TurkNet nasıl bir operatör?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhaba arkadaşlar. Türk Telekom tahhütümün bitmesine tam 6 ay kaldı. TurkNet düşünüyorum ama yorumlara baktığımda o kadar çok seveni olduğu gibi nefret eden bir kesim de var. Şimdi bu TurkNet iyi mi kötü mü? Nakil süreci nasıl oluyor? Nakil yaptırdığımızda kurulum ücreti alıyor mu? TurkNet değilse hangi firmayı önerirsiniz? Neden? Altta hat değerlerim.
IMG-20201219-WA0034.jpeg

Yani işin özeti şu ki eğer "Türk Telekomda kal. Şimdiki internetini bozma vs." derseniz bunu asla yapmayacağım. Çıkmaya da kararlıyım açıkçası.
Türk Telekom da kalın demiyorum. Siz sadece hız için değiştiriyorsunuz gibi konuştunuz o yüzden mesele hızsa İSS değiştirmenizin manası yok dedim. İyi hizmet veremiyorlarsa tabi ki değiştirin.
Hocam Millenicom'dayken de 35Mbps tarifesini kullanıyordum o zamanda hattım fiberdi fakat son 1 2 aydır internet hızım 2 oda ötedeki bilgisayarımda ciddi sorunlar veriyor 35 Mbps'lik hattın 32'sini PC'den alırken (Wi-Fi) şu an 5-6'lara kadar düşüyor yan odada internet donuyor gibi absürt durumlar oldu Millenicom'la irtibata geçtim modemden kaynaklımı vesaire diye bana Türk Telekom modeminizi inceledi bir sorun gözükmüyor diye geçiştirdiler en sonda da kendi serverlarımızda gece sorun var ondan kaynaklı olabilir dediler TurkNet'e sordum hizmet kalitesinden dolayıdır modemden kaynaklı olduğu sanmıyoruz cevabını aldım aynı durum yaşanırsa Wi-Fi ile 50'lerin altına düşeceksem hiçbir işime yaramayacak bu iş sorunun modemden kaynaklanma olasılığı var mıdır acaba
Hocam Türk Telekom veya altyapısını kullanan diğer İSS lerde hız düşüyor. Bunu türknette kabul etti zaten. Yoğunluktan dolayı çalışmalar yapana kadar hız kısıtlıyorlar. Türk Telekomun altyapısını kullanan herhangi bi İSS te bu sorun oluyor. Yani sıkıntınız mileniyle alakalı değil. O kadar yoğunluk var ki türknet yüzde 50 hız düşüşlerinin olduğunun farkındayız o yüzden çalışmalarımız son hız devam ettiriyoruz yazdı. Bizzat açtığım destek talebine. Benimde 75 mbps olan bağlantım. Akşamları 8 den 12 ye kadar 10 mbpslerde geziyor.

Türk Telekom da kalın demiyorum. Siz sadece hız için değiştiriyorsunuz gibi konuştunuz o yüzden mesele hızsa İSS değiştirmenizin manası yok dedim. İyi hizmet veremiyorlarsa tabi ki değiştirin.
Yok. Hiçbir şekilde hizmetlerinden memnun değilim. Demin dedim ya. Hazırda olan hızlı netimi durduk yere 8 Mbps'e kıstılar. Sorun için aradım ekipleri evime yolladı. Sonrasında adam elindeki aletle hattıma baktı. Bip sesini aldı "sorun yok" dedi. Sonra bir anda "hattınız kötü" deyip internet hızımı 4 Mbps'e kıstılar. Bu devirde 4 Mbps kime neye yeter? Benim tek istediğim hat hızımın tamamını versinler. Gerisini ben kararlılık ayarıyla kendim halledebilirim. Oldu ki kopma yaşadım hız yüzünden, girerim yönetim ayarına. Ordan kararlılık ayarını -4 dB yaparım hızımı, SNR değerimi vs. kendim ayarlarım. Günümüzde çıkan çoğu modem bunu destekliyor. Fahiş fiyatlardan bahsetmiyorum bile zaten. En kötü paketleri bile 95 TL civarı. Yıl 2021 olacak hala bunlarla uğraşıyoruz ya. Şöyle söyliyim Türk Telekom her tarafa en ince yere bile fiber döşese bizim orayı kesinlikle atlarlar gereksiz diye. Türk Net'in altyapısının burda olmasını çok isterdim açıkçası...

Yok. Hiçbir şekilde hizmetlerinden memnun değilim. Demin dedim ya. Hazırda olan hızlı netimi durduk yere 8 Mbps'e kıstılar. Sorun için aradım ekipleri evime yolladı. Sonrasında adam elindeki aletle hattıma baktı. Bip sesini aldı "sorun yok" dedi. Sonra bir anda "hattınız kötü" deyip internet hızımı 4 Mbps'e kıstılar. Bu devirde 4 Mbps kime neye yeter? Benim tek istediğim hat hızımın tamamını versinler. Gerisini ben kararlılık ayarıyla kendim halledebilirim. Oldu ki kopma yaşadım hız yüzünden, girerim yönetim ayarına. Ordan kararlılık ayarını -4 dB yaparım hızımı, SNR değerimi vs. kendim ayarlarım. Günümüzde çıkan çoğu modem bunu destekliyor. Fahiş fiyatlardan bahsetmiyorum bile zaten. En kötü paketleri bile 95 TL civarı. Yıl 2021 olacak hala bunlarla uğraşıyoruz ya.
Hocam adamların o hızı vermeleri adamların suçu değil ki oturduğunuz yerin altyapısı kötü. Şuan da ben kendim söylüyorum altyapınıza 8 mbps verebilmeleri bile iyi. Sizin tek istediğiniz hat hızınızın tamamını versinlerde o öyle olmuyor işte. Gözüken değil sadece. Hızınız o anki altyapını durmunuza göre sürekli değişir. Bu hızı kopmadan siz ayarlıyamazsınız öyle olsa herkes bu şekilde yapardı. Adamların bi bildikleri var ki söylüyorlar. Alabileceğiniz hızın hepsini verirlerse sürekli kesilir internetiniz kopmaz direk gider. Altyapınız kaldırmaz. Altyapınızın o hızı kaldırıp kaldıramamasını kararlılık ayarında düzeltemezsiniz. Adamlarda internetiniz kopmasın diye bunu yapıyorlar. Öyle birşey olsaydı herkese max hızı dayarlardı. Sonra interneti kopan kopana müşteri hizmetleri boş durmazdı şikayetler alırlardı. O yüzden internetiniz sürekli kopmasın diye bu hızı veriyorlar.

Hocam adamların o hızı vermeleri adamların suçu değil ki oturduğunuz yerin altyapısı kötü. Şuan da ben kendim söylüyorum altyapınıza 8 mbps verebilmeleri bile iyi. Sizin tek istediğiniz hat hızınızın tamamını versinlerde o öyle olmuyor işte. Gözüken değil sadece. Hızınız o anki altyapını durmunuza göre sürekli değişir. Bu hızı kopmadan siz ayarlıyamazsınız öyle olsa herkes bu şekilde yapardı. Adamların bi bildikleri var ki söylüyorlar. Alabileceğiniz hızın hepsini verirlerse sürekli kesilir internetiniz kopmaz direk gider. Altyapınız kaldırmaz. Altyapınızın o hızı kaldırıp kaldıramamasını kararlılık ayarında düzeltemezsiniz. Adamlarda internetiniz kopmasın diye bunu yapıyorlar. Öyle birşey olsaydı herkese max hızı dayarlardı. Sonra interneti kopan kopana müşteri hizmetleri boş durmazdı şikayetler alırlardı. O yüzden internetiniz sürekli kopmasın diye bu hızı veriyorlar.
İyi de asus modemlerde kararlılık ayarı var. Ben bunu -10 dB ye çektiğimde hattım 6 Mbps'e düşmüştü ama çok aşırı derecede stabil bir bağlantım vardı. Adamların Max. hızı vermemelerinin sebebi ise kendi verdikleri modemlerde böyle bir ayarın olmayışı tamamen. Bir de çoğu kullanıcı hala bu durumun farkında bile değil. Bakın altta bunun ayarı dahi var. Yani ben bir şeyler biliyorum ki böyle yapmalarını istiyorum. Ama tabi yine de verdikleri hizmetten çok memnun değilim. El alem Fiber ve VDSL'de keyif çatarken bizler 2021 yılında 2010'ların internetinde sürünüyoruz. Altyapıların tamamı Türk Telekoma ait. Yani yine Türk Telekoma çıkıyoruz. Bu zamana kadar hangi kullanıcısını mutlu etmiş ki acaba.

Screenshot_20201220-140951_Chrome.jpgScreenshot_20201220-141032_Chrome.jpg

İyi de asus modemlerde kararlılık ayarı var. Ben bunu -10 dB ye çektiğimde hattım 6 Mbps'e düşmüştü ama çok aşırı derecede stabil bir bağlantım vardı. Adamların Max. hızı vermemelerinin sebebi ise kendi verdikleri modemlerde böyle bir ayarın olmayışı tamamen. Bir de çoğu kullanıcı hala bu durumun farkında bile değil. Bakın altta bunun ayarı dahi var. Yani ben bir şeyler biliyorum ki böyle yapmalarını istiyorum. Ama tabi yine de verdikleri hizmetten çok memnun değilim. El alem Fiber ve VDSL'de keyif çatarken bizler 2021 yılında 2010'ların internetinde sürünüyoruz. Altyapıların tamamı Türk Telekoma ait. Yani yine Türk Telekoma çıkıyoruz. Bu zamana kadar hangi kullanıcısını mutlu etmiş ki acaba.

Eki Görüntüle 791191Eki Görüntüle 791195
Hocam hala aynı şeyi söylüyorsunuz. Size max hızı verdiklerinde siz kararlılık ayarlarıylar stabil bi duruma soksanız da size verebilicekleri max hızı verseler altyapınız kaldırmaz o hızı. Bakın stabil hale getimekten bahsetmiyorum kaldırmaz. İnternet size ulaşmaz DSL ışığınız sabitlenmez sabitlense bile sürekli kopar. Altyapınızın kaldırmadığı hızı verirlerse siz onu stabil hale getiremezsiniz. Altyapınızın durumunu değiştiremezsini çünkü.

Hocam hala aynı şeyi söylüyorsunuz. Size max hızı verdiklerinde siz kararlılık ayarlarıylar stabil bi duruma soksanız da size verebilicekleri max hızı verseler altyapınız kaldırmaz o hızı. Bakın stabil hale getimekten bahsetmiyorum kaldırmaz. İnternet size ulaşmaz DSL ışığınız sabitlenmez sabitlense bile sürekli kopar. Altyapınızın kaldırmadığı hızı verirlerse siz onu stabil hale getiremezsiniz. Altyapınızın durumunu değiştiremezsini çünkü.
Anladım. Peki o zaman. Adamlar bana altyapı getirmeyeceğine göre en iyi çözüm taşınmak sanırım.

Geri
Yukarı