonla 5GHz kapsama alanı içinde kalıyorsanız diğer ağı unutabilirsiniz.

Ağınızın performansını bir nebze olsun yükseltmek isterseniz Microsoft Store'dan Wi-Fi analyzer prgramını indirip çevrenizdeki ağlara bakabilirsiniz. 1-11 arasındaki frekanslarda çevrenizdeki ağlara göre hangi frekans daha boş ise kendi ağınızı modem arayüzünden oraya alabilirsiniz. Daha boş frekansta daha yüksek performans alabilirsiniz.

Videoyu herkese açık yaptım. Büyük sitede oturuyorum. Sadece bizim binada 30'dan fazla modem vardır. Dediğiniz programı kurup analiz yapmaya çalışacağım. Uzaklıkla alâkalı olduğunu düşünmüyorum çünkü modeme 1 metre mesafeden ölçüm yaptım videoyu izleyince sizde anlayacaksınız aradaki farkı.

Bence komşu Wi-Fi ağlarından etkileniyor kanal değiştir.
Büyük ihtimalle böyle bi sıkıntı var site çok kalabalık ve çok fazla internet hattı kullanıcısı var.

Bence odanıza ethernet kablosu çekin. Bende de wi-fi bağlantısında dalgalanmalar ve gecikmeler oluyordu. Kablolu bağlantıda sorun yok.

Videoyu herkese açık yaptım. Büyük sitede oturuyorum. Sadece bizim binada 30'dan fazla modem vardır. Dediğiniz programı kurup analiz yapmaya çalışacağım. Uzaklıkla alâkalı olduğunu düşünmüyorum çünkü modeme 1 metre mesafeden ölçüm yaptım videoyu izleyince sizde anlayacaksınız aradaki farkı.

Büyük ihtimalle böyle bi sıkıntı var site çok kalabalık ve çok fazla internet hattı kullanıcısı var.
Ben size genel olarak çalışma prensiplerini açıklamaya çalışmıştım. Söylediğim programı kurup kendi kanalınıza bakın. Muhtemelen çok fazla sinyal vardır o aralıkta. Düzelmezse modeme hard reset uygulayabilirsiniz(Küçük reset yuvasından).

Geri
Yukarı