TurkNet ve TTNET'te OBS'te neden fazla ping var?

Siodhach

Hectopat
Ben İstanbul'da oturuyorum ve TT kullanıcısıyım. Arkadaşım Antalya'da oturuyor ve TurkNet kullanıyor. İkimizin de down-up değerleri gayet yerinde ve yeterli. OBS ayarlarımız tam driver falan filan her şey var. İkimiz yayıncıyız bir Speedtest yaptığımızda veya OBS'den yayın açtığımızda ping değerlerimiz çok fazla çıkıyor ve OBS'de sağ alttaki buton kıpkırmızı gözüküyor. Sizce ne yapmamız gerekir? Desek bayram sebebiyle böyle bütün büyük şehirler boşaldı zaten aksine pingin az olması gerekmiyor mu? Her bir yardımınız çok işime yarar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben İstanbul'da oturuyorum ve TT kullanıcısıyım. Arkadaşım Antalya'da oturuyor ve TurkNet kullanıyor. İkimizin de down-up değerleri gayet yerinde ve yeterli. OBS ayarlarımız tam driver falan filan her şey var. İkimiz yayıncıyız bir Speedtest yaptığımızda veya OBS'den yayın açtığımızda ping değerlerimiz çok fazla çıkıyor ve OBS'de sağ alttaki buton kıpkırmızı gözüküyor. Sizce ne yapmamız gerekir? Desek bayram sebebiyle böyle bütün büyük şehirler boşaldı zaten aksine pingin az olması gerekmiyor mu? Her bir yardımınız çok işime yarar.

Hangi çözünürlük / FPS'e kaç bitrate veriyorsun?

VDSL ise normal. Fiber ise normal değil. VDSL ADSL'in gelişmiş versiyonu diye tanımlayabilirim. Fiberde evlere kadar 1000'e 1000 hızlara imkan veriyorken VDSL de tam simetrik olmasa da Max 100 verilebiliyor. (Kablonet'in kendi anlatımına göre). Senin uploadın örnek veriyorum 10 Mbps ise yayına 8K veriyorsundur. Bu da ping dalgalanmasına sebep olur. OBS de yayın dalgalanmasını önleyen özellik var. Kaç sene önce videosunu çekip attım YouTube'a ama, YouTube'un aptal algoritması aşağılara çekti beni. OBS Advanced bölümünde aşağılarda bir ayar var. Ona tıkladıktan sonra yine aşağılarda 3 tane seçenek çıkacak. Bitrate oranını dengeleme vs. gibi 3 tane ayar var. Sen onlardan 1 tanesini açsan ping dalgalanması çok çok çok minimal düzeyde olacak (yerini unuttuğum için böyle yazdım). FPS oyunlarında falan anlamazsın bile o dalgalanmayı. Yine de 8K bitrate verebileceksin. VDSL'in kötü yanı bu. Fiber de ise şu an 20 Mbps upload alıyorum. TT fiber altyapı. GIBIRNet kullanıcısıyım. Sadece VPN kullanırsam upload verebiliyorum Twitch'e. 2K'den yukarı veremiyorum. Bakalım yarın eve geçince GIBIRNet'e bildireceğim tekrardan. Aynısı Superonline kullanır iken olmuştu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı