TurkNet 85 Mbps altyapı ile 60 Mbps hız veriyor

Doğru söylemişler. 52 MBPS’den fazlasını alamazsınız. Sebebi SNR değeriniz tam sınırda 8. Hattınız maksimum 60 MBPS alabilir fakat SNR değerinizin düşüklüğü sebebi ile 60 alamazsınız.
Binanızdaki ankastre kutusundan modeminize kadar giden kablo ne durumda ? CAT 5 yada CAT 6 kablo mu ? Ya da standart çift telli klasik telefon kablosu mu ?
Standart çift telli telefon kablosu. Benim aklımın almadığı tek şey geçen sene nasıl 75MBPS alabildiğim. Gerekirse 50-100TL vereyim CAT6 kablo bile çektiririm. Benim tahminim aşağıda ankastre ile benim evime giden kablonun bağlantı yeri ya da kablosu. Geçen sene aynı kabloyla 75MBPS Alıyordum :(

Eki Görüntüle 410003
Paket loss sayısı normal mi? Daire içi tesisata kimse dokunmadı. Modem kutusundan çıkan hat kablosunu kullanıyorum.
Konu güncel. TurkNet ile görüştüm, bana şikayetim için Turk Telekom ekibi gelmeyeceğini, altyapımın maksimum 53MBPS Kaldırdığını söylediler. Ben rüya vs görmüyorum. Turk Telekom istese FTTH çekebileceği bir altyapım var. Netspeed, Oris Telekom, Millenicom bana 85MBPS Alabilirsiniz demesine rağmen, modem max rate 60 MBPS demesine rağmen nasıl oluyor da ben maksimum 53 MBPS alabiliyorum anlamış değilim.
@Melih ALBAYRAK konuma bakabilir misiniz?
@Cleante hocam siz de bakar mısınız?
Güncel.
Aslında bunun çok basit bir sebebi var. Şimdi fiber kutusu her ne kadar senin dairende de olsa alabileceğin maksimum bir hız var o kutunun (kutuya takılan dönüştürücü, gelen fiberin hızı vs.) Bu kutuya ne kadar çok abone bağlanırsa alınabilecek hızda o bağlamda düşer. Şöyle düşün Bir araban var ve maksimum 260 km hıza çıkabiliyordun, bunu araçta tek sen varken elde ettin. Daha sonra o aracın tüm koltuklarını fulledin ve arka bagajı vs. doldurdun. Aynı gaz oranıyla o hıza ulaşman mümkün mü ? Değil, daha fazla enerji harcaman ve arabanın gücünün o ağırlıkta 260 a ulaşabilecek olması gerek öyle değil mi? Buda aynı şey, sokaktaki veya o kutudaki VDSL hizmet alan kişi sayısı arttıkça o değer aşağıya doğru düşecektir.

Şimdi hat oranına gelirsek bu attığın resimde maksimum 60Mbps alabileceğin yazıyor, açıkçası kutu ile aramda 200 metre olmasına rağmen ben bile maksimum 75Mbps görüyorum. Bina içi tesisattan kaynaklı olup olmadığını ölçebilirsin.
Ankastreye takılan kablolardan hangisinin sana ait olduğunu biliyorsan modemi al yanına in kutunun yanına birde laptop olsun yanında kabloyu sök, sonra Ethernet kablosuna bağla (nasıl yapacağına ait bir video ekleyeceğim) sonra o kabloları modeme bağla, arayüze gir hat değerlerin artıyorsa iç tesisatta sorun var demektir ve TTnin kablolarını CAT6 ya bağlayıp eve getirerek bunu çözebilirsin.

Bu dediğimi yaparsan eğer bina içinde bir sorun olup olmadığını görebilirsin. Onun dışında TürkNet veriyi modemden alıyor ve genelde TT ekibinin yapacağından farklı bir sonuç çıkmıyor.

Video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Standart çift telli telefon kablosu. Benim aklımın almadığı tek şey geçen sene nasıl 75MBPS alabildiğim. Gerekirse 50-100TL vereyim CAT6 kablo bile çektiririm. Benim tahminim aşağıda ankastre ile benim evime giden kablonun bağlantı yeri ya da kablosu. Geçen sene aynı kabloyla 75MBPS Alıyordum :(
Bina kaç yıllık ? Eski bir bina mı ?

Bina kaç yıllık ? Eski bir bina mı ?
3. Yılına girmedi :D
Aslında bunun çok basit bir sebebi var. Şimdi fiber kutusu her ne kadar senin dairende de olsa alabileceğin maksimum bir hız var o kutunun (kutuya takılan dönüştürücü, gelen fiberin hızı vs.) Bu kutuya ne kadar çok abone bağlanırsa alınabilecek hızda o bağlamda düşer. Şöyle düşün Bir araban var ve maksimum 260 km hıza çıkabiliyordun, bunu araçta tek sen varken elde ettin. Daha sonra o aracın tüm koltuklarını fulledin ve arka bagajı vs. doldurdun. Aynı gaz oranıyla o hıza ulaşman mümkün mü ? Değil, daha fazla enerji harcaman ve arabanın gücünün o ağırlıkta 260 a ulaşabilecek olması gerek öyle değil mi? Buda aynı şey, sokaktaki veya o kutudaki VDSL hizmet alan kişi sayısı arttıkça o değer aşağıya doğru düşecektir.

Şimdi hat oranına gelirsek bu attığın resimde maksimum 60Mbps alabileceğin yazıyor, açıkçası kutu ile aramda 200 metre olmasına rağmen ben bile maksimum 75Mbps görüyorum. Bina içi tesisattan kaynaklı olup olmadığını ölçebilirsin.
Ankastreye takılan kablolardan hangisinin sana ait olduğunu biliyorsan modemi al yanına in kutunun yanına birde laptop olsun yanında kabloyu sök, sonra Ethernet kablosuna bağla (nasıl yapacağına ait bir video ekleyeceğim) sonra o kabloları modeme bağla, arayüze gir hat değerlerin artıyorsa iç tesisatta sorun var demektir ve TTnin kablolarını CAT6 ya bağlayıp eve getirerek bunu çözebilirsin.

Bu dediğimi yaparsan eğer bina içinde bir sorun olup olmadığını görebilirsin. Onun dışında TürkNet veriyi modemden alıyor ve genelde TT ekibinin yapacağından farklı bir sonuç çıkmıyor.

Video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam çok teşekkür ederim ama link kırık.

3 yıllık bir bina ise bina içi hat sorun çıkarmaz. Sende zaten duvardaki telefon prizinden alıyorsundur interneti. Kutudan çıkan dsl kablosu ile modeme takıyorsundur.
Sorun ya senin binadaki ankastre kutusunda yada bulunduğun bölgedeki saha dolabında bir sorun var. Türk Telekom ekibinin gelip bakması lazım. Onlar gelir modemden ölçüm alır ankastreden ölçüm alır sonra sana söylerler sorunun tam nereden kaynaklandığını.

Videoyu görmek için Facebooktaki TurkNet Kullanıcıları ve Yardımlaşma grubuna üye olmak gerekiyormuş.

Link bulursam ekleyeceğim. Ayrıca dediğim gibi, kullanıcı sayısı arttıkça alınabilecek maksimum hızınız düşecektir.

Apartmanımdaki Fiber ankastre ve bağlantı görsellerini ekliyorum. Bunları TurkNet'e de ilettim. Sanırım kurulum ekibi düzgün bağlantı yapmadı.
Fiber ankastre:
fiberankastre2.jpg

Bu da bağlantı kablom:
dslbaglanti1.jpg

dslbaglanti2.jpg

Kablo eklerini yeniden yap (sana ait olan) açıkta kalmış bakır oksitleme yapıyor zamanla ve izole bant ile izolasyonunu yap yoksa hat değerlerin zamanla bozulacaktır parazit hatası, fec, CRC hataları oluşacaktır. Kabloların durumu da iyi gözüküyor.

TürkNet kullanıyorum sorugda 85 hız alabileceğim yazıyor. Paketi yükselttim 43 veriyorlar. Yazıyorum düşük diye maksimum bu hızı alabilirsiniz diyor santral uzak diyor. Santral 5 metre uzaklıkta. Geçen günlerde 75 Mbps hız alıyordum kendi sitesinden de Speedtest'den de hız testi yapıp fotoğraf çekip attım. Bu fotoğrafın size ait olduğunu nereden bilelim. Bu hızı alamazsınız deyip geçen ay yaptığım hız testinin sonucunu bana gösteriyorlar. Böyle bir şirket oldu kendileri. Herkes kullanmaya başlayınca bir yerleri kalktı belliki TTNET yolunda ilerliyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı