Twitch yayın açınca oyunda pingim 2 katına çıkıyor

Laune

Centipat
Daha fazla  
Twitch'in önerdiği ayarları denedim 4500 bitrate verip 720p60FPS bir yayın açtım LoL'de ping değerim 2 katına çıktı sonrasında bitrate düşürerek testler yapmaya başladım 1000 bitrate kadar pingim normal olmayan değerlerde geziyordu her türlü ayarı denedim hiçbiri işe yaramadı yabancı forumlarda biraz araştırdım ama herhangi bir çözüm bulamadım şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    12,9 KB · Görüntüleme: 80
Açıkçası bilmiyordum modem arayüzüne baktım eğer buysa;

Rehbere göz attım ama rehberde ki örnek biraz uçuk geldi. LoL'de Rusya serverinde oynuyorum 40 civarı bir ping değerim var yayın açtığımda ise 80 civarına çıkıyor yine de sorun bu olabilir mi?

Web de gezinirken bufferbloat testi diye bir şey buldum değerlerim şu şekilde;
Bu da benim sonuç. VDSL kullanıyorum. Ping kısmına takılmayın o kullandığım servis sağlayıcının yönlendirmesinden kaynaklı. Yayın açınca pingim maksimum 2-3 ms yükseliyor. Eskiden benim de sizinki gibiydi. Nasıl mı çözdüm? Çok basit. Openwrt yazılımı destekleyen bir router satın aldım ve internetten araştırıp openwrt kurup içerisine SQM yükledim. SQM'den ufak ayarlamaları yapınca bu sonuçları almaya başladım.
Yani size önerim ya SQM destekli bir modem veya router satın alın ya da en temizi Openwrt yazılımı destekleyen bir router alıp Openwrt yükleyip benim gibi kullanın.

Dosya Ekleri

• ping.png
    ping.png
    99,7 KB · Görüntüleme: 28
Rehbere göz attım ama rehberde ki örnek biraz uçuk geldi. LoL'de Rusya serverinde oynuyorum 40 civarı bir ping değerim var yayın açtığımda ise 80 civarına çıkıyor yine de sorun bu olabilir mi?
Komik gelecek ama Türkiye dışındaki bir sunucuda oynamanın etkisi olabilir. Demem o ki sunucunun uzakta olması etken olabilir. Yine de çok temelden bakıyorum soruna. Benden önceki mesajın yardımı olabilir.

Web de gezinirken bufferbloat testi diye bir şey buldum değerlerim şu şekilde;

Ben de rehberde o testi göstermiştim zaten :) Bufferbloat sorunu yaşıyorsunuz, testte de görüldüğü üzere upload yaparken pinginiz 240 ms artmış. Bu sorunun çözümü modemden geçiyor, modeminizde QoS ayarıyla çözmeyi deneyebilirsiniz. Bir değişiklik olmuyorsa tek çözüm bir router almak.

Bu da benim sonuç. VDSL kullanıyorum. Ping kısmına takılmayın o kullandığım servis sağlayıcının yönlendirmesinden kaynaklı. Yayın açınca pingim maksimum 2-3 ms yükseliyor. Eskiden benim de sizinki gibiydi. Nasıl mı çözdüm? Çok basit. OpenWrt yazılımı destekleyen bir router satın aldım ve internetten araştırıp OpenWrt kurup içerisine sqm yükledim. Sqm'den ufak ayarlamaları yapınca bu sonuçları almaya başladım.
Yani size önerim ya sqm destekli bir modem veya router satın alın ya da en temizi OpenWrt yazılımı destekleyen bir router alıp OpenWrt yükleyip benim gibi kullanın.

QoS ayarlarını deneyeceğim olmadı tek çözüm :/

Ben de rehberde o testi göstermiştim zaten :) bufferbloat sorunu yaşıyorsunuz, testte de görüldüğü üzere upload yaparken pinginiz 240 ms artmış. Bu sorunun çözümü modemden geçiyor, modeminizde QoS ayarıyla çözmeyi deneyebilirsiniz. Bir değişiklik olmuyorsa tek çözüm bir router almak.

Bir deneyelim bakalım yaptıktan sonra test sonuçlarını yine atarım.

Ben de rehberde o testi göstermiştim zaten :) bufferbloat sorunu yaşıyorsunuz, testte de görüldüğü üzere upload yaparken pinginiz 240 ms artmış. Bu sorunun çözümü modemden geçiyor, modeminizde QoS ayarıyla çözmeyi deneyebilirsiniz. Bir değişiklik olmuyorsa tek çözüm bir router almak.

Benim panelim sizinkinden çok farklı ZHXN H168A V2.0 sanırım bu modem arayüzümün sürümü her neyse rehberde belirttiğiniz gibi QoS sekmesine girdiğimde karşıma böyle bir ayar çıktı;

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    25,9 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Geri
Yukarı