TurkNet'in peering anlaşmaları ne kadar fayda sağlıyor?

244012

Hectopat
Makaleler
7
Screenshot_1.png

Peering anlaşmaları diğer internet sağlayıcılarıyla arasında ne kadar fark oluşturuyor? Önemli bir fark mı? Bu konuda net bir veri var mı?

Büyük ihtimalle mantığı ping düşürme uygulamaları gibidir. Bu uygulamalar destekli oyunlar için sana özel ağ sağlar ve sen başka ağ trafiğine takılmadan sadece oyun için yapılan trafikte dolaşırsınız. O kadar ahım şahım bir fark olacağını sanmıyorum. İnternet hızı olarak çok fark etmez bence ama ağ gidiş geliş süresi (ping) üzerinde etkisi olur ama bu servislerde de pek anlamı yok.

Kısa süre önce TT'den TurkNet'e geçtim. Ping olarak aşağı yukarı aynı sonucu veriyor. TT'de iken 5'den fazla noktaya uğramam gerekiyordu. TurkNet bunu 5 noktada çözmüş.

Mesela TurkNet Viyana Valve sunucularına ulaşırken 5 hop ile gidebiliyorum.

resim_2021-01-31_200654.png

Netflix konusunda ve Twitch konusunda ciddi fark ediyor. Twitch'te 1080p kaynak ayarında takılıyorum, takılıyorum derken izleyebiliyorum. Netflix için donma takılma sorunu kalmadı.

Kısa süre önce TT'den TurkNet'e geçtim. Ping olarak aşağı yukarı aynı sonucu veriyor. TT'de iken 5'den fazla noktaya uğramam gerekiyordu. TurkNet bunu 5 noktada çözmüş.

Mesela TurkNet Viyana Valve sunucularına ulaşırken 5 hop ile gidebiliyorum.

Eki Görüntüle 860400

Netflix konusunda ve Twitch konusunda ciddi fark ediyor. Twitch'te 1080p kaynak ayarında takılıyorum, takılıyorum derken izleyebiliyorum. Netflix için donma takılma sorunu kalmadı.
Türk Telekom iyi gezdiriyor. :D Acaba bir sorum olacak şimdi ben Youtube'da 1080p yayın izliyorum ama Twitch'de 720p'de bile takılmalar yaşıyorum sizce bu yüzden midir? Bu kadar fark edeceğini hiç düşünmemiştim.
Ekran Görüntüsü (679).png

Türk Telekom iyi gezdiriyor. :D Acaba bir sorum olacak şimdi ben Youtube'da 1080p yayın izliyorum ama Twitch'de 720p'de bile takılmalar yaşıyorum sizce bu yüzden midir? Bu kadar fark edeceğini hiç düşünmemiştim.
Eki Görüntüle 860413
TT'nin asırlardır Twitch performansı kötüydü. Kapasite artırımına gidip düzeltmeleri gerekiyor ama yapmıyorlar.

Sabahın 5'inde 1080p takılmadan izleyebiliyorsunuz ama akşam 5'de yazdığınız gibi oluyor. Buradan anlaşılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı