TurkNet 81 Mbps altyapıda 65 Mbps download almak

French ArKaDaTa

Hectopat
Arkadaşlar altyapının desteklediği 81 Mbps. Full paket hızından yararlanıyorum. Hızın tamamını alamayacağımı zaten biliyordum ancak merak ediyorum, bunun sebebi nedir? Hız değerlerim de böyle:

1620051582668.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem veya apartmanın kutusundan dairene gelen kablodan olabilir.

Bir diğer seçenek de bazen periyodik olarak hızlar düşebiliyor. Sabah erken saatlerde hızlar büyük çoğunlukla normal oluyor.

Benim hattımda mesela sabah erken saatlerde 88 Mbps alabilirken, bu saatlerde 70 - 80 civarı oluyor. Mesela şu an şanslıyım ki çok düşük değil :D

Hocam SNR değeriniz düşük ve erişilebilir 72 Mbps hızdan, 70 Mbps tanımlı hızın var.
Her zaman aynı hızı alıyorsan eğer hızını 70'e sabitlemişler. SNR değerin düşük olduğu için olabilir.
81 hız destekliyor dediklerine bakmayın, benimde 58 destekliyor, 50'lik paket kullanıyorum ama 50 Mbps altına düştü bu aralar. Yaşadığınız yer yoğunsa eğer, ondan oluyor. Abone çoğaldıkça hız düşer.

Hocam SNR değeriniz düşük ve erişilebilir 72 Mbps hızdan, 70 Mbps tanımlı hızın var.
Her zaman aynı hızı alıyorsan eğer hızını 70'e sabitlemişler. SNR değerin düşük olduğu için olabilir.
81 hız destekliyor dediklerine bakmayın, benim de 58 destekliyor, 50'lik paket kullanıyorum ama 50 Mbps altına düştü bu aralar. Yaşadığınız yer yoğunsa eğer, ondan oluyor. Abone çoğaldıkça hız düşer.

SNR değeri nedir ve neden düşük olur? Yükseltmenin bir yöntemi var mıdır?

Hat değerlerinin içinde SNR Margin satırında D1 D2 D3 kısımları indirme SNR değerlerin oluyor.
SNR değeri 10'un altına indiği zaman hat pek stabil olmuyor, internet kopmalarına, internet sayfalarının geç yüklenmesine kadar sorun çıkarabiliyor.

SNR değerini düşüren bir çok unsur var, diğer internet kullanıcılarının hatta parazite sebep olması, internet kullanıcıların yoğunluğuna kadar etkisi çok. Bunlar genel şeyler herkeste oluyor.

Eğer saha dolabından evine kadar gelen kablolar da problem yoksa, SNR'yi yükseltmenin çaresi hızını düşürmek.
Şu anda alabileceğin hızın tamamını alıyorsun sanırım o yüzden SNR değerin de sınırda.
VDSL kullanmanın dezavantajı da bu, altyapının desteklediği hızı bile almanın garantisi yok. Hattında kopma olmuyorsa eğer sorun yok. Böyle devam et bence gayet iyi hızın var.

Şu konuyu okursan SNR hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı