TurkNet internet hız değerleri normal mi?

Uetros

Decapat
Modemimden hat değerlerini attım internet hızım ise diğer fotoğrafta görünüyor. Bu normal mi?
1563196136372.pngAdsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal değil. Ben türknet kullanıyorum altyapım kötü olmasına rağmen 35 mbps hız alıyorum. Genel olarak durum böyleyse türknete arıza kaydı bırak. 24 saat içinde dönüş yapıyorlar.

Data rate 8Mbps'ye kilitlenmiş. Paketiniz 8Mbps büyük ihtimalle. Max rate denilen olay altyapınızın desteklediği en yüksek hızdır. Speedtest'de çıkan hız da aşağı yukarı doğrudur. Arkaplanda çalışan bütün programları kapatıp, kablosuz ağdan bütün cihazları çıkararak tekrar dener misiniz?
Kopma yaşamamanız için 8'e kitlemiş de olabilirler. Altyapınız kötü.

Modem sinyal değerlerini bilmiyorum fakat bu internet hızı şu devirde hiç normal değil. Yerleşim merkezinden uzak bir yerlerde mi oturuyorsunuz? Birde yakınlarınızda farklı bir internet altyapısı kullanan varsa onlardan ölçüm alıp değerleri karşılaştırmanız daha iyi sonuç verir.

Modem sinyal değerlerini bilmiyorum fakat bu internet hızı şu devirde hiç normal değil. Yerleşim merkezinden uzak bir yerlerde mi oturuyorsunuz? Birde yakınlarınızda farklı bir internet altyapısı kullanan varsa onlardan ölçüm alıp değerleri karşılaştırmanız daha iyi sonuç verir.
Sinyal değerleri ilk fotoda var. Merkezden uzak oturmayla ilgisi falan yok, İstanbul'da bir caddede oturmama rağmen ADSL2+ altyapım var ve maksimum 6Mbps destekliyor. Dağ başında olup fiber bulunan yerler bile var. 😀

Alt yapınızda bulunan kabloların eski olduğundan dolayı bu hızları görüyorsunuzdur. Resimde gördüğümüz max rate sizin en fazla alabilceğiniz veriyi gösterir. Dowload 14 Mbps Upload ise 800 Kbps seklinde görünüyor. Sizin kullanabilceginiz en yüksek hız olarak 12 Mbps verilebilir ama max değere yakın olcağından dolayı hattınızda kopmalar yaşanabilir. Sizin için en ideal paket 8 Mbps hat değerleriniz normal durumda görünüyor.

Sinyal değerleri ilk fotoda var. Merkezden uzak oturmayla ilgisi falan yok, İstanbul'da bir caddede oturmama rağmen ADSL2+ altyapım var ve maksimum 6Mbps destekliyor. Dağ başında olup fiber bulunan yerler bile var. 😀
Bilmiyorum derken, resim olduğunu gördüm fakat SNR Margin gibi değerlerden pek anlamam demek istemiştim. Ama şu dediğimi tekrar söylüyorum. Aynı lokasyonda farklı firmalar farklı hızlarda internet sağlayabilirler. En iyi çözümü evine yakın yerlerde farklı servis sağlayıcı kullanan birinden hız testi sonuçlarını alması. Örneğin benim bulunduğum yerde (İstanbul Üsküdar Kirazlıtepe'deyim) en son 1.5 yıl önce konuştuğumda, Turknet 75 Mbps TTnet 50 Mbps verirken Superonline 50 verebiliyordu. 5-6 ay önce de TTnet'ten arayıp 75 Mbps verebiliriz demişlerdi. Şuan kullandığım hat 50 Mbps hız testlerinde aldığım sonuç bu.
416439

Modem değerleride bu;
416442

Vay arkadaş. Bu değerlere normal değil diyorsunuz. Ben Türk Telekom kullanıyorum. Altyapı en fazla 8 Mbps destekliyor. Birde Ankara gibi şehirde, şehrin en büyük ilçesi Keçiören'de :(

Sadece alt yapı değil, bağlı bulunduğunuz santral ve port kutularının da çok büyük etkisi var. Evime 1,5 senedir VDSL alt yapısı olmasına rağmen santraldeki problem nedeniyle 16 mbps internete mahkumdum. Telekom müdürlüğüne dilekçe üstüne dilekçe yazarak sonunda problemin giderilmesine vesile oldum ve şu an aldığım sonuçlar aşağıdaki gibi.

416444

Modemimden hat değerlerini attım internet hızım ise diğer fotoğrafta görünüyor. Bu normal mi?
Eki Görüntüle 416410Eki Görüntüle 416413

SNR değerleriniz fena değil ancak @sp33d 'nin de belirttiği gibi bağlantı hızınız 8 mbps olacak şekilde sınırlandırılmış. Hattınızın maksimum desteklediği bağlantı hızı da yaklaşık 14 mbps değerinde. Bu durumda zaten 16 mbps tarifeye geçmeniz mümkün değil.

8 mbps internet bağlantısında 7 mbps hız almanız çok normal. Kalan kısım trafik için kullanılıyor çünkü.

Eğer alt yapınız YAPA ise Turknet, değil ise Türk Telekom ile görüşerek hat değerlerinizde iyileştirme istemeniz gerekiyor.

Son düzenleme:
Vay arkadaş. Bu değerlere normal değil diyorsunuz. Ben Türk Telekom kullanıyorum. Altyapı en fazla 8 Mbps destekliyor. Birde Ankara gibi şehirde, şehrin en büyük ilçesi Keçiören'de :(
Bence oturduğunuz yerin merkezi biyer olması internet için daha kötü oluyor. Kablolardan geçen hızlar belli aynı zamanda gürültü dediğimiz olay oluyor kablolarda bu yüzden hattınızda hızınız ne olursa olsun güçlü bir şekilde gelmediğinden kopukluklar olabiliyor
Bu sene yanımıza yeni apartman yapıldı aramızda 40 metre anca var onlarda fiber internet varken bizde eski bakır kablolar vardı o yüzden ben en fazla 16 Mbps'lik paket kullanabiliyordum. Türk telekom'u aradım, yanlarına gittim hatta dilekçe verdim ama nafile 1 sene geçti üstünden geçen ay kabloları değiştirdiler. Şimdiki hat değerlerim resimdeki gibidir.
416448

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı