TurkNet hızları düşüyor

Wrath1903

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Yaklaşık 2 hafta önce TurkNet'e geçiş yaptım. Paketleri ve sunduğu fırsatlar gerçekten çok çok güzel fakat Telekom altyapısından kaynaklı günün belli saatlerinde inanılmaz bir hız düşüm problemi yaşıyorum. Normalde kullandığım internet 75 Mbps fakat saat 19:00'dan sonra yaklaşık 00:00 veya 01:00'a kadar inanılmaz bir düşüş oluyor ki burada 2-3 Mbps'ten bahsediyorum. İşin en ilginç yanı download esnasında 6 MB/s ortalama ile indirme lemi yapabiliyorken normal internet kullanımında ( Chrome, Facebook, Instagram, Netflix vb... ) Müthiş bir düşüş, kasma yaşıyorum. Elektrikçi çağırdım ve kablolara baktırdım. Kablolarda herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Modem değiştirdim ve aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum.

Gündüz vakitlerinde hiçbir sorun yaşamıyorum. Kablo değiştirsem (CAT6-CAT5e gibi.) Sorun ortadan kalkar mı? TurkNet müşteri hizmetlerine zaten bağlanamıyorsunuz. Bağlansam da alacağım cevabı aşağı yukarı biliyorum. "Dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle" ile başlayan bir konuşma olacak muhtemelen ama ben bu sorunu 1 aydır yaşıyorum.

Örneğin; Call of Duty oynarken packet loss yüzde 27-28'e kadar yükseliyor.

Son düzenleme:
Kabloyu değiştirmen hız düşümüne fayda sağlamaz. TurkNet dahil birçok firma akşamları AKN uygulamaktadır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki bu ne zamana kadar böyle devam edecek? Çoğu arkadaşımda bu problem yok fakat benim hızım düşüyor. Turknet'ten de AKK kullandıklarına dair bir bilgi almadım.

Birçok firmal bölgesel çapta internet yoğunlunuğa göre hız limitlemesi yapıyorlar. Bunu yaparken kullanıcılara haber vermeden yapıyorlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ISS'lerin omurga yükünden dolayı satürasyon yaşanıyor. Yaklaşık 1 ay önce TurkNet tüm kullanıcılarında bu sorunu yaşadı ve satürasyon yaşanan bölgelere takviya cihaz yerleştirdi. Tracert sorgusu yaparak problemin nereden kaynaklandığını kabaca anlayabiliriz.
Şu aralar Telekom bu sorunları yaşamaya başladı. Alternatif operatörlerin önüne taş koyarken kendi ayağı taşa takıldı 😅
Yukarıdaki videoda yer alan IP Antalya'ya ait. Antalya şu an için güncel planlı çalışma listesi içerisinde.

Son düzenleme:
Göndermiş olduğunuz videolara baktım. Aynı problemi ben de yaşıyorum. İnternet yoğunluğunun sebebini sokağa çıkma yasağına bağlıyorlar. Anlamadığım şey ise pandemi dönemi öncesi herkes 19-20'den sonra zaten evine geliyordu işyerinden. Aynı mantıkla yine hız düşümü olması gerekmez miydi? Şikayetvar'a yazdım fakat arakdaşların şikayetlere geri dönüş oranı %7. Hoş, dönseler de ne diyecekleri malum. Konuda da bahsettiğim gibi, enteresan bir şekilde örnek veriyorum Steam üzerinden bir oyun indirmeye kalktığımda 6 MB/s hızında indirebiliyor. Şu an aldığım hız 1-2 mbps arası. Ve tabii faturaları da takır takır ödettiriyorlar. 75 mbps teoride sahip olduğum paketin 10 mbps'sini kullansam razıyım şu an. İnsanları gerizekalı yerine koymaktan başka bir şeyler değil.

Evet, gündüz vakitlerinde hiçbir sorunum yoktu ve saat şu an 22:15 an itibariyle ve yine aynı problemi yaşamaya başladım. Abi çok ilginç gerçekten. Ben anlayamıyorum. Hiçbir şekilde de yardımcı olmuyorlar.

Bu durumlar için söylenen bir atasözü var. Ya bu deveyi güdeceksin ya da bu diyardan gideceksin. Firma sizin sorununuzu çözmek için çözüm üretmiyorsa başka firmaya geçeceksiniz.

Farklı firmalar da yine bu altyapıyı kullanıyor. Masraf edip geçmek isterim elbette fakat yine aynı problem olacak diye düşünüyorum. Uydunet gibi sağlayıcıların da altyapısı yok. İptal talebimi oluşturdum zaten. Bir süre telefonun internetiyle iş PC'm ile devam edip Millenicom ya da Netspeed'e geçmeyi düşünüyorum.

Geri
Yukarı