TurkNet xDSL geçiş sorunu

ComAndConquer

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS TUF Plus X570(WIFI)
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X
RAM: 4x8=32GB ADATA XPG Spectrix D50 8GB (4 adet)
Soğutma: ASUS TUF Gaming LC120 RGB 120 mm İşlemci Sıvı Soğutucu
Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING LHR 256 Bit GDDR6 8 GB
Depolama: Samsung 980 Pro 1TB, WD Blue 1 TB HDD, Toshiba 500 GB HDD
PSU: ASUS ROG-STRIX-850G 850W
Kasa: ASUS TUF Gaming GT301
Monitör: GIGABYTE G24F-2
Meslek
Bilgisayar Programcılığı
TurkNet'i an itibarıyla 7 gündür kullanmaktayım ve bir not kırmak istiyorum doğrusu. Turkcell Superonline kullanıcısıyken altyapı sorgulamadan baktığım zaman altyapımın 55 Mbps'ye kadar çıkabildiğini ama bu durumun 4 +- mbps değerlerin değişebileceğini söyledi. Tamam dedim hatta bir -10 mbps daha ben ekledim bina eski vs. zaten Turkcell'den çıkmamın sebebi yüksek fiyat ve taahhüt çilesiydi. xDSL numaramı girdim başvuru formuna yaptım başvurumu 2 günde direkt bağlantı gerçekleşti. Geçiş sırasında bazı problemler oldu Turkcell tarafından bir kapanma olmadı. TurkNet'e sorduğumda operatörümü arayıp iptal etmemi söylediler ben de aradım iptal etmek istiyorum dedim Superonline'a falan neyse. 3.günde sadece hattımdan TurkNet gelmeye başladı artık. Hız testlerinde gerek Speedtest olsun gerek TurkNet'in kendi hız testi olsun denediğimde sadece 1 gün 29 mbps'lere yanaştı sonra bir daha o hızı göremedim ve 20'lerde geziniyor şu an 22 oluyor 20 oluyor. Altyapım neymiş diye baktığımda bu sefer 50 mbps yerine 35 Mbps görünüyor. Demek ki xDSL geçişim ya olmadı umursamadılar ya da TT kiraladığı sırada kıstı, ama portumun değiştirip kiraladı sanırım hızım farklılaştı haliyle. Burada suçlu aslında TurkNet değil ama bana gösterdiği değerlerde bir tutarsızlığın olması canımı sıktı sadece. Eğer bilseydim 20 Mbps vereceklerini 100 TL'ya daha iyi 24 mbps paketlerden alırdım. Şimdi Netspeed'den falan altyapımı sorguladığımda 65 mbps gösteriyor ve artık tahmin edebiliyorum geçtiğim sırada hızımın düşürüleceğini. Uploadında hiçbir sorunum yok direkt 7.4 mbps veriyor ama indirme hızı konusunda böyle bir problemin yaşanması ve xDSL portumun değişmesi şu an rakamlara bakıyorum eski xDSL rakamları değil bağlı olan ve duruma üzüldüm doğrusu bunu belirtmek istedim.

Buraya hat değerlerinizi görebileceğimiz bir ekran görüntüsü yükler misiniz? O şekilde yorum yapmak daha kolay olur.

Modem üzerinden değerlerim bu şekilde görünüyor:
Ekran görüntüsü 2022-03-16 151427.png

Ama Netspeed'e adresimi girdiğimde bu şekilde görünmekte:
Ekran görüntüsü 2022-03-16 151533.png

Turknet'e başvurmadan önce de Turknet üzerinden alabileceğim hız 55 mbps görünüyordu. Şimdi bağlattıktan sonra Turknet üzerinden tekrar adresimi girdiğimde 35 gösteriyor artık. Netspeed değerleri aynı ama hala 65 mbps gösteriyor %90 ihtimalle bu hızları alamayacağım ama garip bir durum doğrusu. Abone olana kadar yüksek hız gösterip Turk telekom geçişi sırasında hızı kısıyor sanırım.

Ekran görüntüsü 2022-03-16 152418.png

Ayrıca sözleşmemde geçtiğim sırada belirtilen hız da bu şekildeydi a4 kağıdı üzerinde.

Son düzenleme:
Modem üzerinden değerlerim bu şekilde görünüyor:
Eki Görüntüle 1333615

Ama Netspeed'e adresimi girdiğimde bu şekilde görünmekte:
Eki Görüntüle 1333616

Turknet'e başvurmadan önce de Turknet üzerinden alabileceğim hız 55 mbps görünüyordu. Şimdi bağlattıktan sonra Turknet üzerinden tekrar adresimi girdiğimde 35 gösteriyor artık. Netspeed değerleri aynı ama hala 65 mbps gösteriyor %90 ihtimalle bu hızları alamayacağım ama garip bir durum doğrusu. Abone olana kadar yüksek hız gösterip Turk telekom geçişi sırasında hızı kısıyor sanırım.
NetSpeed'i arayarak net bilgi alabilirsiniz ne kadar hız alabileceğinizle ilgili. Ayrıca hat transferi sırasında eski hattı normalde taşıma yapan firmanın iptal ettirmesi gerekiyor, cidden ilginç bir firma TurkNet.

Şu an tekrar TurkNet üzerinden bir destek kaydı oluşturdum. Arıza sorgula butonuna bastığımda düşük hız/modem kaynaklı olduğu söyleniyor. Tekrar bir başvurdum desteğe çözülmezse artık alternatif seçenekler aramak durumundayım.

Ayrıca belirtmek istiyorum "Teknik bigiler" sekmesine geldiğimde bazen gösterilen bilgiler değişiyor. Mesela Fiziksel durum(VAE) kapalı diyor ama internetim hala var ve yavaşlama yapmıyor sabit şekilde 20 mbps, modem buluşmuyor diyor ama hala aynı şekilde hız aynı kesilme kopma sorunum yok sadece hızım yavaş. Sayfaya f5 attığımda bazen ikiside bağlı görünüyor. Genel bir problem mi sistemsel mi bilmiyorum.

Modem kaç yıllık?
Baya eski diyebilirim şu zyxel vmg3312-b10b modeli bir modem. Ama anlayamadım modemde bir problemim olsa uploadımda da bir düşme olması gerekmiyor mu? Vdsl2 destekli bir modem olduğunu görüyorum ama.

TurkNet'i an itibarıyla 7 gündür kullanmaktayım ve bir not kırmak istiyorum doğrusu. Turkcell Superonline kullanıcısıyken altyapı sorgulamadan baktığım zaman altyapımın 55 Mbps'ye kadar çıkabildiğini ama bu durumun 4 +- mbps değerlerin değişebileceğini söyledi. Tamam dedim hatta bir -10 mbps daha ben ekledim bina eski vs. zaten Turkcell'den çıkmamın sebebi yüksek fiyat ve taahhüt çilesiydi. xDSL numaramı girdim başvuru formuna yaptım başvurumu 2 günde direkt bağlantı gerçekleşti. Geçiş sırasında bazı problemler oldu Turkcell tarafından bir kapanma olmadı. TurkNet'e sorduğumda operatörümü arayıp iptal etmemi söylediler ben de aradım iptal etmek istiyorum dedim Superonline'a falan neyse. 3.günde sadece hattımdan TurkNet gelmeye başladı artık. Hız testlerinde gerek Speedtest olsun gerek TurkNet'in kendi hız testi olsun denediğimde sadece 1 gün 29 mbps'lere yanaştı sonra bir daha o hızı göremedim ve 20'lerde geziniyor şu an 22 oluyor 20 oluyor. Altyapım neymiş diye baktığımda bu sefer 50 mbps yerine 35 Mbps görünüyor. Demek ki xDSL geçişim ya olmadı umursamadılar ya da TT kiraladığı sırada kıstı, ama portumun değiştirip kiraladı sanırım hızım farklılaştı haliyle. Burada suçlu aslında TurkNet değil ama bana gösterdiği değerlerde bir tutarsızlığın olması canımı sıktı sadece. Eğer bilseydim 20 Mbps vereceklerini 100 TL'ya daha iyi 24 mbps paketlerden alırdım. Şimdi Netspeed'den falan altyapımı sorguladığımda 65 mbps gösteriyor ve artık tahmin edebiliyorum geçtiğim sırada hızımın düşürüleceğini. Uploadında hiçbir sorunum yok direkt 7.4 mbps veriyor ama indirme hızı konusunda böyle bir problemin yaşanması ve xDSL portumun değişmesi şu an rakamlara bakıyorum eski xDSL rakamları değil bağlı olan ve duruma üzüldüm doğrusu bunu belirtmek istedim.
Merhaba, özel mesaj üzerinden iletişime geçtim.

Sorunum binadan çıktı arkadaşlar. TurkNet ilgilendiği için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı