Twitch vergilendirmesi

Türk Vergi Kanunu'nda yayıncı diye iş kodu yok. En yakın vergi dairesine ya da Mali müşavir ile iletişime geçmeniz gerek. Büyük yayıncılar bu yüzden çeşitli şirketler açıp kanuna ayak uydurmaya çalışıyorlar. Muhtemelen sizden de aynısını isteyecekler.
En iyisi durumunuz netleşinceye kadar gelen paraya dokunmayın. Şimdiki uygulama son 5 yılı baz alsa da; siz 1 yıldır yayın yaparak para kazansanız bile parayı bankadan çektiğiniz taktirde ansızın vergi dairesinden gelip fatura kayıtlarınızı inceleyebilirler. Buna herhangi bir itirazda bulunamazsınız.

Bir şahıs şirketi açıp vergi vermeniz gerekiyor. 29 yaşından küçükseniz ve ilk şirketinizi kuruyorsanız sadece %18 KDV ödüyorsunuz net karınız 70000 TL'yi geçene kadar. Sonrasında gelir vergisi de ödüyorsunuz. İşin ülkemizdeki sıkıntılı kısmı şu, evet bu ay 700 TL kazandınız, bunun %18'i vergiye gidecek, kalanın da 300-400 civarı muhasebeciye gidecek ve bu bundan sonraki her ay böyle olacak. Sıkıntı burada. İşiniz tam oturmadan her ay düzenli giderleriniz olmaya başlıyor. Devlet buna bir çözüm bulmalı.

Hocam çok yüksek ihtimalle, faturulandırıp ödemeniz gerekiyor. Sizin belirttiğiniz gibi başlarda 30 lira vergi vermekten kaçınıp gelecekte başınıza boşa borç açmayın. Bence şimdiden Vergi Daire'sine danışıp durumu öğrenin.
Zaten babamın adına bir vergi kimliği vardı (dükkanımız var) bende onun üstüne yaptım kendi vergi numaramı bilmediğim için, nasıl yapabiliriz yani otomatik e devlet vs. geçmişmidir vergiyi?

Zaten babamın adına bir vergi kimliği vardı (dükkanımız var) bende onun üstüne yaptım kendi vergi numaramı bilmediğim için, nasıl yapabiliriz yani otomatik e devlet vs. geçmişmidir vergiyi?
Dediğim gibi çok bilmiyorum. Arkadaşlarında dediği gibi bir Mali Müşavir'e veya bu işlerin içinde olan bir görevliye danışın.

Çekme abi dursun kenarda. Astarı yüzünden pahalıya gelir muhasebeci vs derken. Aklıma twitch temsilcinizden para yerine amazon hediye kodu iste demek geliyor ama %90 kabul etmezler 😄.

Arkadaşlar ben parayı bekletme kararı aldım ileride birikince çekerim zaten, ancak nasıl bekleteceğim bunu kabul edip doldurmasam yeterli olurmu?
1613432194138.png

Arkadaşlar ben parayı bekletme kararı aldım ileride birikince çekerim zaten, ancak nasıl bekleteceğim bunu kabul edip doldurmasam yeterli olurmu?
1613432194138.png
Arkadaşlar burada ne yapacağım bilgili olan birisi cevaplıyabilirmi.

Son düzenleme:
Merhabalar ilk başta sizlere bol kazançlar dilerim inşallah daha iyi yerlere gelirsiniz.

Konumuza dönecek olursak muhasebeci olarak şunları söyleyebilirim.

1-Yukarıdaki mesajlar için bir kısmı doğru bir kısmı yanlış direkt yayıncı diye kod yoktur yaptığınız işin genel olarak kapsayacak nace kodu vardır şirket açılacağı zaman bu nace kodundan yararlanabilirsiniz.

2-tabii ki de gelen para için vergi vermeniz lazım.

3-Bu gelen paraları şirket açıp devlete bildirilmesi gerekmektedir yoksa ilerleyen zamanlarda başınız ağrır örnek veriyorum şu an 5 TL vermemek için ilerleyen zamanlarda cezalarla birlikte 50 TL ödeyebilirsiniz

Şirket dediğimiz zaman bazı insanların gözleri korkuyor çok vergi çıkacak diye

Vergi levhası bulunan her iş veya işletme için şirket denir.

Size şirket açacaksak şahıs şirketi olacak.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa iletişime geçebiliriz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı