TV Kumandayı Çapraz Görmüyor

Seha Avunduk

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar sevgili dostlar. Şu an kullandığım, yaklaşık 8-10 yıllık bir LG televizyon var (42LD460 modeli ya da ona çok yakın bir model diyebilirim). Haliyle aradan bu kadar zaman geçince ve yoğun kullanım olunca kumandası da çok eskidi. Dün gece kumandanın içini açıp tüm parçaları yıkadım, temizledim. Bugün kuruduğundan emin olduktan sonra tekrar birleştirdim ve test ettim. Önceden tuşlara daha sert basmak, televizyonun yakınına girmek vb. gerekiyordu fakat artık bu sorunlar halloldu. Şimdi tek sıkıntım kumandanın 15-20 dereceden sonra çapraz açılarda çalışmıyor olması. Karşısında durduğum sürece ne kadar uzak olursa olsun sorunsuz çalışıyor ama çapraz açılarda olduğum zaman algılayabilmesi için şekilden şekle giriyorum. Bunun bir çözümü var mıdır? Sorun kesinlikle kumandadaysa kumandayı değişmeyi düşünüyorum fakat TV'de problem varsa boşu boşuna yeni kumanda almış olurum. Bunu yaşamış ve halletmiş biri varsa ve deneyimini paylaşırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kumandanın PCB'si yuvasına tam oturmamış olabilir. LED'i olması gereken delikte olması gerektiği gibi durmuyor olabilir.

Kumandanın önünde bulunan ır gözü tam düz şekilde yerine oturtulmadı ise geniş açılı kontrol çalışmaz sadece karşılıklı olarak çalışır gözün düz oturduğuna emin olun.

Aynı TV aynı sorun. Kumandaya sert basmak gerekiyordu. Yıkadık bir 2 tane tuş bozuldu .d . Aynı kumandadan aldık. Çaprazdan okumuyor. Eskiden de okumuyordu gerçi. Yani TV kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Kumandanın PCB'si yuvasına tam oturmamış olabilir. LED'i olması gereken delikte olması gerektiği gibi durmuyor olabilir.
Önceden darbe, düşme vb. sebeplere bağlı öyle bir şey olsa bile bugün her şeyini düzgün bir şekilde yerine oturttum. Yine de çapraz algılamıyor.
Kumandanın önünde bulunan ır gözü tam düz şekilde yerine oturtulmadı ise geniş açılı kontrol çalışmaz sadece karşılıklı olarak çalışır gözün düz oturduğuna emin olun.
Hocam IR doğrusal yayılıyor olsa televizyona çapraz dururken kumandanın ön kısmını televizyona doğrulttuğumda mantıken yine televizyona ulaşması gerekmez mi?
Aynı TV aynı sorun. Kumandaya sert basmak gerekiyordu. Yıkadık bir 2 tane tuş bozuldu .d . Aynı kumandadan aldık. Çaprazdan okumuyor. Eskiden de okumuyordu gerçi. Yani TV kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Bunda eskiden problem yoktu, 1-2 senedir bu halde ve şuan cidden rahatsız edici bir hal aldı. Adı "uzaktan kumanda" olan cihazı ya 30 santim mesafeden kullanıyorum ya da keskin nişancı triplerine giriyorum. :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı