Tutaste ve Alberto Sego parfümleri

gogoli

Femtopat
Daha fazla  
Son 2 ay içinde hem Tutaste hem deAalberto Sego'dan toplam 8 adet parfüm aldım. Genel olarak amacım kokuları deneyimlemek, benim için doğru parfümü bulmak ve orijinalini almaktı. Ama deneyimledikten sonra farklı farklı parfümleri alıp koklamanın, notalarını keşfetmenin ve kokuları araştırmanın güzel bir hobi olacağını da düşünmeye başladım. Benim deneyimim, notlarım ve puanlarım şu şekilde.

Tutaste.

(Orijinal parfüm-tutaste kodu)

-Diyor Sauvage (sauvage 2015 [SVG]): Ortamlarda çok fazla duyumsadığım bir koku. Açılışı yoğun baharatlı olsa da, sonralarda daha pudramsı ve aromatik hoş bir kokuya yerini bırakıyor. Kalıcılığı ve yayımlı orta düzey, her mevsime ve kör alıma uygun. Çok fazla kişinin kullandığı bir parfüm olduğu için her halükarda birisinin eski sevgilisini hatırlatacaktır :) - Nenim parfümüm değil. (6/10)

-Creed Aventus (aventos Delux [Yeni] ): Tam bir bahar-yaz kokusu. Açılışı meyvemsi ve narenciye notalı, bitişi ise tarif edemediğim hoş bir fresh kokuya yerini bırakıyor. ( tarif edemediğim koku misk olabilir). Risksiz her türlü kullanılabilir. Kalıcılığı ve yayımlı orta altı düzey - Kullanmayı düşünüyorum. (7/10)

-Bois Imperial Essential ( boıs ımperıal [Bois]): Liner bir parfüm yani ilk sıkımda aldığınız koku ile saatler sonra aldığınız koku hep aynı olacak (üst-orta ve temel nota yok). Hafif odunsu ve fresh bir koku. Kalıcılığı orta-orta üst. Kış hariç her mevsime ve kör alıma uygun. Farklı bir koku olduğu için kullanmayı düşünüyorum. (7/10)

-Grand Soir Maison Francis Kurkdjian (maysın Grand so [Gran]): Bunu nasıl anlatsam bilemedim. Öncelikle nıs-liner bir parfüm, nıs parfümler arasında da bayağı bir övgüye mazhar olmuş, afrodizyak etkisinden bahsetmişler. Fakat ilk sıkımdaki o ağır koku ve sonrasında bıraktığı tatlımsı, sıcak vanilya-amber kokusunu pek sevmedim. Daha çok 30+ yaş üstüne uygun. Kalıcılığı çok yüksek, 2 gün koku kazağımdan çıkmayınca yıkamak zorunda kaldım. Açıkçası ileride bir şans daha vermeyi düşünüyorum (5/10)

Alberto Sego.

Channel Bleu de Channel Eau de Parfum (no: 1298 - bleu de eau): Çok bilindik, generic bir parfüm. Her mevsime uygun. Hafif tıraş kolonyalarını andırıyor. 40+ yaş üstüne uygun. Kalıcılığı orta-orta üst düzey. Çok seveni var ama ben pek sevmedim. (6/10)

Yves Saint Laurent la Nuit de L'homme (no: 1306 - la nuit de l'homme): Aralarında en fazla sevdiklerimden biri, tatlımsı, aromatik, kakule ve lavanta kokusu alıyorum. Bunca yumuşak kokuya rağmen halen erkeksi kalması ilginç. Fakat hafif, kalıcılığı ve yayılımı inanılmaz az bir koku. Sadece kendiniz koklayabilirsiniz. Her saat başı 1 fıs sıkıp sıkıp koklayın. 1 saat içinde tüm koku yok olup gitti. Yaptığım araştırmada orijinal versiyonunda da aynı sorun olduğu, 2-3 saat içinde tüm kokunun yok olduğu söyleniyor. Parfümü çok beğenmeme rağmen, orijinal almaya değer olduğu düşünmüyorum. (8/10)

Xerjoff Naxos(no: 1468 - naxos): Yine çok övülen ve beğenilen nıs bir unisex parfümü. Fakat aralarında en az beğendiğim bu oldu. Erkeksi bir unisex kokusu olduğu söylense de ben çok feminen buldum. Bariz bir bal ve vanilya kokusu hakim. Hafif mide bulandırıcı geldi. Kış ve sonbahara uygun. Kalıcılığı üst düzeyde. Kullanmayı düşünmüyorum. (4/10)

Tom Ford Ombre Leather(no: 1166 - ombre leather): Yine bir unisex bir parfüm. Aralarında en ilginç bulduğum kokulardan biri. Açılışta bariz, yoğun, erkeksi karanlık bir deri kokusu ve kakule ile karşılıyor. Adeta deri çantaya girmiş gibi. Sonrasında deri notasında azalıp biraz daha tatlımsı feminen bir hal alıyor. Karmaşık bir yapısı var. Kalıcılığı yüksek. Tüm gün boyunca kokuyu alabiliyorsunuz. Sadece kış ve sonbahar için uygun. Özel zamanlar için kullanmayı düşünüyorum. (7/10)

Bu arada 20 yıldır kullandığım benim için imza niteliğindeki elimdeki tek orijinal parfüm ise,
L'eau D'ıssey Pour Homme Issey Miyake: İnanılmaz güzel bir parfüm olmasına karşın performansı çok kötü bir parfüm. Sadece kendim için kullanıyorum :)

Bu her iki parfüm firmasının kalitesine gelecek olursak bence çok fark yok. Kalıcılık olarak her ikisinin de iyi ve kötü olduğu parfümler var. Her iki firmanın da esans tedarikçisinin aynı olduğu düşünüyorum. Sonuçta hiçbiri en az 8-10 temel notayı tek tek birleştirip parfüm yapmıyor. Tek bir tedarikçiden esas alıp, belli oranda alkol katıp parfüm yapıyorlar. Belki kalite ve kalıcılık burada ayrışıyor olabilir.

Yeni yıl ile birlikte özellikle, yoğun oud wood ve vetiver içeren parfümleri merak ediyorum. Türkiye de oud Wood'u hacı yağına benzetseler de, dünya genelinde çok beğenilen bir temel nota. Vetiver ise neredeyse parfümlerin %70-80'ninde kullanılan diğer bir temel nota. Bu iki kokunun yoğun olduğu parfümleri merak ediyorum. Muadillerini yine bu iki firmadan temin edeceğim, deneyimlemek istediğim diğer parfümler ise şöyle:

Tom Ford oud wood veya Creed royal oud.
Tom Ford grey vetiver veya vetiver guerlain.
Prada l'homme.
Parfums de marly layton.
Le male le parfum jean paul gaultier.

Geri
Yukarı