Twitch vergi sistemi nasıl işliyor?

theYagi

Hectopat
Makaleler
5
Mesela bana bir abonelik veya bağış geldi, ben bunun vergisini nasıl ödüyorum? Kendisi otomatik alıyor mu vergiyi?

Eğer Twitch'e vereceğin vergi değil ve bizim devletimize ödeyeceğin gelir vergisinden bahsediyorsan otomatik ödemiş olmuyorsun, şirket kurup yayıncılığa en yakın mesleklerden birisine göre vergi ödemelisin diye biliyorum fakat bu da kesinlikle ileride sıkıntı yaşamayacağın anlamına gelmiyor. Yine de en mantıklısı bu çünkü bugün vergini ödemezsen ileride çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsin. Vergi ödemek isteyen yayıncıların ağladığı nokta zaten Türkiye'de bu mesleğin tam anlamıyla resmiyette olmamasından dolayı düzgün vergi ödeyememek. Jahrein sık sık bahsediyor bu durumdan.

Şirket kurmalısın... Şaka değil.
Twitch'in verdiği vergi başka, sizinki başka.
Kazandığınız para kaç para olursa olsun vergisini vermelisiniz, bunun için de şu anki kanunlarımıza göre şahıs şirketi kurmalı, bir muhasebeci ile çalışmalısınız; ayrıca sigorta primlerinizin de yatıyor olması gerekir.
Bu konu şu haliyle çok sıkıntılı.
Acilen kanuni bir düzenleme gelmeli.
Artık her şey online, bu tip gelirler için online olarak basit bir form doldurup vergisi kolayca verilmeli.

Son düzenleme:
Artık bağış linkim yok teşekkürler :D
ByNoGame bağış linki oluşturmuştum, Twitch üzerinden sildim ama, ByNoGame üzerinden silemiyorum sanırsam, bağış linkinin boşta durması bir sorun yaşatır mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı