TurkNet internet hızı düşüyor

SuleymanCakir

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, son 15 gündür ilginç bir olay yaşamaktayım. Normalde 70 Mbps aldığım download hızı 1-2 Mbps dolanıyor. Fakat modemi kapatıp açınca sorun düzeliyor. Ama 30 dakika ile 60 dakika aralığında tekrar hızım düşüyor. TurkNet kullanıyorum. Durumu anlattım, gerekli kontroller sağlandı. Altyapı kaynaklı herhangi bir sorun tespit edilemedi zira modem üzerinden DSL günlüğüne baktığımda modeme olması gereken değerler ulaşıyor. Ayrıca modemi açıp kapattığımda olması gereken hız değerlerine çıkıyorum. Altyapıdan veya TurkNet üzerinden bir sorun olmadığını düşünüyorum. Ben de modemi resetledim, kablo ile test yaptım. Herhangi bir proxy, VPN, DNS gibi bir şey kullanmıyorum. Tarayıcı eklentisi vs. hiçbir şey yok, ayrıca 5 adet bilgisayarım var. Özellikle birisine format atıp test ettim. Evim müstakil, evimin odalarının içerisinde CAT6 kablo çekili, dışarıdan Türk Telekom'dan evin girişine tek bir Türk Telekom bakır hattı geliyor. Direkt modeme bağlı, sağa sola gitmiyor. Karmaşık bir bakır altyapısı yok, Türk Telekom ekipleri gerekli ölçümleri yaptı. Zaten hat ile ilgili bir sorun yok fakat şöyle bir durum var. ASUS N16 modem kullanıyorum. Türk Telekom'dan gelen bakır kabloyu direkt modeme taktığımda DSL yanıp yanıp sönüyor. Sabitlenmiyor ve yanıp sönme bittikten sonra hiç yanmıyor. Fakat VDSL splitter takıp ayırdıktan sonra modeme bağlıyorum. DSL sabitlenip internete çıkıyorum. Sabit telefon kullanmıyorum. Zaten splitter bir sorun değil, yeri gelmişken değinmek istedim. TurkNet geçtiğimden beri splitter takılı bir şekilde sıfır sıkıntı kullanıyordum. Yaklaşık 3-4 senedir TurkNet kullanıyorum. Daha bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca kendi yapmış olduğum testlerde ASUS modemim çok ısındığını gördüm. Modemin altına laptop soğutucu koydum. Yeni bir splitter ile eskisini değiştirdim. Ama sorunum çözülmedi. Son çare olarak yeni modem sipariş verdim. Keenetic Omni DSL N300 KN-2011. Bakalım, gelince kurup test edeceğim. Umarım modem değiştirmek sorunu çözer. Bu arada ASUS N16 yazılımı günceldir.

fw.JPG

dslgunluk.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim Türk Telekom'da çok kullanınca interneti kesiyor, geçen ay DSL sabit yanmasına rağmen sürekli internet ışığı sönüyor, modemin IP bağlantısı kesiliyordu. 900 GB kullandım diye kesiyorlar, bak şimdi yeni ay diye kullanım sıfırlandı, her gün yaşadığım kesinti kalktı, darısı ay sonuna :).

Son düzenleme:
Benim Türk Telekom'da çok kullanınca interneti kesiyor, geçen ay DSL sabit yanmasına rağmen sürekli internet ışığı sönüyor, modemin IP bağlantısı kesiliyordu. 900 GB kullandım diye kesiyorlar, bak şimdi yeni ay diye kullanım sıfırlandı, her gün yaşadığım kesinti kalktı, darısı ay sonuna :).

900 GB ayda napıyorsun kardeşim normal insan 1 ayda Max 200 GB kullanır maşallah sende abartmışsın.

900 GB ayda napıyorsun kardeşim normal insan 1 ayda Max 200 GB kullanır maşallah sende abartmışsın.
Arada bilgisayar satışıyla uğraşıyorum, GTA 5 sorup duruyorlar, geçen ay 3 defa indirmişimdir, sonuncusunda oyunu depoladım yeter artık :D, zaten buna başlı başına 200 GB gitti, Forza Horizon 4 indirdim 76 GB, GTA 5 harici istedikleri oyunları indirdim, 100-120 GB, gerisini de hatırlamıyorum, tek başımıza kullanmıyoruz ki, sonuçta sınırsız diyorsun ama icraata gelince bilerek interneti kesiyorsun, aradığım gibi geri geliyordu internet. Sürekli kesmeseler rahat 1,1-1,2 TB yapardım :).

Arada bilgisayar satışıyla uğraşıyorum, GTA 5 sorup duruyorlar, geçen ay 3 defa indirmişimdir, sonuncusunda oyunu depoladım yeter artık :D, zaten buna başlı başına 200 GB gitti, Forza Horizon 4 indirdim 76 GB, GTA 5 harici istedikleri oyunları indirdim, 100-120 GB, gerisini de hatırlamıyorum, tek başımıza kullanmıyoruz ki, sonuçta sınırsız diyorsun ama icraata gelince bilerek interneti kesiyorsun, aradığım gibi geri geliyordu internet. Sürekli kesmeseler rahat 1, 1-1, 2 TB yapardım :).

Vallahi helal olsun 900 GB iyi kullanım kullanmak zor değil tabii bırakırsın iner o ayrı mesele de ben GTA 5'de indirsem toplam 200 GB ancak gidiyor :D oda GTA 5 aşağı yukarı 100 GB.

Kardeşim bende ortalama ayda 1 veya 2 TB download yapıyorum. Onun dışında 1 TB yakın upload yapıyorum. Yayın video işleri ile uğraşıyorum.

Aynı modemi kullanıyorum, TürkNet'liyim, müstakil evde oturuyorum, baştan sona anlattığınız sorunu yaşadım ve çözümlerinizi bende denedim lakin yok, olmuyor. Bir an 33 Mbps download birkaç saat sonra 27-28 Mbps oluyor keza upload değerleride değişiyor. Merakla bekliyorum yeni modem sorunu çözecek mi? Tecrübenizi tekrar paylaşırsanız sevinirim. Umarım çözülür.

Aynı modemi kullanıyorum, TürkNet'liyim, müstakil evde oturuyorum, baştan sona anlattığınız sorunu yaşadım ve çözümlerinizi bende denedim lakin yok, olmuyor. Bir an 33 Mbps download birkaç saat sonra 27-28 Mbps oluyor keza upload değerleri de değişiyor. Merakla bekliyorum yeni modem sorunu çözecek mi? Tecrübenizi tekrar paylaşırsanız sevinirim. Umarım çözülür.

Yeni modemin çözeceğini sanmıyorum sağlayıcı ile ilgili o.

Biz yazlık bir bölgede oturduğumuzdan virüsten dolayı yazlıkçılarda sabit kalmaya başladılar ve internet aboneliği almaya başladılar. Nüfus normalden fazla seyrediyor şu an acaba santraldeki cihazlar veya dslam kapasitesi yetersizmi geliyor bilemedim. Bu arada gece saat 01:00 ile 05:00 arası sıkıntı yok.

Biz yazlık bir bölgede oturduğumuzdan virüsten dolayı yazlıkçılarda sabit kalmaya başladılar ve internet aboneliği almaya başladılar. Nüfus normalden fazla seyrediyor şu an acaba santraldeki cihazlar veya dslam kapasitesi yetersizmi geliyor bilemedim.

Mantıklı bu durumdan da kaynaklı olabilir. Aboneler çoğaldıkça kapasite düşer. Yeni altyapı yatırımları gerekli olabilir. Bir de şöyle bir önerim var. Mevcut modeminizin kablosuz bağlantısını tamamen devre dışı bırakın ve kablo ile tek bir bilgisayar bağlayın. Bir süre bu şekilde test edin.

Ayrıca yeni aldığınız Keenetic modem de oldukça ısınan bir ürün. (Tabi buna yaz ayının ve sıcak iklimin de etkisi var.) Extra DSL olanını yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. Sistem de self-test den aldığım bilgiler de 67 ve 79 derece çalışıyordu. Siz altına lapton soğutusu kullanmışsınız ben de fanlı stant yaparak ısıyı 46 ve 57 dereceye indirdim. Bu şekilde kullanıyorum daha serin ve kararlı çalışıyor. Yalnız cihazın yazılımı çok güzel, düzenli geliştiriliyor ve güncelleme alıyor. Diğer modemler deki gibi al unut değil. Çoğu firma ya güncellemiyor ya da çok geç güncelliyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı