Twitch Türkiye'deki dolandırıcılık olayları için yapılan açıklamalar

Twitch, son günlerde ortaya çıkan bir dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya. Kara para aklamanın yapıldığı, çalıntı kredi kartlarının kullandığı bu dolandırıcılık olayında pek çok yayıncının olayın içinde olduğu da biliniyor.
Jahrein, yayında bit dolandırıcılığının baştan sona nasıl çalıştığını anlattı. Jahrein'in anlatımından yola çıkarak dolandırıcılık olayı, baştan sona şu şekilde şekilleniyor:
  • Yayıncılara ulaşan dolandırıcılar, uzaktan bilgisayarlar yardımıyla reklam izleyerek bit kazandıklarını söylüyorlar ve bu bitleri ulaştıkları kişiye göndereceklerini söylüyorlar.
  • Anlaşma tamamlanınca yayıncıya çalıntı kredi kartlarından anonim olarak bağış yapılıyor. (çalıntı kredi kartlarının bazıları İran asıllı)
  • Bağış yapılan para, yayıncıya göre yayıncı ve dolandırıcı arasında %20 - %80 / %50 - %50 gibi oranlarda bölünüyor.
  • Yayıncı, kendisine gelen bağıştan dolandırıcının payını kripto para olarak kendisine verilen adrese yatırıyor.

Peki siz bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bildiğim bir yöntem bu. Bunların haricinde bu kara para aklama yönteminden yararlanmak için sırf Twitch'e girişen var. Oturup bu iş için Twitch açmamız gerekiyor diyenlere de şahit oldum. Amazon iyi bir önlem alması gerekiyor.

Twitch TR'de bunu yapmayan çok az yayıncı var.

Yozlaşmışlıkta ülkece çığır açtığımız için gayet normal geldi bana açıkçası. Ciddi bir ceza almaları lazım ama alırlar mı? Emin değilim.

Geri
Yukarı